Budowanie domków
6

Mam ostatnio ochotę na oglądanie budowania domów. Chciałabym pooglądać jak szczególnie buduje się domy z materiałów z odzysku, jak to robią ludzie, którzy nie pochodzą z elit. Problem w tym, że ciężko coś znaleźć, bo wpisując hasła związane z ekologią, zero waste lub renowacją starych budynków, to wyskakują mi same:

 • bogolskie domki letniskowe ze ścianami wspinaczkowymi, basenem i wannami z hydromasażem, a gdzie bycie zero waste polega na przytachaniu jednego stolika że śmieciarki,
 • patodeweloperka “2137 sposobów na urządzenie kawalerki 15m”,
 • SUPER EKO TANI DOM KAZDY TAK MOŻE JA TYLKO DALEM 5 KAFLI ZA ZESTAW MEBELKÓW IKEA (a reszte materiałów wartych 100 tys to mamusia i tatuś dali w prezencie hehe).

Nie ukrywam, nie da się oglądać, zwłaszcza że tam zawsze pięknie ładnie wszystko błyszczy na pokaz, dom nigdy nie jest pokazany w normalnym życiu. Czy jest coś gdzieś nagrane w czeluściach internetu żeby sobie pooglądać?

crusom
link
fedilink
34 miesiące

Nie wiem czy akurat to cie interesuje, ale mega ciekawe sa domy z hempcrete’u I cobu. Jesli masz podstawowe składniki czyli " subsoil, water, fibrous organic material (typically straw), and sometimes lime" (Jak podaje Wikipedia), to mozesz zbudowac dom naprawde tanio i sustainable.

Tutaj masz spoko link I wiecej na ten temat na pewno znajdziesz na tej stronie, bo jest tam duzo ciekawych projektów https://www.appropedia.org/Haiti_Communitere_Ubuntu_Blox_house

Oprocz tego budowe domów z cobu na pewno znajdziesz na yt. Pewnie wiekszosc nagrywana przez bogate elity, ale no…

Btw mieszkałem kiedys w domku letniskowym, który był doslownie wagonem kolei wąskotorowej, postawionej na jakichs tam betonowych fundamentach. Super sprawa.

@stella
creator
link
fedilink
24 miesiące

Zbiorowa odpowiedź wszystkim: dzięki za linki, jest tam dużo fajnycb rzeczy, będę oglądać 🌿

@truffles
link
fedilink
2
edit-2
4 miesiące

Możesz poszukać pod hasłem earthship - to są domy budowane z opon wypełnionych ziemią i oklejone gliną, albo z różnych innych śmieci (niektóre mają witraże z butelek). Tutaj jest kanał, gdzie autor remontuje mały wiejski dom, raczej bez wodotrysków i niskobudżetowo. Ma też serię o budowie domku ze słomy - mi się bardzo ta technologia podoba.

8Petros he/him
link
fedilink
24 miesiące

Względnie zasobna Christiania może być najbliższa tego, czego szukasz. https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/Architecture_of_Christiania

8Petros he/him
link
fedilink
24 miesiące

Zaskakujące: favele NIE są budowane z recyklowanych materiałów. https://www.re-thinkingthefuture.com/case-studies/a3177-favela-construction-in-brazil/

8Petros he/him
link
fedilink
24 miesiące

https://www.humanitarianlibrary.org/sites/default/files/2019/05/Sandbag Shelters - Iran.pdf – tu akurat dużo recyklingu nie ma, ale bardzo “appropriate technology”.

8Petros he/him
link
fedilink
24 miesiące

Tu jest trochę (nie wiem jak bardzo trafi w Twoje oczekiwania) https://gr.pinterest.com/pin/518125132128773754/ Jeszcze coś znajdę.

Społeczność Szmerfów pytających :) Masz pytanie? Zadaj je, inne Szmerfy chętnie odpowiedzą.

 • 0 users online
 • 1 user / day
 • 5 users / week
 • 12 users / month
 • 33 users / 6 months
 • 104 subscribers
 • 141 Posts
 • 903 Comments
 • Modlog