No to jedziemy.

Kazachstan powstaje!

Qazaqstan örkendep keledi!

W komentarzach daję linki do kolejnych zasobów. Kto może/chce przetłumaczyć, proszę wrzucać teksty na jakieś pastebiny albo nch.pl i linkować w odpowiedziach do oryginalnego linku, żeby był jakiś porządek.

Cenne informacje proszę też linkować pojedynczo, wątkując, jeśli jest sens.

Rekomenduję mapę i doniesienia prawie real-time: https://centralasia.liveuamap.com/

Także Wikipedia.

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Służby bezpieczeństwa Kazachstanu zatrzymały 7939 osób w związku z ostatnimi zamieszkami — przekazał w poniedziałek resort spraw wewnętrznych tego kraju. W niedzielę media donosiły o 164 ofiarach śmiertelnych rewolty. MSW w niedzielę informowało o 5135 zatrzymanych.

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8329471,kazachstan-w-wyniku-zamieszek-zatrzymano-prawie-8-tys-osob.html

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Oświadczenie rosyjskich anarcho-syndykalistów i anarchistów w sprawie sytuacji w Kazachstanie

My, anarchosyndykaliści i anarchiści z Rosji, wyrażamy naszą pełną i całkowitą solidarność z protestem społecznym robotników Kazachstanu i przesyłamy im serdeczne pozdrowienia!

Obecna eksplozja protestów społecznych w Kazachstanie, jedna z najbardziej widocznych i jaskrawych od początku nowego wieku, stała się szczytem fali walki strajkowej pracowników naftowych i innych kategorii pracowników w kraju, która nie ustaje od lata ubiegłego roku.

Ludzie pracy w Kazachstanie stopniowo otrząsnęli się po straszliwej masakrze proletariuszy, zorganizowanej w 2011 roku przez dyktatorski reżim Nazarbajewa, i zaczęli nieustannie zabiegać o wyższe płace oraz możliwość tworzenia związków zawodowych i innych stowarzyszeń pracowniczych. Ubóstwo większości społeczeństwa, okrutny wyzysk w pracy, wzrost cen, codzienny ucisk i brak praw sprawiły, że sytuacja robotnika stała się nie do zniesienia i zmusiły go do podjęcia akcji protestacyjnych.

Kroplą, która przelała czarę goryczy, było zwolnienie dziesiątek tysięcy pracowników naftowych w grudniu 2021 r., wprowadzenie dyktatury “zdrowotnej” pod pretekstem “walki z pandemią” i drakońska podwyżka cen benzyny.

3 stycznia w regionie Mangistau rozpoczął się powszechny strajk robotniczy, który wkrótce rozprzestrzenił się na inne regiony kraju. W byłej stolicy Kazachstanu, Ałmaty, wybuchły starcia między protestującymi a siłami represji; dziesiątki, a nawet setki osób zginęły i zostały ranne. W trakcie protestów osoby nieuprzywilejowane, głównie bezrobotna młodzież i migranci wewnętrzni, dokonały aktów ludowego wywłaszczenia, niszcząc wiele dużych centrów handlowych, sklepów i oddziałów banków. W kilku przypadkach żołnierze odmówili otwarcia ognia do rebeliantów.

Protest w kraju jest spontaniczny i nieskoordynowany, przez co jego uczestnicy podnoszą różne hasła i postulaty, często sprzeczne ze sobą. My, jako anarchiści, popieramy przede wszystkim tych, którzy mają jasną i jednoznaczną orientację społeczną i wyraźnie odróżniają strajk i powstanie w Kazachstanie od licznych protestów wyborczych i politycznych zamachów stanu w ostatnich latach. Żądania te były rozpowszechniane podczas wieców protestacyjnych i w sieciach społecznościowych: zniesienie podwyżki cen gazu; podwyżka płac o 100%; anulowanie podwyższenia wieku emerytalnego; podjęcie działań na rzecz walki z bezrobociem; zniesienie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19, ogrodzeń i dyskryminujących środków segregacji itp.

Starając się zakończyć niepokoje społeczne i zyskać na czasie, przestraszony reżim został zmuszony do ustępstw: zadeklarowania spadku cen gazu, zamrożenia cen “społecznie ważnych” towarów na 180 dni, zdymisjonowania rządu i usunięcia faktycznego dyktatora, multimiliardera Nazarbajewa, z funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu. Ale nic z tego nie pomogło. Zachodnie koncerny naftowe natarczywie domagały się od prezydenta Tokajewa przywrócenia kapitalistycznego porządku. Rządzący krajem wprowadzili stan wyjątkowy i godzinę policyjną, zakazali wieców i strajków oraz rozpoczęli operacje karne przeciwko demonstrantom i uczestnikom zamieszek, przelewając krew i aresztując tysiące ludzi.

Na prośbę kazachskiego reżimu do kraju sprowadzane są wojska z kilku krajów bloku wojskowo-politycznego pod przewodnictwem Federacji Rosyjskiej w celu stłumienia protestów społecznych. Są oni wezwani do odegrania roli żandarma Kapitału Światowego i do zdeptania płomieni buntu społecznego, aż ich przykład, hasła i żądania rozprzestrzenią się na inne kraje, ogarnięte strajkami robotniczymi i masowymi protestami przeciwko szerzącej się w świecie dyktaturze “sanitarnej” i jej apartheidowi.

My, rosyjscy anarchosyndykaliści i anarchiści, zdecydowanie potępiamy wszelkie represje wobec protestów społecznych robotników Kazachstanu i haniebną kontrrewolucyjną interwencję zagraniczną prowadzoną przez Kreml.

