New York Post, amerykańska prawicowa gadzinówka, informuje, ze “Facebook szpiegował prywatne wiadomości amerykanów kwestionujących wybory z 2020”.

(…) [S]zpiegowali prywatne wiadomości i dane amerykańskich użytkowników i raportowali ich do FBI jeśli wyrażali anty-rządowe albo anty-autorytarne sentymenty — lub kwestionowali wybory z 2020 — według źródła w Departamencie Sprawiedliwości.

W ramach operacji współpracy z FBI, ktoś z Facebooka oznaczał te jakoby wywrotowe prywatne wiadomości, na przestrzeni ostatnich 19 miesięcy i przekazywał je w zredagowanej formie do jednostki terroryzmu wewnętrznego w siedzibie FBI w Waszyngtonie, bez nakazu.

“Robiono to poza procesem prawnym i bez uzasadnionej przyczyny” twierdzi jedno ze źródeł, wypowiadające się pod warunkiem anonimowości.

“Facebook udostępnia FBI prywatną komunikację, która jest broniona przez Pierwszą Poprawkę, bez nakazu"

Z bardziej humorystycznych wątków, nie omieszkują zaznaczyć;

“Oni [Facebook i FBI] szukali prawicowych konserwatystów. Żadni [z oflagowanych] nie byli typami z Antify."

Chociaż brzmi wysoce prawdopodobnie, biorąc pod uwagę źródło, ciężko powiedzieć, czy jest to prawda. A jeżeli jest, to czy operacja jest faktycznie nielegalna, czy kolejny raz oparta na tajnych wyrokach sądów zbliżonych do tych na podstawie, których atakowano Wikileaks i związane z nimi osoby. Niemniej wiadomość w zasadzie słowo w słowo powiela serwis TVP World. Informacja nie pojawia się na polskojęzycznych stronach TVP. Wygląda więc na to, że nasza telewizja publiczna angażuje się za nasze pieniądze w wewnętrzny amerykański konflikt, nawet nie wykazując zainteresowania, żeby przedstawić jego naturę społeczeństwu, które ją finansuje.

@didleth
link
fedilink
19M

Skoro Amerykanie wpierdalają się ze swoim foliarstwem i autorytaryzmem wszędzie, gdzie tylko się da, to nie będę płakać, że tvp angażuje się w wewnętrzny amerykański konflikt. Dna moralnego reprezentowanego przez USA w kwestii tego mieszania się i tak nie osiągną - za wysoko postawiona poprzeczka, nawet dla tvp.

harc
mod
creator
link
fedilink
19M

Nie jestem specjalistą, ale wchodzenie pomiędzy dwa kopiące się słonie może nie być dobrą strategią geopolityczną. Tym bardziej, jeśli robi się to, żeby wesprzeć frakcję wspieraną przez Rosję…

@didleth
link
fedilink
19M

no i mimo wszystko, tak na logikę: rolą mediów jest informowanie o tym, co się dzieje. W przypadku tvpis problemem jest to, że to tvpis zamiast tvp, że jest telewizją co najwyżej satyryczną udającą medium informacyjne, że sieje dezinformacje dot. polskiego podwórka i propaguje nienawiść. ( generalnie że jest tubą propagandową jedynej słusznej partii. Jeśli zamiast kolejnego “deszcz pada - wina Tuska!” czy innego “gazu nie ma, to zemsta bozi za lgbt” zajmują się jakimiś pierdołami z za oceanu, tym lepiej dla jej odbiorców. Na wybory w USA Polak i tak nie ma wpływu, a może dzięki temu uchodźcy na ulicy nie skopie, bo rasistowski przekaz z tvp nie dotrze na czas

harc
mod
creator
link
fedilink
29M

Tak, ale tutaj nikogo o niczym nie informuje, tylko powiela propagandowe źródła. Zresztą tylko na rynek zagraniczny, nawet nie próbując faktycznie o tym informować społeczeństwo, które ją finansuje. TVPis to też nie jest dla mnie coś “śmiesznego”, to cholernie groźna tuba propagandowa, która zatruwa i odrywa od rzeczywistości miliony obywateli tego kraju. Traktowanie NYP jako poważnego źródła jest też najgorszym możliwym sygnałem, zajrzyj sobie co tam publikują. Nie ma jawnego rasizmu, jest znacznie sprytniejsze wykrzywianie obrazu świata, tak żeby wytłumaczyć dla czego stara biała władza ma ją utrzymać.

