Pustynia Saharyjska, i w ogóle Afryka Północna, jest jednym z największych na świecie niewykorzystanych zasobów energetycznych. Energia słoneczna, która uderza w powierzchnię tej pustyni ma potencjał aby zasilić cały świat. Pojedynczy panel słoneczny umieszczony tutaj, w Algierii, jest w stanie wygenerować 3 razy więcej energii elektrycznej niż ten sam panel umieszczony w Niemczech. To, co kiedyś było geograficzną niedogodnością - palące słońce tych odludnych ziem, może teraz zapewnić ekonomiczny boom dla tych historycznie zubożałych narodów. Panel w zlokalizowanej tutaj farmie słonecznej, o powierzchni 1 metra kwadratowego 1 metr kwadratowy, wygenerowałby średnio 5 do 7 kWh energii każdego dnia. Zwiększmy to do 1 kilometra kwadratowego i generujemy 5 - 7 gigawatogodzin energii każdego dnia. Zwiększmy do 1000 kilometrów kwadratowych i generujemy 5-7 Terawatogodzin energii każdego dziennie. Wystarczająca ilość energii, by zaspokoić prawie 100% europejskiego potrzeb energetycznych Europy. Pomnóżmy to przez 10, i generujemy 50-70 terawatogodzin dziennie. Wystarczająco dużo, aby zasilić cały świat. Jest to imponująca i często powtarzana statystyka. Jednak jak do tej pory plany przekształcenia tego marzenia w rzeczywistość nie powiodły się. Z tego dokumentu dowiecie się dlaczego.

link oryginalny : https://www.youtube.com/watch?v=7OpM_zKGE4o

  • @dj1936
    link
    13 years ago

    Dlaczego? Film jest po angielsku:(

    • @hftj
      link
      13 years ago

      to z problemów technicznych, a z politycznych, to cieplna elektrownia słoneczna wymaga mnóstwa wody której i tak tam brakuje, no i ogólnie całe przedsięwzięcie wygląda trochę jak kolonializm

      • @mikloOP
        link
        2
        edit-2
        3 years ago

        Akurat ta przedstawiona na filmie używa jako czynnika wymiany czego innego niż woda (np olej, sól, sód itp). Woda (w obiegu zamkniętym ) jest tylko w części która napędza turbinę parową. A polityczmy aspekt w Afryce to zuoełnie inny temat. Cała strefa subsaharyjska to państwa autorytarne.

        • @hftj
          link
          13 years ago

          Chodzi mi o wodę do chłodzenia, która sobie potem odparowywuje

    • @hftj
      link
      13 years ago

      tldr 2 przyczyny: 1. potężne koszty infrastruktury przesyłowej, oraz 2. wtedy kiedy myślano o tym bardziej poważnie, fotowoltaika była droższa niż dzisiaj, i w związku z tym plany zakładały użycie cieplnych elektrowni słonecznych, czyli lustra skupiają światło na jakimś nośniku ciepła (olej lub stopiona sól) a ciepło z tego służy potem do wytwarzania pary napędzającej turbinę. Taka konstrukcja ma pewne minimalne rozmiary i minimalne nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne nie mają takiego ograniczenia, więc zamiast ściągać prąd z Algierii z elektrowni cieplnej, panele są postawione w Niemczech omijając problem przesyłu

      • @mikloOP
        link
        23 years ago

        Jeśli uwzglednimy moc padającą na m2 i stabilność nasłonecznienia to nadał fotowoltaika w Afryce z przesyłem do Europy ma sens. Słoneczne alektrownie cieplne mają poza tym dodatkowy plus ze juz w samej zasadzie działania umożliwiaja krótotrwałe magazynowanie energii. czyli np wydłużenie dobowego cyklu pracy o kilka godzin po zachodzie.

        • @hftj
          link
          13 years ago

          Magazynowanie energii w ten sposób to chyba jedyna większa zaleta tego typu elektrowni, w pewnych warunkach będzie sens je budować zamiast np elektrowni szczytowo-pompowych albo nawet zwykłych wodnych (tam gdzie nie ma na nie warunków, a jest duże nasłonecznienie)