Zespół naukowców z Uniwersytetów Monasha i Hasanuddin w Indonezji potwierdził 10 listopada 2021 r. na łamach iScience najgorsze obawy: część populacji zamieszkującej regiony tropikalne egzystuje ju…

Zdaniem uczonych odkrycia te są alarmujące z kilku powodów. Po pierwsze, wiele milionów ludzi doświadcza gorąca szkodzącego zdrowiu. Po drugie, większość z nich pracuje fizycznie w trakcie upałów, co grozi śmiercią. Po trzecie, Ziemia ociepla się szybko, a plan przesiedlenia nie istnieje.

https://exignorant.com należy z pewnością do Top 5 wśród polskich stron na temat Wszechkryzysu.

8Petros he/him
mod
creator
link
22M

Dotyczy:

 • 40% powierzchni planety
 • 80% bioróżnorodności
 • ponad 40% populacji ludzkiej i zarazem 85% “skrajnie ubogich”.

Just saying.

ether
link
12M

No słabo. Co ja mogę z tym zrobić?

Nie kupuje ciuchów, skręcam ogrzewanie, autem jeżdżę tylko jak nie ma innej opcji, nie biorę leków.

Staram się używać tylko niskonakładowych serwerów, używam starego kompa, bojkotuje serwery z rozbudowanym nadzorem i akumulacją (głównie GAFAM), bo na to idzie strasznie dużo energii… Wysyłam maile w plaintexcie, blokuje trackery, kasuję stare dane…

I wiem, że to i tak nic nie zmieni.

8Petros he/him
mod
creator
link
12M

To nie chodzi o to, co Ty masz z tym zrobić, tylko co to zrobi z Tobą. Ta społeczność jest zaplanowana jako miejsce, gdzie możemy razem przygotować się do zmian w naszym życiu, jakie narzuca nam Wszechkryzys. Przeżywanie, że nie jesteśmy w stanie zbawić świata, nie należy IMO do tego tematu. Mamy tuż wokół siebie ludzi – poczynając od nas samych – którzy cierpią i będą umierać z powodu Wszechkryzysu. Im możemy pomóc. Jak mawiała moja buddyjska nauczycielka: nie możesz się podzielić tym, czego nie masz.

ether
link
12M

No, trudno mi się ustosunkować. Mam gdzie spać w ciepłym, co jeść, mam przyjaciół i rodzinę, nikt bliski nie umarł na wojnie, nie spadają mi bomby na głowę, nie grozi mi atak bronią chemiczną, mam jako taki dostęp do służby medycznej, a jak mi się tu nie spodoba, to mogę wyjechać gdzie indziej. Mam gigantyczną ilość przywilejów, których inni nie mają.

Wiem, że w Polsce na przykład rolnicy mają coraz bardziej pod górę i muszą stawiać czoła coraz gorszym klęskom. Nie do końca jeszcze wiem, jak można ich wspierać ze strony aktywistów.

Chyba musisz mi nakreślić bardziej szczegółowo o co chodzi, bo nie jarzę…

8Petros he/him
mod
creator
link
1
edit-2
2M

Właśnie kończę prezentację, która ma być próbą odpowiedzi na pytanie “A co nam zrobi Wszechkryzys?” z perspektywy społeczności lokalnej. Spodziewam się ją tu podpiąć do końca tygodnia. Ale myślę, że nie obejdzie się bez serii spotkań i konwersacji online, bo już widzę, że jest trochę ludzi, dla których to są oczywiste oczywistości, a druga, dla której to jest w ogóle oderwane od rzeczywistości. I teraz potrzebujemy sposobu, żeby te dwie grupy mogły sie ze sobą porozumiewać.

Może w międzyczasie ktoś się tu wypowie – z nową motywacją wracam do roboty.

ether
link
1
edit-2
2M

No to czekamy.
Nie wiem do której grupy mnie klasyfikujesz, nie sądzę, by temat kryzysu planetarnego był mi obcy, od wielu lat działam w tematach ekologicznych. Mam tylko świadomość naszych tutaj przywilejów i tego jak mało robimy, by się nimi dzielić. Ale z niecierpliwie czekam na to, co masz do powiedzenia :)

8Petros he/him
mod
creator
link
22M

Nie do mnie należy klasyfikowanie ludzi. :-)

Ja się zajmuję tworzeniem mapy współpracy, na której każdy się sam będzie umieszczał. :-)

Wszechkryzys czyli życie w zapaści
!wszechkryzys

  Wszechkryzys nie jest problemem do rozwiązania. Nie jest też naszą przyszłością. Jest rzeczywistością, w której żyjemy już od dekad, jak żyje się w podpalonym od zewnątrz budynku. Teraz dym i płomienie doszły już na nasze piętro.

  I cóż zrobimy z tak pięknie rozwijającą się katastrofą? Wbrew pozorom, da się całkiem sporo…

  Ta społeczność jest zaplanowana jako miejsce, gdzie możemy razem przygotować się do zmian w naszym życiu, jakie narzuca nam Wszechkryzys. Mamy tuż wokół siebie ludzi – poczynając od nas samych – którzy cierpią i będą umierać z powodu Wszechkryzysu. Możemy im pomóc. Ale, jak mawiała moja buddyjska nauczycielka: nie możesz się podzielić tym, czego nie masz.


  Zajrzyj też tu:

  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 2 users / week
  • 4 users / month
  • 11 users / 6 months
  • 22 subscribers
  • 43 Posts
  • 59 Comments
  • Modlog