Czas na bunt - blokady ws. klimatu - Wolnelewo
wolnelewo.pl
external-link
W czwartek i piątek w całym kraju odbyły się protesty i blokady przeciwko ignorowaniu przez polityków centralnych i lokalnych kryzysu klimatycznego. Protest zorganizowała organizacja Extinction Rebellion Polska.

Podsumowanie na temat ostatnich protestów w sprawie ignorowania kryzysu klimatycznego przez polityków.

harc
link
38M

Nieodmiennie mam wrażenie, że takie protesty/blokady mogyłby być jednak skuteczniejsze gdyby uderzały bardziej w kluczowych trucicieli/przemysł niż w ruch zwykłych ludzi…

@czerwonoczarny
link
3
edit-2
8M

Protest to ma być kuźwa protest a nie Apel Jasnogórski.

@Xavier
creator
link
38M

Od zawsze polityka polegała też na zakłócaniu “normalnego biegu rzeczy” i “przepustowości”. Każda demonstracja na tym ostatecznie polega, bo każda “zakłóca ruch”.

harc
link
28M

Tak, ale w przypadku masy ludzkiej to co innego, niż blokada paru osób. W jednym wypadku, nie masz wątpliwości że masa uważa, że tak, czy inaczej być powinno. Ale znajdź sobie komentarze jak “dzielny tata” zablokowali jeden z kluczowych mostów w Warszawie… Nawet ich potencjalni sojusznicy wzywali do mordu.

@Xavier
creator
link
28M

Ja osobiście jestem fanem pojedynczych akcji (w 2003 dwie osoby zatrzymały ruch w Nowym Jorku w proteście antywojennym, trafili na czołówkę NYT), gdzie własnie nie liczą się “masy”. Teraz też pojedyncze osoby wywołały takie zamieszanie, że pisały o tym media. Dzięki temu nawet niewielkie grupy osób mogą zwracać uwagę na ważne problemy, bo wiadomo jak to z aktywizmem w tym kraju bywa.

Dodatkowo, za każdym razem, czy wyjdzie jedna osoba, dziesięć, czy tysiąc te same zarzuty czytam: “zabraliby się za robotę”, “blokują ruch lewaki, a człowek na schabowego się spieszy” itd. Za każdym razem. Czy jak wyszło 20 tysięcy w proteście kobiecym, czy jak kobiety zablokowały w 100 osób skrzyżowanie i zrobiły disco party czy jak jedna osoba wyszła. Ten sam ból dupy ciągle.

Dodatkowo dla mnie to ma wymiar symboliczny - nie tylko samochody w tym mieście są “ruchem”. Nie tylko motoryzacja to “miasto”. Piesi też.

harc
link
28M

Jasne, nie umniejszam pojedynczym, czy paro-osobowym protestom, po prostu w mieście, gdzie ostatnio po parę razy w miesiącu ludzie nie są w stanie wrócić z pracy do domu nie zdobywa to sympatii. A jednocześnie są cele, które mogą być bardziej zrozumiałe niż ruch w centrum miasta (np. sejm, który też był blokowany). Tak dla porównania paroosobowa skuteczna akcja; https://en.wikipedia.org/wiki/Pitstop_Ploughshares

@czerwonoczarny
link
1
edit-2
8M

Xavier off-topic

Gdybyś zmienił czcionkę albo skórkę w swoim Wordpressie na coś lepszego, dużo łatwiej by się czytało. Ja sobie przeklejam do Wordpada, bo inaczej można oczopląsu dostać.

harc
link
4
edit-2
8M

Ja tam w sumie nie mam problemu, ale np. firefox ma też tryb czytelności, gdzie możesz ustawić swój preferowany wygląd strony, którą czytasz, np;

@czerwonoczarny
link
48M

No proszę proszę, nie wiedziałem że taka opcja odoczojebnienia jest dostępna w FF.

Dla tych co też nie wiedzieli co to jest: tutaj jest przycisk

Szmerowe lekcje informatyki :P

make
link
18M

leć z Praktyczne_13 ;)

@Xavier
creator
link
2
edit-2
8M

99 procent osób z którymi robiłem wcześniej “badania focusowe” podobało się tak jak jest (może w cytatach nieco zmniejszę czcionkę jak znajdę czas). Część osób np. toleruje widocznie wyłącznie czcionki bezszeryfowe, ja mam natomiast tak, że dłuższych tekstów nie toleruję w bezszeryfowych, bo uważam że internet zniszczył typografię przez to nachalne wpychanie wszędzie bezszeryfowych.

Tak więc dla tego 1 procenta jest opcja proponowana przez harcerza.

@Xavier
creator
link
28M

względnie mogę coś zmienić w ramach konceptu, ale na inną szeryfową. Żadnych Ariali itp. :-)

Środowisko naturalne i inne zielone sprawy
!srodowisko
  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 7 users / week
  • 17 users / month
  • 49 users / 6 months
  • 161 subscribers
  • 494 Posts
  • 369 Comments
  • Modlog