Finland retains top spot in global happiness index
www.nbcnews.com
external-link
The Scandinavian country ranked highest in the World Happiness Report for the fourth year in a row. The U.S. slipped one place from 18th to 19th. Participants answer questions on levels of support, freedom, corruption and generosity in their respective societies.

Sanna Saastamoinen, fotografka: Myślę, że to znaczy, że możemy żyć bezpiecznie. Mamy jedzenie, czyste powietrze do oddychania, nasze dzieci mają dostęp do szkoły, każd* może osiągnąć wyższą pozycję społeczną. (…) Natura jest ogólnodostępna, wszyscy ludzie mają do niej prawo, każd* ma dostęp do lasów i jezior.

Ada Łowicz
creator
link
fedilink
12 lata

Więcej danych BBC:

Finlandia czwarty rok z rzędu została uznana za najszczęśliwsze miejsce na świecie. W raporcie World Happiness na drugim miejscu znalazła się Dania, a następnie Szwajcaria, Islandia i Holandia.

Nowa Zelandia ponownie jako jedyny kraj spoza Europy znalazła się w pierwszej dziesiątce. Wielka Brytania spadła z 13. na 17. miejsce.

Analitycy poprosili ludzi w 149 krajach o ocenę własnego szczęścia. Uwzględniono również środki obejmujące wsparcie społeczne, wolność osobistą, produkt krajowy brutto (PKB) i poziom korupcji.

Kraj uznany za najbardziej nieszczęśliwy na świecie to Afganistan, a następnie Lesotho, Botswana, Rwanda i Zimbabwe.

Autorzy raportu stwierdzili, że w nieco ponad jednej trzeciej krajów występowała „znacznie wyższa częstotliwość negatywnych emocji”, prawdopodobnie wskazując na skutki pandemii.

Jednak sytuacja poprawiła się w 22 krajach. Kilka krajów azjatyckich wypadło lepiej niż w zeszłorocznych rankingach, podczas gdy Chiny przesunęły się na 84 miejsce z 94.

„Zaskakujące jest, że przeciętnie nie nastąpił spadek dobrostanu mierzony oceną własnego życia ludzi” - powiedział w oświadczeniu John Helliwell, jeden z autorów raportu.

„Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że ludzie postrzegają Covid-19 jako powszechne, zewnętrzne zagrożenie dotykające każdego, co wytworzyło większe poczucie solidarności i współczucia”.

Finlandia „zajęła bardzo wysokie miejsce w zakresie środków wzajemnego zaufania, które pomogły chronić życie i źródła utrzymania podczas pandemii” - stwierdzili autorzy.

Skandynawski naród liczący 5,5 miliona ludzi poradził sobie znacznie lepiej niż większość Europy podczas pandemii, z nieco ponad 70 000 przypadków i 805 zgonami, według Johns Hopkins University.

Informacje ze świata
!news

  Newsy

  • 0 users online
  • 10 users / day
  • 16 users / week
  • 30 users / month
  • 65 users / 6 months
  • 340 subscribers
  • 2.58K Posts
  • 1.69K Comments
  • Modlog