Nacjonalizm to choroba wieku dziecięcego na swoim fejku 1 stycznia;

Ważna rocznica. Tego dnia 221 lat temu, po latach brutalnych walk, z sukcesem zakończyło się największe w historii powstanie niewolników od czasów Spartakusa. Haiti ogłosiło swoją niepodległość od Francji. Jedną z przyczyn wybuchu rewolty były ideały rewolucji francuskiej i ich łamanie przez samych Francuzów. Gdy okazało się, że “Wolność, równość, braterstwo” nie dotyczy ludzi o nie-białym kolorze skóry, niewolnicy wzięli sprawy w swoje ręce.
Z kończącej rewoltę masakry białych mieszkańców wyłączono Polaków, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Napoleonowi w ekspedycji karnej, dostrzegając, że sytuacja czarnych niewolników jest analogiczna do sytuacji Polaków pod zaborami. Polscy żołnierze otrzymali prawo do posiadania ziemi, a część z nich na stałe osiedliła się na wyspie, zakładając tam rodziny.

Jeśli ktoś chce poczytać o tych wydarzeniach z nietypowego punktu widzenia, polecam sięgnąć po książkę “Hegel, Haiti i historia uniwersalna” Susan Buck-Morss.

@ANTIFA_JAWORZNO
link
416d

Warto też wspomnieć polski wątek. Na Haiti zostali zostali wysłani Polacy z Legionów walczących dla Francji. Niebawem polscy żołnierze stwierdzili, że hasło “za wolność waszą i naszą” nie może mieć miejsca w takiej sytuacji. Zmienili stronę walki. Po wygranej walce o niepodległość Haiti w konstytucji tego kraju zapisano że właścicielami ziemi na Haiti nie mogą być osoby pochodzenia europejskiego. Jedyny wyjątek zapisany w pierwszej haitańskiej konstytucji dotyczył Polaków. Oni byli traktowani jak równy z równym i otrzymali prawo do posiadania ziemi. Większość Polaków pozostało na Haiti, stąd duża ilość polskich nazwisk ;)

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Polonia_na_Haiti

https://podroze.onet.pl/ciekawe/potomkowie-polakow-wyslanych-na-haiti-przez-napoleona/hq7yb8q

https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,24029283,na-haiti-zyje-dziewiate-pokolenie-potomkow-legionistow.html

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/06/07/polacy-na-haiti/

Hej, nie nadaje się do moderowania tej społeczności, ale widziałem potrzebę, żeby powstała! Chcesz ją przejąć? Daj znać!

  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 3 users / week
  • 4 users / month
  • 17 users / 6 months
  • 35 subscribers
  • 151 Posts
  • 35 Comments
  • Modlog