Dedykowane osobliwej dyskusji na szmerze w której niektórzy poważnie zastanawiają się nad głosowaniem na Elona w wyborach prezydenckich.

Przeklejone z fb Grzegorza Janoszki:

Elon Musk w mainstreamowej narracji jest jednym z tych mitycznych fajnych bogaczy, którzy spełniają sen liberałów o cool kapitalizmie. Spójrzmy jak ten kapitalistyczny, różowy sen realizowany jest w jego fabrykach.

Od 2014 do początku 2017 roku karetki pogotowia w fabrykach Tesli były wzywane ponad 100 razy z powodu omdleń, zawrotów głowy, drgawek, zaburzeń oddychania i bólu w klatce piersiowej. Setki razy wezwano je z powodu urazów i innych problemów medycznych. Raport z 2017 r. wykazał, że wskaźnik obrażeń w fabrykach firmy był o 31 procent wyższy niż standard branżowy, a wskaźnik poważnych obrażeń w fabryce Tesli we Fremont był prawie dwukrotnie wyższy niż standard branżowy w 2015 r. Nie jest to jednak wymierny wynik, ponieważ pracownicy z urazami byli notorycznie wysyłani do dalszej pracy, w związku z czym raport ich nie wykazał.

Relacje byłych i obecnych pracowników Tesli świadczą o kulturze wielogodzinnej pracy pod silną presją, czasem pomimo bólu i kontuzji, służącej spełnianiu ambitnych celów produkcyjnych Muska.

"Widziałem ludzi, którzy mdleją, uderzają o podłogę jak naleśnik i rozwalają sobie twarze” – relacjonował Jonathan Galescu, technik produkcji w Tesli. „Po prostu wysyłają nas wtedy do pracy obok takiej osoby, podczas gdy ona wciąż leży na podłodze”. „Mieliśmy pracownika na mojej linii, który pracował, pracował, pracował, aż nagle po prostu upadł na ziemię” – potwierdził Mikey Catura, pracownik linii produkcyjnej akumulatorów. Richard Ortiz, inny pracownik produkcji powiedział: „Wszystko wydaje się tu być przyszłością oprócz nas”.

Pracownicy najemni są niemal niewidoczni na oficjalnych zdjęciach Tesli, jednak to oni, a nie osławione roboty są siłą napędową korporacji. W lutym 2017 roku pracownik Tesli, Jose Moran, opublikował post, w którym wymienił swoje zarzuty wobec pracodawcy, dotyczące obowiązkowych nadgodzin, wysokich wskaźników urazów oraz niskich płac. Wspomniał również, że od pracowników wymagano podpisania oświadczenia, że nie będą publicznie mówić o płacach i warunkach zatrudnienia. Sam Moran pracował 6 dni w tygodniu po 12 godzin dziennie.

W swoim poście Moran ujawnił też, że pracownicy starają się uzwiązkowić. W reakcji na te rewelacje, Musk natychmiast oskarżył go, że jest opłacany przez związek zawodowy United Auto Workers, co okazało się bujdą. W tym samym roku wspomniany wyżej Richard Ortiz wraz ze współpracownikami również próbował założyć związek zawodowy. W tym wypadku nie skończyło się na pomówieniach. Po nękaniu Ortiza przez prawie rok, Tesla nielegalnie zwolniła go w październiku 2017 r. Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy nakazała Tesli przywrócenie Ortiza do pracy i zwrócenie mu wynagrodzenia, ale firma odmówiła wykonania nakazu. Rada orzekła również, że Musk bezprawnie groził pracownikom utratą akcji, jeśli zrzeszą się w związki zawodowe i nakazała mu usunięcie antyzwiązkowych tweetów.

To, w jaki sposób firma traktuje rannych pracowników, zniechęca ich do zgłaszania obrażeń. Jeśli pracownicy zostaną przydzieleni do „lekkiej pracy” z powodu urazu, otrzymują niższą pensję, a także obniżone świadczenie z ubezpieczenia odszkodowawczego pracowników. „Przeszedłem z zarabiania 22 USD na godzinę do 10 USD na godzinę” – powiedział pracownik produkcji, który dwukrotnie uszkodził plecy podczas pracy w Tesli. „To zmusza ludzi do powrotu do standardowej pracy”. „Nikt nie chce mieć obniżonej pensji, więc wszyscy po prostu zmuszają się do dalszej pracy”.

