• @art_m
    link
    13 years ago

    ciekawe zestawienie, trochę w poprzek stereotypów. Ale, zdziwiłem się, ze w Pl nie ma ograniczeń, pamiętam, że jak zaczynałem oddawać krew, to zaskoczyło mnie w ankiecie pytanie o stosunki homoseksualne. Wydaje mi się, że to był jednak powód do odrzucenia potencjalnego dawcy. Wygląda na to, że albo się mylę, albo parę lat temu musiało się to zmienić.

    • @zeshi
      link
      1
      edit-2
      3 years ago

      A możliwe że po prostu pod kątem potrzeby skrupulatniejszego przebadania krwi zamiast dyskwalifikacji? Nie mam pojęcia jak to tam działa w krwiodawstwie ale niestety homoseksualiści są w grupie ryzyka i mimo wszystko czasem z transfuzją przypałętuje się czyjaś choroba. Wiem że to brzmi jak homofobiczny dogwhislte ale patrząc po danych amerykańskiego CDC to może być medycznie istotne (chociaż jak widać tam jest to gorsze prawo :| ).

      • @art_m
        link
        23 years ago

        Aktualnie w ankiecie jest mowa po prostu o ryzykownych relacjach seksualnych, jest to rozwinięte w kilku podpunktach (zmiany partnerów, przygodny sex i coś tam jeszcze). Badanie w kierunku nosicielstwa hiv i hbc, hbs, kiły oraz paru innych rzeczy jest przeprowadzane standardowo i przed wynikami krew nie jest przetaczana. Kłopot polega chyba na tym, że testy wykrywają te wirusy dopiero po pewnym czasie, stąd była dyskwalifikacja - założenie było takie, że stosunki homoseksualne z definicji są ryzykowne. Tam nie ma mowy o bardziej lub mniej szczegółowych badaniach, czasem robią jeszcze tylko rozmaz krwi obwodowej, przynajmniej we wrocławiu.

        • @zeshi
          link
          23 years ago

          No w sumie racja, to kwestia zachowań ryzykownych, a nie orientacji. Jakoś mi to umknęło, że samo bycie w grupie ryzyka ma niewiele do rzeczy.

  • @miklo
    link
    13 years ago

    Zakaz oparty na czyimś jednostronnym oświadczeniu ? To w takim razie bardzo chętnie bym poznał co w tych krajach (które zakazują ) grozi ludziom, którzy wpiszą nieprawdę.