I to jest pierdolona zbrodnia przeciw ludzkości.

Najeźdźcy zniszczyli Narodowy Bank Genów Roślin Ukrainy Dziennik Odeski

Jeden z największych na świecie, Narodowy Bank Genów Roślin imienia W. Ya. Juriewa Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy, znajdujący się w Charkowie, został zniszczony w czasie wojny.

Poinformował o tym czołowy pracownik naukowy instytutu Siergiej Awramenko na swoim kanale YouTube.

Zachowanie i efektywne wykorzystanie różnorodności genetycznej roślin w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ekonomicznego, ekologicznego, społecznego i rozwoju jest jednym z najbardziej palących problemów ludzkości. Na Ukrainie działania te zostały zapoczątkowane na początku XX wieku przez takich wybitnych naukowców jak A. Ye. Zaikevych, P. V. Budrin, V. Ya. Juriew, B. K. Jenken, M. I. Wawiłow, M. M. Kuleszow, L. M. Delone i inni.

Wraz z proklamowaniem niepodległości Ukrainy w 1992 roku, z inicjatywy Ukraińskiej Akademii Nauk Rolniczych, rozpoczęto realizację programu naukowo-technicznego „Roślinne zasoby genetyczne”. Celem programu jest utworzenie Narodowego Banku Genów Roślin Ukrainy. Jest on realizowany przez 28 przodujących instytucji hodowlanych i badawczych, które tworzą System Roślinnych Zasobów Genowych Ukrainy. W celu koordynacji oraz naukowego i metodologicznego prowadzenia Systemu, na bazie Instytutu Produkcji Roślinnej imienia W. Juriewa, utworzono Narodowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Ukrainy (NCPGRU). Stworzono potężną bazę do pracy z roślinnymi zasobami genetycznymi poprzez włączenie do NCPGRU kilku jednostek badawczych Instytutu Produkcji Roślinnej imienia W. Juriewa oraz Ustymiwskiej Stacji Doświadczalnej Produkcji Roślinnej (która była wcześniej częścią systemu Wszechzwiązkowego Instytutu Produkcji Roślinnej M. I. Wawiłowa)

W banku przechowywano ponad 160 tys. odmian nasion roślin i mieszańców roślin uprawnych z całego świata.

Nasiona te były przechowywane w specjalnych magazynach, tak aby przyszłe pokolenia mogły je odtworzyć.

Podkreślił również, że próbki nasion były zamawiane przez specjalistów z różnych krajów, w tym z Rosji, w celu przeprowadzenia prac selekcyjnych nad konkretną rośliną uprawną, która byłaby dostosowana do określonego obszaru.

Specjalista dodał, że wśród zniszczonych próbek znajdują się takie, które już nie istnieją w Europie i na świecie.

2 maja 2022 r. odbyło się spotkanie online z kierownictwem Narodowego Centrum Roślinnych Zasobów Genetycznych Ukrainy, V. Ya. Yurieva, NAAS, Krajowych Koordynatorów Roślinnych Zasobów Genetycznych (PGR) krajów europejskich: Frank Begemann (Niemcy), Jens Weibull (Szwecja), Wiesław Podima (Polska) oraz liderzy European Cooperative Program on Plant Genetic Resources - Lorenzo Maggioni i Imke Thormann. Wyrazili oni uznanie dla światowego znaczenia ukraińskich zasobów genetycznych i wkładu Banku Genów Ukrainy w fundusz europejski, wyrazili zaniepokojenie stanem naukowców i poszukiwań oraz gotowość do poszukiwania sposobów zapewnienia wsparcia technicznego i humanitarnego dla Narodowego Banku Genów Roślin Ukrainy.