W 2017 roku inżynierka Tesli, AJ Vandermeyden, oskarżyła firmę o ignorowanie jej skarg o „wszechobecne nękanie” i o faworyzowanie mniej wykwalifikowanych mężczyzn, wypłacanie jej niższej pensji niż mężczyznom wykonującym tę samą pracę, a także odwet wobec niej za zgłaszanie wątpliwości. Zarzuty AJ Vandermeyden rysują obraz wrogiego środowiska pracy zdominowanego przez mężczyzn, w którym tolerowane jest niewłaściwe zachowanie seksualne, a kobiety napotykają liczne bariery w rozwoju kariery. Często zdarzało się, że była jedyną kobietą na spotkaniach z 40-50 mężczyznami. Dodała też, że obecnie wszystkie stanowiska dyrektorów naczelnych zajmują w Tesli mężczyźni. Według Vandermeyden, gdy w firmie Tesla pojawiają się skargi dotyczące problemów w miejscu pracy lub nierówności, odpowiedź szefostwa często brzmi: „Skupiamy się na produkcji samochodów. Nie mamy czasu zajmować się innymi sprawami”.

W 2020 roku pracownicy fabryki Tesla we Fremont protestowali przeciw niesprawiedliwemu traktowaniu podczas pandemii koronawirusa, oskarżając Teslę o zwalnianie pracowników, którzy odmawiają pracy z powodu obaw związanych z COVID-19. Pracownicy mieli pretensje do Muska, że ten zatuszował wybuch epidemii w fabryce. Kiedy Musk zlekceważył zasady bezpieczeństwa i ponownie otworzył swoją fabrykę w maju, wysłał list do swoich pracowników, w którym napisał, że jeśli czują się niekomfortowo wracając do pracy, nie są do tego zobowiązani. Po czym trzech pracowników zostało zwolnionych po zaakceptowaniu tej oferty i pozostaniu w domu. Jeden z pracowników miał wówczas rocznego syna z zaburzeniami oddychania, drugi opiekował się starzejącym się członkiem rodziny, a narzeczona trzeciego z nich przeszła niedawno operację serca i cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

To tylko kilka świadectw z wielu, które ukazują imperium Muska w świetle ignorowanym przez mainstreamową opinię publiczną. Elon Musk to nie cudowne dziecko własnej wyobraźni, którego korporacja jest zbudowana na etycznych fundamentach, ale kolejny klasyczny wyzyskiwacz, wznoszący pałace na pokiereszowanych od katorżniczej roboty plecach najemników. Nie ma uczciwych milionerów, miliarderów tym bardziej.

Linki do źródeł:

https://www.theguardian.com/technology/2017/may/18/tesla-workers-factory-conditions-elon-musk

https://theoutline.com/post/1069/tesla-worker-jose-moran-elon-musk

https://www.theguardian.com/technology/2017/feb/28/tesla-female-engineer-lawsuit-harassment-discrimination

https://perfectunion.us/fired-by-elon-musk-for-unionizing-at-tesla/

https://www.reuters.com/article/us-tesla-uaw-idUSKBN15P1U1

https://www.nbcbayarea.com/news/local/east-bay/tesla-workers-protest-working-conditions-alleged-mistreatment-amid-pandemic/2319322/

  • 8Petros he/him
    link
    42 years ago

    Gdzie ta dyskusja? Znowu mnie najlepsze omija?

    • @didleth
      link
      42 years ago

      nie ma. Urojenia autora, który jest fanem nie wiem, czy Trumpa, czy Bidena, ale dość mocno się za nimi ujął i luźną uwagę typu “nie dziwię się Amerykanom, bo mają słaby wybór” grilluje z zaciętością lepszej sprawy. Nawet nie zamierzam wnikać, czy te brednie o “poważnym rozważaniu” miałyby dotyczyć startowania Muska na prezydenta Polski czy przyznania tutejszym Polakom praw wyborczych w USA w celu głosowania na niestartującego kandydata