Ola i Marek, którzy przyjmują pod swój dach uchodźców z polsko-białoruskiej granicy: - Często nasi goście dzwonią do rodziców, pokazują nas swoim mamom i choć nie rozumiemy ich języków, to wiemy, że one nam dziękują. W takich chwilach wszystko nabiera sensu. Front ich domu w Sulejówku zdobią flagi: polska, ukraińska, unijna, tęczowa i uchodźcza – pomarańczowa z czarnym pasem, zaprojektowana przez artystkę syryjskiego pochodzenia Yarę Said, wzorowana na kamizelce ratunkowej. „Bezpieczny dom" – mówi się o takim schronieniu w gronie aktywistów i aktywistek, pomagających uchodźcom, zwłaszcza tym z polsko-białoruskiej granicy, dla których rzadko które schronienie w Polsce jest bezpieczne. Ola i Marek żartują, że u nich jest „No ID Zone" – „Strefa bez dokumentów" - i takiej treści tabliczkę zamierzają przybić na furtce. Nie legitymują swoich gości, nie żądają od nich wyjaśnień, nie przesłuchują. Traktują właśnie jak miłych, oczekiwanych gości. Czasem stają się rodziną.

@Mitro
link
fedilink
33 miesiące

Fajnie że są jeszcze tacy ludzie:)

@didleth
creator
link
fedilink
33 miesiące

btw, z racji, że wiele osób wykrusza się z pomocy ze strachu, to dodatkowy szacunek za “Najmniej przyjemnym momentem w ciągu całego tego czasu była wizyta Straży Granicznej. Przyjechali bardzo rano, około 7. Prawdopodobnie z donosu sąsiadów. Pani strażniczka od tego zaczęła: „Otrzymaliśmy informację, że u państwa mieszkają obcokrajowcy, czy to prawda?” „Tak, prawda" - przyznaliśmy. Oficjalnie mieszka jeden, co jest zgłoszone w Urzędzie do spraw Cudzoziemców. Jest w trakcie procedury uchodźczej, na nasz adres otrzymuje zapomogę. Nie robimy nic nielegalnego. Ci ludzie po wyjściu z ośrodków zamkniętych mogą skorzystać z otwartych, ale nie muszą. Są u nas i nie bardzo mogą nam strażnicy coś zrobić. Jeszcze dostali wykład na temat przestrzegania praw człowieka. Powiedzieliśmy im wprost, że są przestępcami. Pani strażniczka twierdziła, że ma rozporządzenie, więc usłyszała o wyższości umów międzynarodowych i w końcu przyznała nam rację. Na koniec zasłoniła się rozkazami. Odpowiedzieliśmy, że jeżeli rozkaz jest niezgodny z prawem, powinna odmówić jego wykonania. Jeśli z tego tytułu spotkałyby ją jakiekolwiek nieprzyjemności, pierwsi będziemy na manifestacji w jej obronie i będziemy najgłośniej krzyczeć."

@Sojtocisk
link
fedilink
03 miesiące

Kurwa jebana rozporządzeniem się zasłania, ja pierdolę

@didleth
creator
link
fedilink
23 miesiące

miałam styczność z takimi absurdami, przy których powoływanie się na rozporządzenie to wzór praworządności i cnót wszelakich…

Obserwatorium graniczne
!noborder

  “Obecna sytuacja” jest wykorzystywana do pogorszenia możliwości przemieszczania się i do zwiększania nadzoru nad ludźmi. Uderza to szczególnie w “nielegalnych migrantów” oraz w osoby z pogranicza legalności.

  Grupa przewidziana do wymiany informacji na temat praktyk granicznego imperializmu Fortress Europe, ruchów migracyjnych i ruchu wsparcia dla tychże.


  Newsy dla zagranicznych przyjaciół w różnych językach wrzucajmy tutaj. W wielu miejscach informacja o tym co tu się dzieje nie dociera.


  Prosimy nie wrzucać tu memów i unikać linków do korporacji.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 4 users / week
  • 11 users / month
  • 28 users / 6 months
  • 130 subscribers
  • 599 Posts
  • 450 Comments
  • Modlog