Po 7 latach od masakry dokonanej przez tzw. Państwo Islamskie na Jezydach, kurdyjskiej mniejszości etnicznej i religijnej zamieszkującej obszar przy granicy Iraku i Syrii, Niderlandy (Holandia) i Belgia uznały ją za ludobójstwo, jak informuje zajmująca się tą kwestią organizacja pozarządowa.

30 czerwca 2021, krótko po złożeniu zeznań i świadectw Belgijskiemu parlamentowi, członkowie i członkinie jego komitetu relacji zagranicznych oficjalnie uznali ludobójstwo Jezydów. Podobne głosowanie odbyło się w parlamencie Niderlandów 6 lipca.

Jak poinformowała działająca w Niderlandach i USA Fundacja Wolnych Jezydów (FYF) w oświadczeniu przesłanym działającemu w Baszurze (teren Kurdyjskiej Autonomii w północnym Iraku) serwisowi Rudaw English.

Ponad 6000 Jezydek zostało porwanych przez ISIS, kiedy zaatakowano ich ostatni bastion - miasto Sindżar (Shingal) w prowincji Nineveh, według Biura Porwanych Jezydów, prowadzonego przez Kurdyjski Rząd Regionalny (w Iraku; KRG). Mimo odbicia całości terytorium “kalifatu” przez międzynarodową koalicje anty-ISIS, ponad 2,000 pozostaje zaginionych. Mężczyźni i starsi chłopcy zostali w większości zamordowani na miejscu.

Warto też dodać, że wojska KRG, tzw. Peszmerga uciekła z miasta pozostawiając nieuzbrojoną populację na łaskę nacierających dżihadystów. Szukającym schronienia na pobliskiej górze Sindżar i ginącym tam z wycięczenia cywilom na ratunek przyszły HPG (jednostki wojskowe uznawanej za organizację terrorystyczną PKK), z północnego Iraku i YPG oraz YPJ z północnej Syrii, wsparte następnie przez amerykańskie lotnictwo i jednostki specjalne (ironicznie; antyterrorystyczne). Dzięki tym działaniom udało się utworzyć najpierw korytarz humanitarny pozwalający na ich ewakuację, a później odbić miasto i region. Organizacje te z ludności chcącej pozostać na miejscu utworzyły później Jezydzkie Jednostki Samoobrony, działające na wzór YPG/J, z którymi o kontrolę nad regionem ścierało się później KRG.

Dowody ustanowiły, że zbrodnie dokonane przez ISIS przeciw tej mniejszości “prawdziwie” konstytuowały ludobójstwo.

Stwierdził Karim Khan, głowa Zespołu Dochodzeniowego do Promocji Odpowiedzialności za Zbrodnie Popełnione przez Daesh/ISIL, Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNITAD) jak przekazał posiedzeniu Narodów Zjednoczonych w maju. Klasyfikacja prawna ludobójstwa przyjęta już przez kilkanaście krajów, ma istotny wpływ na proces prawny tak wobec uchodźczyń i uchodźców jak i wobec sprawców.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 5 users / month
  • 17 users / 6 months
  • 45 subscribers
  • 135 Posts
  • 54 Comments
  • Modlog