removed by mod
-9
removed by mod
@sech1p
link
fedilink
49M

na zdjęciu widzimy okaz dwóch polskich patriotów którzy za ojczyznę znakują murki na stacjach metra or smth /s

@Piotr_Walkowski
creator
banned
link
fedilink
-13
edit-2
6M

removed by mod

crusom
link
fedilink
129M

@harcesz@szmer.info @Marcheva161@szmer.info myślę, że większość osób na tym community nie przepada za narodowcami, ale moim zdaniem tekst o “patrzeniu przez celownik” jest co najmniej nie na miejscu. Tego typu retorykę stosują sami narodowcy i uważam, że powinniśmy być ponad tym.

@zeshi
link
fedilink
-10
edit-2
9M

ale dlaczego? To brzmi jak zwykły symetryzm. Przemoc wobec faszyzmu to przemoc wobec osób które by nas wymordowały (Edycja: tylko za to że nie pasuje im jak chcemy żyć albo jacy się urodziliśmy) albo osobiście albo tworząc system nas tępiący. Oni się z tym nie kryją wcale. Nie jesteśmy “gorsi” jak sugerujemy że przemocowcom czasem trzeba połamać ręce zamiast grzecznie manifestować. Jedyne co muszą zrobić żeby nikt im nie groził w taki sposob to nie chcieć nam zrobić krzywdy.

Jaką mamy mieć retorykę, że trzeba ich zaprosić do debaty?

make
link
fedilink
-99M

śmiała teza z tą większością ;)

@Piotr_Walkowski
creator
banned
link
fedilink
-9
edit-2
6M

removed by mod

crusom
link
fedilink
39M

Czy ty mnie powaznie nazwałeś libkiem? xD Damn, tego to bym sie nie spodziewał.

W każdym razie jasne, ze wolno sie bronic slowem, ale jak dla mnie “patrzenie przez celownik”, to odniesienie wprost do zabijania, co jest dla mnie bardzo słabe. Brońmy sie przed nimi, pokazujmy co odwalają, stawiajmy opór, ale imo nie wprowadzajmy retoryki zrównywania z gównem i zabijania, do niczego to nie prowadzi

@Piotr_Walkowski
creator
banned
link
fedilink
-9
edit-2
6M

removed by mod

@rysiek
link
fedilink
59M

Dobrze, że ta policja wspierająca faszystów nie umie w internety i na pewno nie dodała sobie do listy monitorowanych źródeł takiego Szmeru, który wczoraj na ten przykład był zalinkowany z Oko.press.

Było by cokolwiek słabo, jakby mogła sobie po prostu wejść i zacząć zbierać materiał dowodowy z publicznego portalu, po czym zażądać danych konkretnych szmeraczy choćby od telekomów i wjechać im na chatę, rozmontowując wzniosłą narrację o “walce z faszyzmem” w tak komicznie banalny sposób.

To by dopiero było, nieprawdaż? Boki zrywać!

I gdyby tylko istniała jakaś możliwość, nie wiem, brania pod uwagę, co się publikuje jakim kanałem? Gdyby tylko istniały, prócz kanałów publicznych (jak Szmer) kanały mniej publiczne? 🤔

Ach, gdyby tylko! Można pomarzyć.

Nic to, nie zatrzymuję kolegi, Bohaterska Walka z Faszyzmem poprzez Bycie Dzbanem na Szmerze sama się nie zadzieje. Chałwa Bohaterom!

8Petros he/him
link
fedilink
4
edit-2
9M

Internet świadkiem, że nie we wszystkim się z Ryśkiem zgadzamy (już prawie od 10 lat). Ale **LUDZIE SŁUCHAJCIE GO, bo jest porządnym specjalistą od bezpieczeństwa! ** Nie róbcie wiochy, bo robicie wiochę publicznie.

Uświadomcie się, że nawet jeśli dla Ciebie, Ciebie i Ciebie wjazd na chatę o szóstej rano jest miłą odmianą w rutynie antyfaszystowskiej codzienności (albo wręcz taką rutyną właśnie), to dla osób, które służby sprofilują jako Wasze najbliższe kontakty (i wcale nie na Szmerze) to już niekoniecznie.

A może być tak, że z Wami to one się wymieniają zdjęciami czarno-czerwonych kotków, ale kipisz na kwadracie może zaowocować “wiedzą operacyjną” zupełnie innego kalibru.

Jeżeli naprawdę rozumiecie, że faszyzm jest poważnym już zagrożeniem, to zachowujcie się rozumnie. Lektura o kulturze bezpieczeństwa pod rozwagę. https://pl.anarchistlibraries.net/library/crimethinc-o-co-chodzi-z-kultura-bezpieczenstwa

@PoaAlpina
link
fedilink
-19M

Widzę, że moderacja tu nie działa zbyt prężnie.

harc
mod
link
fedilink
29M

Moderacja była zajęta antyfaszystowskim marszem, ale można do niej dołączyć ;)

@PoaAlpina
link
fedilink
19M

Ja tam bym się zastanowił, jak wyglądają takie komentarze [z groźbami karalnymi, wulgarne, poniżej poziomu] dla osoby z zewnątrz, która chciałaby tu założyć konto i się poudzielać.