Potępiamy wszelkie próby wykorzystania przez polityków wszystkich opcji protestu społecznego robotników Kazachstanu, aby wspiąć się na szczyty władzy i dokonać redystrybucji własności na swoją korzyść.

Stoimy zdecydowanie, stanowczo i bez najmniejszego wahania po stronie obecnej rewolty społecznej w Kazachstanie i wzywamy robotników Rosji i całego świata do okazania praktycznej solidarności z nią.

SPEŁNIJCIE SOCJALNE ŻĄDANIA ROBOTNIKÓW KAZACHSTANU!

ZAPRZESTAĆ TŁUMIENIA PROTESTÓW W KAZACHSTANIE I REPRESJI WOBEC ICH UCZESTNIKÓW!

UWOLNIĆ WSZYSTKICH ARESZTOWANYCH PROTESTUJĄCYCH!

NIE DLA OBCYCH INTERWENCJI!

WSTYD DLA INTERWENCJONISTÓW!

Anarchistyczna inicjatywa StopTotalControl

Komisja Informacyjna KRAS, sekcja IWA w Regionie Rosyjskim

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
1rok

No i nie ma rady: znowu bez dysonansu poznawczego ani rusz… 🙃

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Wiele interwencji wojskowych OUBZ w Kazachstanie miało paralele z stłumieniem antykomunistycznego powstania na Węgrzech w 1956 roku, inwazją na Czechosłowację w 1968 roku i wojną w Afganistanie w latach 1979-1989. Belsat.eu opowiada historię tych operacji, z których jedną może być teraz „operacja antyterrorystyczna” w Kazachstanie.

Oryginał:

https://belsat.eu/news/06-01-2022-vugorshchyna-chehaslavachchyna-afganistan-z-yakimi-vaennym-aperatsyyami-mozhna-paraunats-dzeyanni-adkb-u-kazahstane/

Automatyczne tłumaczenie G*gle (no sory):

https://belsat-eu.translate.goog/news/06-01-2022-vugorshchyna-chehaslavachchyna-afganistan-z-yakimi-vaennym-aperatsyyami-mozhna-paraunats-dzeyanni-adkb-u-kazahstane/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2
edit-2
rok

Należy pamiętać, że Kazachstan nie jest jakąś zapyziałą prowincją, ale:

 • Ważnym fragmentem chińskiego przedsięwzięcia “Belt And Road

W sumie jest się o co bić.

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Bieda, nierówności i korupcja: były przywódca Kazachstanu nie jest już nietykalny.

https://www.theguardian.com/world/2022/jan/05/old-man-out-kazakhstan-discontent-to-change-leaders-legacy

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

W środę wieczorem premier Kazachstanu ogłosił, że Collective Security Treaty Organization (CSTO) (ros. Организация Договора о коллективной безопасности) wyśle siły interwencyjne do Kazachstanu.

https://www.theguardian.com/world/2022/jan/05/kazakhstan-protests-president-threatens-ruthless-crackdown

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2
edit-2
rok

Białoruski przywódca zwrócił Kazachom uwagę, że mają jedno państwo i drugiego już nie będzie.

https://belsat.eu/pl/news/06-01-2022-pokrzyczeliscie-i-wystarczy-lukaszenka-zwrocil-sie-do-kazachow/

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Policja w Ałmaty, największym mieście Kazachstanu, poinformowała dziś rano, że dziesiątki uczestników zamieszek zostały „wyeliminowane”, a ich tożsamość jest identyfikowana – podała agencja informacyjna Interfax. Od niedzieli w kraju trwają antyrządowe protesty wywołane podwyżkami cen gazu.

https://belsat.eu/pl/news/06-01-2022-kazachstan-sily-bezpieczenstwa-wyeliminowaly-dziesiatki-demonstrantow/

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Po białoruskich żołnierzy przyleciał już drugi samolot wojskowy z rosyjskiego Pskowa – twierdzi bloger Anton Motolka. Białoruś zadeklarowała udział w „misji pokojowej” w Kazachstanie, gdzie od niedzieli trwają protesty antyrządowe.

https://belsat.eu/pl/news/06-01-2022-bialoruscy-zolnierze-poleca-do-kazachstanu/

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Śledzenie przestrzeni powietrznej z przeglądem wstecz. https://www.flightradar24.com/48.08,57.68/5#

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

W tej chwili tylko dwa samoloty Turkish Cargo są w drodze z/do Ałmaty (kod lotniska ALA).

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Równoległy wątek. https://szmer.info/post/14224

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok
8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Stream z fediwersum, dostarczony przez @rysiek@szmer.info https://chaos.social/tags/Kazakhstan – dziękuję.

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
2rok

Crimethinc o perspektywie anarchistycznej. https://crimethinc.com/2022/01/06/the-uprising-in-kazakhstan-an-interview-and-appraisal

Tłumaczenie w trakcie, będzie link niebawem.

Petroskowo. Rozkminy niepasujące.
!petroskowo

  Rozkminy wszystkich ośmiu Petrosków, defaultowo nie pasujące do formatu. Wyjątki będą krosspostowane.

  **Ponadto (transplantowane z !mindfuck): ** Rozważania na tematy borderline w sensie moralno-politycznym. W przerwach, dla rozluźnienia, mindfuck wszelaki. Zostaliście ostrzeżeni.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 1 user / month
  • 1 user / 6 months
  • 17 subscribers
  • 84 Posts
  • 94 Comments
  • Modlog