8

Relacja ze strefy stany wyjątkowego:

Byliśmy świadkami, jak dzisiaj ok. 20.30 w miejscowości Stare Masiewo (strefa stanu wyjątkowego) na wysokości Narewki Straż Graniczna zapakowała do dwóch pojazdów terenowych 9-osobową rodzinę Kurdów z Iraku. Kobieta w zaawansowanej ciąży, dwóch nastolatków, dziadek oraz mężczyźni i kobiety. Przerażeni, głodni, wyniszczeni, wychłodzeni i poranieni – obraz ludzkiego nieszczęścia. Wcześniej przy uzyskanej przez telefon pomocy tłumacza, Kurda od lat mieszkającego w Polsce, ci biedni ludzie wygłosili wymaganą prawem formułę z prośbą o ochronę międzynarodową w Polsce. Mamy to nagrane, mamy tez świadków. Strażnicy graniczni wszystko słyszeli i zrozumieli. Próbowali nas zastraszyć, że nie mamy prawa rozmawiać z Kurdami, zbliżać się itp. Kłamali, mamy prawo, Krysia wypowiedziała to im dobitnie. Poinformowano nas, że ci ludzie zostaną przewiezieni do placówki SG w Narewce. Ruszyliśmy za konwojem SG, ale na kilka minut wstrzymała nas policja na punkcie kontrolnym. Straciliśmy ich z oczu. W Narewce zaprzeczono – w ostatnich godzinach nie przywieziono takiej grupy. W Podlaskim Oddziale SG dyżurny oświadczył, że nawet jakby wiedział, to nie powie, o los tej grupy należy dowiadywać się najwcześniej w poniedziałek. W poniedziałek może tych ludzi nie być już w Polsce, bo zostaną odesłani na Białoruś. Przerzuceni przez druty trafią do białoruskiego obozu koncentracyjnego, bo jak inaczej nazwać siłowe przetrzymywanie ludzi w pasie nadgranicznym przez służby Łukaszenki, bicie i torturowanie nieszczęśników. A siłowo odsyłając ich za druty polska strona czyni dokładnie to samo. Piszę to, aby nie zaginęło. Byliśmy, widzieliśmy, nagraliśmy. Ci ludzie chcieli pomocy od Polski, błagali o nią. Nagłaśniajcie, udostępniajcie, krzyczcie na całe gardło. To prośba także do dziennikarzy, jesteśmy z Krysią do waszej dyspozycji. Nie przemilczajmy takich zdarzeń, notujmy je, dokumentujmy, aby nic nie zostało zapomniane.

Obserwatorium graniczne
!noborder

  “Obecna sytuacja” jest wykorzystywana do pogorszenia możliwości przemieszczania się i do zwiększania nadzoru nad ludźmi. Uderza to szczególnie w “nielegalnych migrantów” oraz w osoby z pogranicza legalności.

  Grupa przewidziana do wymiany informacji na temat praktyk granicznego imperializmu Fortress Europe, ruchów migracyjnych i ruchu wsparcia dla tychże.


  Newsy dla zagranicznych przyjaciół w różnych językach wrzucajmy tutaj. W wielu miejscach informacja o tym co tu się dzieje nie dociera.


  Prosimy nie wrzucać tu memów i unikać linków do korporacji.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 8 users / month
  • 38 users / 6 months
  • 124 subscribers
  • 531 Posts
  • 437 Comments
  • Modlog