W roku 2019-tym konsorcjum 10 firm i instytucji akademickich z 9 krajów europejskich rozpoczęło projekt Eunomia , którego (deklarowanym ) celem jest “pomoc użytkownikom mediów społecznościowych (dziennikarzom mediów tradycyjnych, dziennikarzom społecznościowym i użytkownikom obywatelskim) w określaniu wiarygodności informacji.”

Projekt jest finansowany z funduszy EU kwotą ok. 3mln EUR. Jedym z uczestników jest Eugen Rochko, twórca i lider projektu mastodon. Eugen ma pomóc wykorzytać mastodona jako żródło danych dla projektu.

Użytkownik https://todon.nl/@paulfree14 przeanalizował cele projektu oraz jego uczestników i sformułował wnioski, które dla jednych brzmią niepokojąco a dla innych mogą nosić cechy teorii spiskowej. Paul zauważył (m.in.) że:

  • badanie przy pomocy algorytmów wiarygodności informacji w mediach, które (na razie) nie mają z tym większego problemu i zostały stworzone, żeby to rozwiązywać bez algorytmów, wygląda dość dziwnie. To raczej media korporacyjne były lepszym poligonem takich badań.
  • firmy prowadzące projekt #EUnomia są również zaangażowane w badania w takich obszarach jak: masowa inwigilacja, sektor militarny, egzekwowanie prawa, strategie przeciwdziałania masowym ruchom społecznym, zwalczanie lokalnego dziennikarstwa.

Mimo deklarowanej pełnej zgodności projektu z zasadami privacy-by-design, analiza wewnętrznych dyskusji między uczestnikami też (wg autora) daje do myślenia, że społeczność fediverse może być królikiem doświadczalnym do rozwijania narzędzi, których możliwe przeznaczenie niekoniecznie leży w naszym interesie.

Całość analizy tego co się (byc może) kryje za projektem #EUnomia do przeczytania tutaj: https://hub.libranet.de/wiki/paulfree14/The(20)critical(20)EUnomia(20)FAQ/Home#What_is_EUnomia_