@didleth
link
fedilink
19M

rynek zagraniczny? sugerujesz, że ktokolwiek za granicą w XXIw ogląda tvp? Ciężko uwierzyć, ale jeśli tak jest i jeśli ktoś robi to dobrowolnie, to tutaj już bardziej zaszkodzić się chyba nie da…Że tvp jest niebezpieczne się zgadzam i dlatego wolę, gdy mówią o pierdołach, które raczej nikogo nie obejdą. A odnośnie NYP - nie znam, ale jeśli to amerykańskie czasopismo, to tam ogólnie media mocno pod górkę mają (a amerykańskie władze kombinują, jakby tu w Europie podobny pierdolnik zrobić)

harc
mod
creator
link
fedilink
19M

A ktokolwiek w Polsce ogląda TVP po angielsku? Amerykańskie czasopisma zasadniczo mogą drukować co tylko wymyślą, o ile nie narusza to czyjegoś interesu dostatecznie, żeby się sądzić. Technicznie rzecz biorąc jest tam nieporównanie większa swoboda mediów niż gdziekolwiek w europie.

@didleth
link
fedilink
19M

reasumując: amerykańskie czasopisma mogą sobie drukować co im się rzewnie podoba, bo rząd amerykański w razie czego będzie ścigać dziennikarzy, pracowników mediów i ich rodziny z całego świata, byle amerykańscy foliarze mogli głosić swoje brednie do woli? Dobrze rozumiem?

harc
mod
creator
link
fedilink
19M

Jedno nie wynika z drugiego. Ale wskaż materiały, poza jednym głośnym przypadkiem, kiedy ścigają dziennikarzy z całego świata?

@didleth
link
fedilink
19M

myślę, że to finalnie wyjdzie i tak na to, że to nie rozmowa na publiczne kanały

@didleth
link
fedilink
19M

btw jak wrzucisz w google frazę “fb spies for fbi” to wyskoczy nie tylko NYP

harc
mod
creator
link
fedilink
19M

Zawęź wyszukiwanie do ostatniego roku i sprawdź, co nie odnosi się do NYP.

harc
mod
creator
link
fedilink
19M

To nie o tym konkretnym przypadku, tylko generalnie o współpracy a o tym wiadomo od lat.

@didleth
link
fedilink
1
edit-2
9M

deleted by creator

@didleth
link
fedilink
19M

to może niech te 2 słonie kopią się na własnym podwórku zamiast się na cudzych we wszystko wpierdalać?

harc
mod
creator
link
fedilink
19M

Ale wiesz, że akurat tutaj mowa o TVP włączającym się w ich konflikt, a nie odwrotnie?

@didleth
link
fedilink
19M

wiemy, co pokazali. Nie wiemy, czego nie pokazali - uwzględniając mechanizmy zastraszania stosowane przez USA równie dobrze pracownicy tvpis mogli być przez nich przez lata szpiegowani, zastraszani itp. Równie dobrze mogą pisać, że FBI wzięło na cel Amerykanów, bo to publiczne info, a jednocześnie ze strachu nie pisać, że sami mają z fbi do czynienia, że fbi groziło ich rodzinom itp. Analogicznie częściej widzisz informacje o tym, że fb wydał fbi dane w sprawie aborcji w Ameryce, o podobnych przypadkach w Polsce słyszysz rzadziej mimo, że wiedza o tym, że służby inwigilują kobiece grupy, jest dość powszechna. Tyle, że informacje krążą w kuluarach

harc
mod
creator
link
fedilink
29M

Jeśli wymyślisz sobie scenariusz który ich usprawiedliwia, to tak, jasne. Ale poza paranoicznymi wizjami nieporównanie bardziej prawdopodobne jest, że skrajnie prawicowe miernoty przepisują cokolwiek co wypuszczą inne skrajnie prawicowe miernoty w ramach wzajemnego wspierania się.

A zwyczaj jest taki, że publikuje się rzeczy… które ktoś opisał. Jeśli coś jest plotką krążącą w kuluarach, to nie ma tu jak wrzucić do niej linka. Albo wypłyną dowody, albo ktoś to opisze, albo równie dobrze może tego nie być, bo skąd ludzie mieliby o tym wiedzieć?

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.

  • 0 users online
  • 3 users / day
  • 11 users / week
  • 21 users / month
  • 71 users / 6 months
  • 290 subscribers
  • 783 Posts
  • 1.54K Comments
  • Modlog