Tldr jak zrobić żeby z konta na kolektivie obserwować konta na innych serwerach pomuszcie plz

Sprawa jest taka. Założyłam sobie konto na kolektiva.social na mastodonie bo były tam jakieś konta polecane. I mam sobie tam konto i jakieś rzeczy na feedzie. Jak mam teraz zrobić i czy się da, żeby widzieć inne serwery z poziomu tego konta? Ściągnęłam sobie aplikację i się zalogowałam ale tam widzę cały czas tylko kolektivę. Czy żeby teraz wbić na jakiś inny serwer to muszę się wylogować i od nowa robić konto? Czy żeby śledzić feed z 10 serwerów to muszę mieć 10 kont i na każdym osobno? Bo wątpię że tak jest bo tak by się żyć nie dało xdd

@rysiek
link
fedilink
33M

Tu masz listę ciekawych profili: https://szmer.info/post/2214

Możesz po prostu wpisać daną nazwę konta (@nazwa@jakas.domena) w pole wyszukiwania, wyświetli Ci się profil i pojawi możliwość śledzenia, o ile instancja jakas.domena nie jest zablokowana na Twojej instancji.

harc
mod
link
fedilink
2
edit-2
3M

Fun fact: dokładnie tak samo można ze szmeru śledzić społeczności z innych instancji Lemmiego (lista instancji). Wystarczy wrzucić ich adres (zwykły, przeglądarkowy, albo w formacie @wolnyinternet@szmer.info) w wyszukiwanie. No i jakby przymulało, to przeładować stronę, chociaż chyba już nie trzeba :P

edit; błędnie podałem format lemmiego ( “!wolnyinternet”) zamiast uniwersalnego fediversowego (“@wolnyinternet”)

@didleth
link
fedilink
23M

mówiłeś, żeby poprawić - więc zamiast np. !polisz@szmer.info trzeba dać @polisz@szmer.info

@rysiek
link
fedilink
23M

Śledzę tak np. !technology@lemmy.ml , całkiem elo.

crusom
link
fedilink
3
edit-2
3M

Siur, to wlasnie jest federacja.

Na masto (bo kolektiva.social korzysta z Mastodona) jest kilka timelineow, ktore mozesz przegladac. Sa to:

 • home,
 • local,
 • federated,
 • explore (czyli hashtagi),

Home to twoj glowny feed, gdzie pojawiaja sie posty i boosty postow osob, ktore obserwujesz. Zeby zaobserwowac osobe, po prostu klikasz na jej profil i klikasz zaobserwuj, podobnie jak na twitterze.

Local to feed, gdzie sa wszystkie posty osob na twojej instancji.

Federated to taki globalny feed, ktory laczy sie ze wszystkimi innymi instancjami. Nie polecam na niego nigdy wchodzic. Glownie jakis anime-shitpost i dziwne porno-boty.

Explore to po prostu feed z postami, z jakims konkretnym hashtagiem.

Swoja droga jedne instancje moga blokowac inne instancje i afaik kolektiva.social blokuje ich dosc wiele, glownie naziolskich, ale tez m.in. najwieksza Polska instancje, czyli 101010.pl, ktora jest politycznie niejednolita i gdzie jest miedzyinnymi posel Sosnierz. Z tego powodu mozesz miec problem z obserwowaniem czesci osob.

Also instancje trzymaja w pamieci czesc postow jakichs kont, a czesc nie, wiec jak przegladasz profil jakiejs osoby, to mozesz nie miec dostepu do wszystkich postow, ktore opublikowala, bo po prostu nie wszystkie zostaly zcachowane (zapisane w pamieci twojej instancji). Najlepiej osobe zaobserwowac i wszystkie kolejne posty powinny ci sie wyswietlac :)


@didleth
link
fedilink
23M

mam na innej instancji ale chyba podobnie będzie - z poziomu telefonu nie umiem, z poziomu komputera masz coś takiego, jak “odkrywaj użytkowników”. Ja robiłam tak, że wchodzę w profil jakiegoś użytkownika, tam wchodzę w jego “followings” czy “followers” i dodaję, co mnie interesuje. Wyskakuje osobne okno, tam musisz podać swój login (ten stella@jakas.domena), nacisnąć “śledź” i śledzisz daną osobę. To samo przy lajkowaniu (gwiazdka) czy odpowiadaniu (strzałka). Też uważam, że to upierdliwe, chodzi ponoć o ochronę (jak coś złego stanie się z jedną istancją to pozostałe nie ucierpią)

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.

 • 0 users online
 • 9 users / day
 • 11 users / week
 • 21 users / month
 • 48 users / 6 months
 • 224 subscribers
 • 521 Posts
 • 1.03K Comments
 • Modlog