Osoby z XR Kraków zainagurowały w niedzielę palmową działania Animal Rebellion wieszając na kościołach plakaty pokazujące codzienność zwierząt hodowlanych wraz z cytatami z biblii.

Dziś Chrześcijanie obchodzą Niedzielę Palmową i rozpoczynają Wielki Tydzień. Odnosimy się do wspólnych wartości, jakie przyświecają nam, osobom aktywistycznym, i jakie znaleźliśmy w Biblii. Chcemy zwrócić uwagę na problem hodowli zwierząt, który godzi w wartości jakie wspólnie wyznajemy. Niewyrządzanie zła, niezabijanie, chronienie słabszych, tych którzy nie mają głosu, troska o dobro wspólne - to wszystko nasze wspólne cele. Choć może wydawać się, że tak często się od siebie różnimy, to wszyscy chcemy bezpiecznej przyszłości, wszyscy chcemy bezpiecznego jutra dla nas, dla naszych dzieci i naszego domu - Ziemi.

Animal Rebellion to siostrzany ruch XR, poszerzający postulaty klimatyczne o żądanie sprawiedliwości wobec zwierząt. Sprzeciwiamy się postawie szowinizmu gatunkowego, która zakłada wyższość gatunku ludzkiego nad innymi gatunkami i możliwość dowolnej ich eksploatacji. Wszyscy wiemy, że zwierzęta czują ból, ich zmysły niejednokrotnie są dużo wrażliwsze od naszych, więc być może nie jesteśmy nawet w stanie wyobrazić sobie skali ich cierpienia. Sprzeciwiamy się hodowli przemysłowej, która jest jednoznaczna z masową rzezią gatunków, ich eksploatacją, gwałtem i barbarzyństwem, a także jest wielkim motorem postępującej katastrofy klimatycznej.

Sektor hodowlany jest odpowiedzialny za emisję 18% gazów cieplarnianych - więcej niż wszystkie środki transportu razem wzięte. Inne źródła podają, że hodowla zwierząt przemysłowych jest odpowiedzialna za 6 do 32% emisji gazów cieplarnianych, a niektóre źródła szacują, że nawet 51%. Raport IPCC określa ten poziom na około 15%. Różnice zależą od tego, co w szacunkach jest uwzględnione: czy tylko bezpośrednia emisja związana z hodowlą, czy wliczany jest również ślad, jaki pozostawia uprawa i produkcja paszy dla zwierząt oraz innych niezbędnych dla nich zasobów, a także czy wliczane są koszty jakie niesie za sobą przetwarzanie produktów odzwierzęcych. By stworzyć miejsce pod hodowlę przemysłową (oraz pola uprawne na paszę) konieczne jest przygotowanie terenu pod nie, co wiąże się z ich deforestacją i drenażem. Wszystkie te szacunki łaczy jedno - procenty są bardzo wysokie.

Badania pokazują, że zmiana diety na wegańską pozwoliłaby na zmniejszenie emisji o: 17% CO2, 24% CH4 i 21% N2O. Wiązałoby się to też ze zwolnieniem gigantycznych przestrzeni - szacuje się że dla hodowli przemysłowej wykorzystuje się ponad 70% terenów rolnych.

Oczywiście nie chodzi tylko o nasze indywidualne wybory, ale o system, który tak naprawdę odpowiedzialny jest za katastrofę w obliczu której się znaleźliśmy. Mimo wyraźnego stanowiska WHO, że mięso (szczególnie czerwone) jest silnie kancerogenne (zostało zaliczone do jednej grupy razem z papierosami) i że mięso powinno być spożywane w ilościach ograniczonych, wielkie korporacje reklamują swoje produkty jako zdrowe. Częsta jest też praktyka greenwashingu - opakowanie głosi, że zawarte w nim mięso jest “eko”. Jednak zmieniając nasze nawyki i wywierając presję mamy szansę ocalić naszą przyszłość i i oszczędzić cierpienia miliardom istot.

Animal Rebellion w Krakowie żyje.