harc
mod
link
fedilink
-49M

Myślę, że zależnie od czytającej osoby. Też nie jestem fanem dehumanizowania przeciwników, sądzę, że należy tego unikać i omówimy dodanie tego do zasad społeczności. Ale też, jeżeli osoby niebezzasadnie widzą rasnący ruch faszystowski jako realne zagrożenie, które należy zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami, to samo to nie budzi we mnie sprzeciwu. Może dla tego, że uczestnicy 50.000 osobowego marszu skandującego rok rocznie o wieszaniu przeciwników politycznych, próbowali też spalić mnie i 30 innych osób żywcem, razem z budynkiem w którym się broniliśmy. Więc punkt widzenia może tu być chyba dość różny, a pogróżki tak długo ja są raczej chwytem retorycznym, a nie ewidentnym łamaniem prawa, są jak dla mnie akceptowalne. Nie do końca widzę alternatywę, ale jeszcze przedyskutujemy kwestię.

@miklo
link
fedilink
139M

Zaraz zaraz… to jaka jest róznica między “chwytem retorycznym” o strzelaniu do ludzi (dla Ciebie OK) a banerami i skandowaniem haseł o wieszaniu (dla CIebie nie OK) ?

ether
link
fedilink
129M

Stawianie sprawy “jak nie zgadzasz się ze mną w 100% to jesteś wrogiem” i wyśmiewanie lekko innego podejścia (praktykowane przez @Piotra ) jest w moim uznaniu niezdrowe dla tkanki społeczności, bo utrudnia otwartą wymianę poglądów.
Stawianie sprawy, że jak się nie zgadzasz na nawoływanie do morderstwa, to jesteś przeciwny/a bronieniu się też mi się nie podoba, moim zdaniem stwarza fałszywą binarną alternatywę. Zupełnie co innego budować oddolne struktury obrony i ochrony, a co innego szerzenie przemocowych postaw.

Szczerze, to szmer coraz mniej przyjemny się staje, a rzucanie błotem coraz częstsze. Może trzeba dostosować opis szmeru, bo wymóg by odnosić się z szacunkiem do innych użytkowników/czek trochę się już rozmywa.

@Piotr_Walkowski
creator
banned
link
fedilink
-9
edit-2
6M

removed by mod

@PoaAlpina
link
fedilink
19M

Yeah, but… Na Mastodonie, jeśli temat by się pojawił, byłby chociaż oznaczony trigger/content warningami. To raz. Dwa: ja się nawet, powiedzmy, zgadzam z podejściem reagowania przemocą na przemoc, ale uznanie tych pogróżek za “chwyt retoryczny” nie jest raczej dobre, bo to samo usprawiedliwienie będą mieli nacjonaliści skandujący hasła od których cierpnie skóra i których, nie bez przesady, boję się. Trzy: są tu ludzie o różnej wrażliwości, jednocześnie widzący problem w przemocy zarówno werbalnej jak i fizycznej stosowanej przez środowiska okołofaszystowskie.

PS. Te wdółgłosy są dość martwiące.

make
link
fedilink
49M

harc
mod
link
fedilink
-79M

Tak jak mówię, pogadam z drugim modem i szerzej społecznością, zastanowimy się, jak do tego podchodzić. A głosami osoby zaznaczają poparcie dla danego poglądu, lub niezgodę z nim.

@miklo
link
fedilink
11
edit-2
9M

No właśnie tutaj rozmawiasz ze społecznością. A na razie (patrząc po wpisach na dole) zadeklarowaleś, że nie masz problemu z tym “celownikiem”…

@PoaAlpina
link
fedilink
19M

A, to spoko. :))

@PoaAlpina
link
fedilink
49M

Człowiek przedstawia punkt widzenia osoby, która jest antyfaszystowska, ale niekoniecznie chce czytać teksty o patrzeniu przez celownik. Pisze o content warningu. Dostaje wdółgłosy. Coś tu jednak nie działa.

_____gi
link
fedilink
-89M

nie wiem, czy wdołgłosy koniecznie wiążą się akurat z fragmentem o TW, czy odnoszą się do reszty komentarza. wydaje mi się, ze TW akurat tutaj nikogo nie mierzi

@PoaAlpina
link
fedilink
1
edit-2
9M

deleted by creator

@Piotr_Walkowski
creator
banned
link
fedilink
-12
edit-2
6M

removed by mod

@rysiek
link
fedilink
15
edit-2
9M

A niektórzy brandzlują się publicznie samą myślą o mordowaniu ludzi. Co kto lubi. 🤷‍♀️

publicznie

@PoaAlpina
link
fedilink
119M

Wow, nieźle, jednych - nie znając osób - wyzywasz od libków, innych - od socdemów pomagających dojść Hitlerowi do władzy.

Dziękuję zatem za udział w tym zacnym przedsięwzięciu! :)

161 razy było mówione!

Społeczność dotycząca wszystkiego co wiąże się z antyfaszyzmem oraz monitorowaniem organizacji faszystowskich i nacjonalistycznych.

Przy tematach związanych z antyfaszyzmem w nieoczywisty sposób warto dodać wytłumaczenie, jak łączy się to ze sprawą.

  • 0 users online
  • 3 users / day
  • 7 users / week
  • 18 users / month
  • 46 users / 6 months
  • 286 subscribers
  • 1.25K Posts
  • 1.09K Comments
  • Modlog