Termin “media społecznościowe” w odniesieniu do wielkich platform jest nadużyciem. Nastawione są na zysk, a zysk generowany jest przez reklamodawców, których interesy często nie pokrywają się z interesami społeczności. Czy jest alternatywa? Jest, nazywa się Fediverse

@rysiek
link
fedilink
47 miesięcy

No wrzucili za loginwalla. Smuteg. 😿

@miklo
link
fedilink
17 miesięcy

No właśnie - jak to jest z login-wallem v.s. twoje prawa autorskie ? Publikując na OKO zobowiązujesz się że przez ileś czasu oni mają wyłączność na publikację tego tekstu ? Pytanie zmierza oczywiście do tego co jeśli ktoś powiesi ten tekst gdzieś bez żadnego walla. BTW wg mnie takie OKO, skoro jest finansowane w praktyce w całości oddolnie, powinno wszystko publikować np na CC-BY-SA bo ew redystrybucja ich treści nie powinna mieć dużego przełożenia na dochody. Zwłaszcza , że ten wall jest w większości tylko na teksty, które nie są bieżacymi newsami.

@dynks
link
fedilink
37 miesięcy

No ten loginwall jest spowodowany właśnie tym, że nie masz reklam i całość jest finansowana z wpłat - oko.press potrzebuje zarówno informacji o ludziach, którzy je odwiedzają, jak i zgód RODO na komunikację elektroniczną, żeby mogli targetować darczyńców i zbierać fundusze. Za pomocą listy mailingowej mogą budować sobie informacje kto czyta maile, kto klika w to, co jest w tych mailach i kto wrzuca hajs - w ten sposób prowadzi się kampanie fundraisingowe, to standardowy model NGO w kapitalizmie, nikt jeszcze nie wpadł jak to skutecznie na dłuższą metę robić fundraising w non-profitach bez takiego mechanizmu.

Coś za coś, gdyby robili to na pałę jak kolektywy anarchistyczne, to nie byliby w stanie utrzymać zespołu, infrastruktury i wysyłać reporterów na miejsce akcji. Jak ostatnio gadałem z Piaseckim to mówił, że mają już ~40 osób pracujących na stałe. Rozrastają się i ten model w takim razie musi się im jakoś sprawdzać.

Nie jest to takie proste, że sam sposób finansowania powinien ustalać licencję materiałów, IMHO jeśli organizacja nie ma na celu rewolucji i szybkiego zastąpienia kapitalizmu inną formą organizacji społeczeństwa, to niestety musi wejść w jakąś dynamikę rynku. C’est la vie.

@rysiek
link
fedilink
17 miesięcy

Podpisuję z nimi umowę o przekazanie praw autorskich majątkowych na każdy artykuł.

make
link
fedilink
17 miesięcy

Chuje

@miklo
link
fedilink
37 miesięcy

Aż taki masz problem, żeby założyć u nich konto na jakimś jednorazowym adresie email, które będzie potrzebne tylko do niektórych (może co 10tego) tekstów ? To może pochwal się jakie media, które czytasz/oglądasz dostają od Ciebie jakąś kasę ? Przypomnijmy, że “chuje” maja wszystko za darmo. Znaczy za pieniądze tych , którzy dobrowolnie płacą.

@rysiek
link
fedilink
37 miesięcy

A co to ma do rzeczy? Możesz być na “eunomicznej” instancji, albo nie.

Fedi istnieje od dekady, zaczęło się od GNU Social (który dalej coś tam klika, i chyba mają nawet ActivityPub teraz), jak Gargron odpierniczy jakąś manianę z Mastodonem to się ludzie poprzenoszą na Pleromy i inne MissKey czy Friendiki.

Jak Evan odpierdzielił krzywą akcję z identi.ca lata temu, sieć to zabolało, bo była dużo mniejsza a identi.ca była absolutnie największą instancją. A i tak sieć przetrwała.

Więc może bez przesady z czarnowidztwem.

8Petros he/him
link
fedilink
17 miesięcy

Szanuję Twoją perspektywę, nawet jeśli jej nie podzielam. A nie podzielam, bo obserwuję wielokierunkowe działania różnych agend UE (o poszczególnych państwach nie wspominając), nastawione na pogłębienie nadzoru nad internetem. Eunomia jest tylko jednym z takich projektów (tu głębsza krytyka tejże: https://hub.libranet.de/wiki/paulfree14/The(20)critical(20)EUnomia(20)FAQ/Home#What_is_EUnomia_) I nie, nie uważam tego za dobry kierunek. To, że korporacje są złe, nie znaczy, że państwo/UE jest dobre. Jedni warci drugich.

TERREG (https://www.patrick-breyer.de/en/posts/terrorist-content-online-terreg-regulation/), ban anonimowych rejestracji domen (https://www.bleepingcomputer.com/news/government/eu-legislation-introduced-to-ban-anonymous-domain-registration/), skanowanie korespondencji (https://www.euractiv.com/section/data-protection/news/new-eu-law-allows-screening-of-online-messages-to-detect-child-abuse/) – tak samo jak w sprawie katastrofy klimatycznej, czarnowidztwo jest jak najbardziej uzasadnione.

@rysiek
link
fedilink
6
edit-2
7 miesięcy

Czarnowidztwo uzasadnione w skali globalnej, pewnie. Niekoniecznie w skali samego fedi.

Albo inaczej: wrzucanie komentarza w stylu “już niedługo tej wolności” w kontekście informacji o wolnej, zdecentralizowanej seci społecznościowej sprawia wrażenie, że wszystko o kant dupy potłuc, nic nie ma sensu, i w sumie bez znaczenia, czy ktoś zostanie na fujzbuku, czy kopsnie się na fedi.

Uważam, że to kontr-produktywne. Uważam, że nawet jeśli są poważne, systemowe zagrożenia, to nadal warto przenosić się won ze scentralizowanych ogródków.

8Petros he/him
link
fedilink
17 miesięcy

sprawia wrażenie, że wszystko o kant dupy potłuc, nic nie ma sensu, i w sumie bez znaczenia, czy ktoś zostanie na fujzbuku, czy kopsnie się na fedi.

No i nadal jest to kwestia perspektywy – Twoją szanuję, pozostaję przy swojej. A reszta czytających ma swobodę wyboru i świadomość, że jest więcej niż jedno podejście. Np. że niekoniecznie Mastodon.

@dynks
link
fedilink
37 miesięcy

Petros, to jakie jeszcze podejścia decentralizacyjne? Staram się zrozumieć Waszą wymianę zdań tutaj z Ryśkiem, ale jedyne co mi wychodzi to że stawiasz znak równości między Fediverse a Mastodonem (?)

8Petros he/him
link
fedilink
37 miesięcy

Temat – jak to u mnie – się rozrósł. https://szmer.info/post/11604

8Petros he/him
link
fedilink
17 miesięcy

To wymaga poważniejszego rozpisania się. Postaram się odnieść dzisiaj pod wieczór.

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 4 users / week
  • 21 users / month
  • 56 users / 6 months
  • 201 subscribers
  • 474 Posts
  • 986 Comments
  • Modlog