removed by mod
-2
removed by mod
make
mod
link
fedilink
310 dni

“Wspólnota” to akurat domyślna społeczność szmeru, nie ta poświęciona wierze. Post nadaje się do religia - antyklerykalizm

Papinian
banned
link
fedilink
-210 dni

Ale tu nie ma żadnego antyklerykalizmu.

@Damianos @makemoshnotwar

@Pajonk
link
fedilink
210 dni

Jakby ludzie zaczęli samodzielnie czytać biblie i to ze zrozumieniem, to ciekawe jak wielu by doszło do takich samych wniosków jak ja.

Tak czy siak, uważam że warto się zapoznać i z biblią, i koranem, i torą, i innymi bardzo wpływowymi tworami. Ostatnio się przymierzam do zapoznania się z marxem (którego może i fanem nie jestem, ale nigdy go nie czytałem).

Warto czytać, warto poznawać nowe rzeczy nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy i są one niemoralne i złe.

szczur.jpg
link
fedilink
39 dni

Akurat moim zdaniem Marxa nie ma co nie lubić, ot gość który przeanalizował naukowo kawałek historii ludzkości, doszedł do wniosków że komunizm jest kolejnym krokiem w rozwoju cywilizacji i zrobił manifest w którym nie nawołuje do rewolucji - a raczej po prostu sadzi ideę wolności proletariatu w głowach ludzi, którzy prawie za darmo pracują po 16 godzin w fabrykach u boku swoich dzieci.

Jakby, marksistowska wizja socjalizmu jest naprawdę w dobrej wierze, a wbrew pomówieniom, Marx był realistą i wiedział, że nie dożyje tego ustroju. Engels też.

Lenin, natomiast… a potem Stalin. No cóż, tych można nie lubić. Fun fact, Marxism-Leninism to Stalinizm. Pozdrawiam cieplutko.

Papinian
banned
link
fedilink
2
edit-2
9 dni

Myślę, że Eugen von Böhm-Bawerk i jego krytyka centralnej dla Marksa teorii wartości wystarcza, by Marksa nie lubić.

https://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx_and_the_Close_of_His_System

@Damianos @Pajonk @humongous_rat

Papinian
banned
link
fedilink
1
edit-2
9 dni

Ale na uboczu należy przyznać, że miał kilka celnych uwag dot. Żydów (choć w sumie nieoryginalnych). Choć pewnie dzisiaj antifa by go zakrzyczała i określiła mianem “faszysty” (xD) za te poglądy.

@Damianos @Pajonk @humongous_rat

@Pajonk
link
fedilink
19 dni

A Marx czasem nie miał autorytarnych odpałów, i chciał centralnie sterowanej gospodarki i nowego świata?

W końcu z jakiegoś powodu rozpadła sie pierwsza międzynarodówka.

Papinian
banned
link
fedilink
1
edit-2
10 dni

Dodałbym od siebie, że warto też uczyć się języków, w których wspomniane utwory zostały napisane. Ogarnięcie języka, poza tym że usuwa nam ewentualne błędy wynikające z polegania na tłumaczeniach, wiąże się z przyswojeniem całej masy niuansów kulturowych, co pogłębia zrozumienie.

@Damianos @Pajonk

@Pajonk
link
fedilink
3
edit-2
10 dni

łbym od siebie, że warto też uczyć się języków, w których wspomniane utwory zostały napisane. Ogarnięcie języka, poza tym że usuwa nam ewentualne błędy wynikające z polegania na tłumaczeniach, wiąże się z przyswojeniem całej masy niuansów kulturowych, co pogłębia zrozumienie.

No nie wiem, jak dla mnie to już zbyt wysoka poprzeczka. Nauka języka w takim stopniu, by rozumieć nie tylko pojedyncze słowa, ale i kontekst i rozumieć o co faktycznie chodziło w owych czasach jest baaardzo wymagająca.

Papinian
banned
link
fedilink
1
edit-2
9 dni

Ja tam zakładam, że nauka żadnego języka (poza kwestiami wymowy, gdzie rzeczywiście można mieć problem gdy uczy się go stosunkowo późno lub ma się braki w zakresie słuchu) nie jest raczej umiejętnością szczególnie trudną, zważywszy, że tymi językami mówiły całe masy ludzi (np. w starożytności) - i głupi, i mądrzy. Teraz jestem po intensywnym kursie łaciny (zacząłem w sierpniu 2021, skończyłem około marca 2022) i aktualnie zajmuję się greką (pic. rel - ćwiczenia). Planuję kiedyś przysiąść do staroegipskiego (niekoniecznie tylko do hieroglifów).

@Damianos @Pajonk

@Pajonk
link
fedilink
19 dni

Jeden ma talent do języków, inny to gotowania, jeszcze inny do matematyki. Ale to ciągle subiektywne podejście.

Jak dla mnie nauka wielu języków jest po prostu bardzo trudna. Sam regularnie posługuje sie dwoma i widzę jakie ludzie mają problemy nawet z angielskim. Co zabawniejsze, odkąd mówię bardzo dużo z osobami dla których angielski nie jest pierwszym językiem, to mój angielski się pogorszył i to sporo.

O Szmerze - domyślna społeczność platformy

  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 12 users / week
  • 20 users / month
  • 53 users / 6 months
  • 1.51K subscribers
  • 1.02K Posts
  • 1.66K Comments
  • Modlog