Witajcie! Od pewnego czasu rozwijam już ten projekt, ale dopiero teraz pomyślałem, że taki projekt spróbuję rozreklamować.

Czym jest SVMetaSearch? Jest to metawyszukiwarka bazowana na kodzie SearXNG z własnymi (i na ten moment subtelnymi, ale zawsze coś) modyfikacjami. Celem jest jednak wyróżnienie się na tle innych instancji SearXNG, co może jednak potrwać dłuższy czas ze względu na mój obecny brak czasu - między innymi w planach jest jej redesign, czy też dodanie innych silników wyszukiwania. Do tego drugiego już teraz można dołożyć swoją cegiełkę - wystarczy mieć konto na Codebergu i zaznajomić się z tym repozytorium. Silniki wyszukiwania są dostępne w folderze searx/engines.

Oczywiście rozumiem Wasze upodobania co do wyszukiwarek (na przykład takie DuckDuckGo wspiera tzw. “!bangs” które są naprawdę wygodne, ale te na SVMS i w zasadzie każdej innej instancji SearXNG można wywołać za pomocą dodania !! przed nazwą banga), jednak co przemawia za przejściem na SVMetaSearch?

 • Choć używam na swojej instancji skryptu do statystyk (withcabin.com, jak coś!), robię to tylko w celu uzyskania liczby ogólnych wyszukań danego dnia. Cokolwiek wyszukujecie zostaje na Waszych urządzeniach, a ja tego na Cabinie nie widzę. Ani też dostawcy silników - jedyne co otrzymują to wyszukiwana fraza, ale w żaden sposób nie mogą tego powiązać z Wami.
 • To Wy kontrolujecie SVMS, nie na odwrót. Za pomocą szerokiej gamy ustawień możecie dopasować z jakich silników chcecie uzyskiwać informacje, jak ma wyglądać strona, itd. Nie chcesz używać Google jako jednego z silników? Proszę bardzo, możesz to wyłączyć.
 • Tak jak wspomniałem wcześniej, możliwością kontrybucji do rozwoju projektu. Czy to kodem, pieniędzmi a nawet zwykłym promowaniem wśród znajomych czy też przejście na SVMetaSearch.

WAŻNE: w przyszłości ten projekt będzie miał dedykowaną domenę, a requesty z searx.slavistapl.xyz będą kierowane właśnie na nową domenę na pewien czas przed wygaśnięciem obecnej (zostałem zablokowany przez OVH bez powodu, gwoli ścisłości).

Z góry dziękuję za korzystanie z SVMetaSearch i pomoc w promowaniu projektu!

pfm
link
fedilink
22 miesiące

A podzielisz się, czym mniej więcej różni się Twój projekt od oryginału? Jakie mniej więcej cele miały zmiany, które wprowadziłeś?

Oliwier Jaszczyszyn
creator
link
fedilink
2
edit-2
2 miesiące

Przyklady:

 • odpowiedzi krotsze niz 70 znakow sa powiekszane
 • zachecenie do przejrzenia listy linkow ponizej gdy odpowiedz nie jest zadowalajaca
 • (chyba oczywiste) zmiana logo
 • od strony technicznej: niewielkie poprawki w kodzie, przystosowanie do nowszej skladni pythona (v3.10)

Planuje wlasnie zrobic redesign calej tej strony, zrzucic niepotrzebne kategorie w wyszukiwaniu (np. social media) oraz skupic sie na tych najwazniejszych (wszystko tj. lista linkow, zdjecia, filmy, wiadomosci, pliki i ewentualnie mapy). Potrwa to jakis czas (ze wzgledu na moj brak czasu), ale mysle ze bedzie warto czekac.

Na razie jest jak jest i choc chcialbym sie za zmiany zabrac wlasciwie teraz, to z roznych wzgledow w obecnej chwili nie moge tego zrobic. Nie chce dawac okreslonych ETA bo juz niestety mam za duzo na glowie, a takie rzeczy juz by mnie obciazyly ponad skale (zdrowie psychiczne jest w koncu najwazniejsze).

Dlatego tez SVMS jest open-source, kazdy moze sie przylaczyc do rozwoju projektu.

Oliwier Jaszczyszyn
creator
link
fedilink
1
edit-2
2 miesiące

UPDATE 24/03/2023: SVMetaSearch siedzi teraz na nowej domenie: svmetasearch.eu.org

UPDATE 23/03/2023: póki co monitoruję sytuację z wolniejszymi czasami wyszukiwań, zwiększyłem liczbę procesów na kontenerze wyszukiwarki. Sytuację będę dalej kontrolować, do czasu gdy wszystko się nie unormuje.

Z Waszej strony, jak napisała mi też jedna osoba na Matrixie, możecie wyłączyć DDG (oraz ewentualnie Mojeeka), a czas oczekiwania powinien znacząco spaść. Jeszcze raz przepraszam za tamtejsze utrudnienia.

Barto (ono/jeno)
link
fedilink
12 miesiące

Co powoduje tak ogromne, w porównaniu do innych instancji SearX, czasy odpowiedzi z popularnych wyszukiwarek, jak np. duckduck czy brave? Zauważyłom to w wyszukiwarce z postu, w opcjach lokalnej konfiuracji silników wyszukiwania.

Oliwier Jaszczyszyn
creator
link
fedilink
2
edit-2
2 miesiące

Hej, sam też doświadczam tych problemów mimo szybkiego internetu. Staram się znaleźć tego przyczynę, może to potrwać jakiś czas. Z góry przepraszam (i mam nadzieję że to Ciebie nie zniechęciło do SVMetaSearch)!

EDIT: najpewniej może to być ze względu na szybkość łącza, w porywach udawało mi się zdobyć 1.6 Gbps ale szybko potem dostałem limit do 500 Mbps. Na ten moment hostuję to na dosyć niewielkiej maszynie (1 GB RAMu i 2 rdzenie CPU), więc odpowiedzi mogą być dużo wolniejsze niż zwykle. Oczywiście staram się odinstalowywać też na obecnej maszynie niepotrzebne paczki systemowe i kasować projekty z serwera, których już po prostu nie utrzymuję.

Barto (ono/jeno)
link
fedilink
22 miesiące

Oczywiście że nie zniechęciło!

Oliwier Jaszczyszyn
creator
link
fedilink
1
edit-2
2 miesiące

To świetnie! Jeżeli masz jakieś zastrzeżenia, propozycje itp. oznacz mnie na Mastodonie (@slavistapl@mastodon.social) lub pisz na Matrixie. Link do Matrixa połączyłem z tym profilem.

PS: zalecam też ustawić sobie SVMetaSearch jako domyślną wyszukiwarkę, jest to tylko propozycja z mojej strony.

Barto (ono/jeno)
link
fedilink
12 miesiące

tutaj podałom, co testuję by używać tej wyszukiwarki w firefox: https://szmer.info/post/298130

Oliwier Jaszczyszyn
creator
link
fedilink
22 miesiące

Alternatywnie możesz też ustawić to jako stronę startową - też pomoże.

Chyba dałoś mi pomysł do mojego roadmapa, już zapisuję xD

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.

 • 0 users online
 • 6 users / day
 • 8 users / week
 • 17 users / month
 • 72 users / 6 months
 • 281 subscribers
 • 772 Posts
 • 1.54K Comments
 • Modlog