Coraz istotniejsza liczba internautów korzysta z wyszukiwarek wbudowanych w aplikacje TikTok czy Instagram, by szukać informacji. Specjaliści zbadali, na co trafiają.

NewsGuard wybrał zestaw najgorętszych treści newsowych z amerykańskich mediów z września i zaczął w ramach eksperymentu wpisywać w wyszukiwarkę TikToka związane z nimi frazy, by sprawdzić co owa wyszukiwarka zaproponuje - w tym tematy związane z napaścią na Ukrainę czy szczepienia przeciwko COVID-19. Na 540 zbadanych klipów oferowanych przez wyszukiwarkę, 105 zawierało kłamliwe treści. To aż 20 proc. wyników lub, jak kto woli, co czwarty filmik.

Specjaliści zauważają dodatkowy, niepokojący trend. W ramach badania formułowano frazy w taki sposób, by brzmiały neutralnie lub z lekką dozą dezinformacji. Tymczasem algorytm TikToka w toku badania sam podkręcał atmosferę. Wpisanie zmiany klimatu niejednokrotnie owocowało sugestiami filmików mających niby dowodzić, że klimat się nie zmienia. Podobnie, podczas wpisywania fraz o szczepieniach autouzupełnianie TikToka samo potrafiło sugerować dopisanie kolejnych, mających sugerować, że szczepienia to jakiś globalny masoński przekręt.

@rysiek
link
fedilink
614 dni

Na 540 zbadanych klipów oferowanych przez wyszukiwarkę, 105 zawierało kłamliwe treści. To aż 20 proc. wyników lub, jak kto woli, co czwarty filmik.

20% to co piąty filmik. Dżizas, ludzie, matematyka ze szkoły podstawowej!

harc
mod
creator
link
fedilink
114 dni

Nie, żeby ‘google’, szczególnie za pomocą youtuba sam wpychał ludzi w objęcia dezinformacji…

@LukaszWyrak
link
fedilink
414 dni

Tyle że youtube i facebook to niewiniątka w porównaniu do tego jak algorytm tiktoka uzależnia użytkowników.

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.

  • 0 users online
  • 9 users / day
  • 11 users / week
  • 21 users / month
  • 48 users / 6 months
  • 224 subscribers
  • 521 Posts
  • 1.03K Comments
  • Modlog