Zdaniem ekspertów PAN w miksie energetycznym Polski powinno się uwzględnić atom. Trzeba wokół niego budować ponadpolityczne porozumienie.

“Transformacja energetyczna w Polsce powinna uwzględniać wszystkie nieemisyjne źródła energii, zarówno OZE jak i energetykę jądrową” - pisze w oficjalnym komunikacie interdyscyplinarny Zespół doradczy do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.

@Xavier
link
36M

Tymczasem tu:

" Według niej w 2050 r. możliwe byłoby wyprodukowanie przez nasz kraj ponad 80 proc. prądu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE). Brakujące kilkanaście procent mocy stabilizujących mogłyby zapewnić elektrownie i elektrociepłownie wodorowe oraz gazowe wyposażone w system wychwytu i magazynowania zanieczyszczeń. W przypadku realizacji planu maksimum dotyczącego atomu, a więc budowy reaktorów o łącznej mocy 9 GW, udział OZE może być nieco mniejszy, na poziomie 71 proc. W ocenie ekspertów Aurory nie oznacza to jednak, że taki model miksu jest bezpieczniejszy czy bardziej ekonomiczny. Jak przekonują, stabilizacja systemu opartego w ponad dwóch trzecich na źródłach odnawialnych w dalszym ciągu wymagać będzie rozbudowy mocy gazowych i wodorowych. Bezemisyjna produkcja wodoru wymaga prądu – tańszego w przypadku wykorzystywania nadwyżek z OZE, a droższego w przypadku atomu. Miks z udziałem atomu oznaczać może – ich zdaniem – nawet o 20 proc. wyższe ceny elektryczności w hurcie, a w konsekwencji większy import prądu. "

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8147486,czy-mozemy-osiagnac-neutralnosc-klimatyczna-bez-atomu.html

@borys
link
26M

Dla mnie nawet droższa opcja z atomem jest lepsza od tańszej z gazem, w każdym razie na dłuższą metę. Gaz również nie jest źródłem nisko emisyjnym tylko dość wysoko, ekstremalnie w wypadku awarii skutkującej ulotnieniem się gp

@ProfesorPanczur
link
26M

A może lepiej najpierw zastanowić się nad ograniczeniem konsumpcji?

harc
creator
link
16M

@borys@szmer.info wrzucone 2 minuty temu, a ciebie jeszcze tu nie ma?

@borys
link
26M

Nie no wyręczasz mnie w wrzucaniu to nie muszę komentować, a że żadna awantura tutaj się nei wywiązała to po co zaczynać

harc
creator
link
16M

🤣

Środowisko naturalne i inne zielone sprawy
!srodowisko
  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 7 users / week
  • 17 users / month
  • 49 users / 6 months
  • 161 subscribers
  • 494 Posts
  • 369 Comments
  • Modlog