Promocja szmeru

Hejka,
wiem, że wszyscy promujemy indywidualnie szmerka jak możemy. I domyślam się, że pewnie były jakieś akcje promocyjne w przeszłości.

Pytanko jest czy:

 • Z tego co widzę, są zapiski o planowanej promocji ze spotkania organizacyjnego z przeszło rok temu (pad już niedostępny). Coś było w tym celu dalej ciągnięte?
 • są materiały promocyjne szmeru w stylu grafiki, ulotki, naklejki, które możnaby zostawiać w fajnych miejscach?
 • a jak nie, to czy ktoś by się tego hurrraaaa podjął/podjęła? Pewnie nawet fajnie by było gdyby było trochę różnych estetyk, co by różnorodne grupy móc zainspirować.
 • ekhmekhm, taka delikatna kwestja demokracyjności szmeru. Czy są przewidziane sposoby równoważenia władzy wynikającej z zarządzania infrastrukturą?

Zwłaszcza to ostatnie jest dla mnie ważne, bo jeśli rozważam opieranie na szmerze moich działań komunikacyjnych, to chcę wiedzieć jaka jest społeczno-infrastrukturalna stabilność portalu. Na przykład, że jak autobus potrąci jedną osobę, to cała szmerana społeczność nie zostanie na lodzie, albo, że jak się komuś arbitralnie znudzi, to nie zamknie serwisu bez opcji przekazania w dalsze ręce (przypadek quitter.cat).

Też chyba by może warto się zastanowić, czy jako społeczność w którymś momencie nie powinninśmy się choć trochę włączyć finansowo w utrzymanie szmeru, bo sie domyślam, że teraz ktoś za to płaci.

Powiedziawszy to, ponownie wyrażam podziękowania za to miejsce.

@marysia
link
325d

no dobra, to przechodząc do konkretów, moim zdaniem bardzo brakuje np. zestawu plakat + krótki opis projektu który możnaby przedstawiać na spotkaniach czy wydarzeniach. sama mogłabym to robić uczestnicząc w rzeczach, w których i tak już uczestniczę. szmer ma rok a użytkowniczek dalej jest mało i wydaje mi się, że osobiste uderzanie do politycznych środowisk to najskuteczniejsza droga dotarcia do ludzi skoro przez rok wieść się szczególnie nie rozeszła.

Czy wierchuszka szmeru ma na horyzoncie ogarnięcie chociaż projektu plakatu?

ether
creator
link
319d

Natchnienie mnie wzięło, może inne szmerki zainspiruje do dalszych historyjek:
https://pad.riseup.net/p/agitproszmer-tmp Zapraszam do dopisania własnych, lub propozycji ulepszenia tych :)

Jak myślicie, nadaje się na ulotki?? Ktoś by to oprawił/a graficznie?


Wędrowcu znurzony wyboistą drogą poprzez techno-labirynty współczesnego Internetu, nie trać nadzieji na lepszy świat! Przyjdź, złóż strudzoną głowę, strapioną fake newsami, bańkami komunikacyjnymi i flejmami, na wygodnej poduszce przyjaznej komunikacji. Tutaj nikt cię nie będzie podglądał ani śledził, w końcu będziesz mógł z przyjaciółmi dzielić się tym, co dlać najcenniejsze w bezpiecznej oazie… Wędrowiec wyciąga rękę, już, już niemal dotkną… czy to fatamorgana? Nie, nie! To Szmer!


Ile jeszcze trzeba będzie latać z miotłą po tym necie, z jednego fejkowego sabatu na inny fejk… Kiedy wreszcie znajdzie się to prawdziwe zgromadzenie wiedźm, walkirii i wróżów, co robią lepszy świat a nie tylko się zjeżdżają by zrobić selfie przy ognisku i wrzucić na Insta… Już, już traciła nadzieję, lecz wtem lekki szmer słyszy strumienia i woń ją dobiegła, dobrze znana, choć już prawie rozmyta w pamięci… . Najpierw lekka, jakby drewno i dym, lecz potem może to i nawet prawdziwa smoła?? Miotłę przyspiesza, leci by ów zapach zbadać. Czy to możliwe? Czy gdzieś jeszcze warzą prawdziwy dziekć a i smołę, by bogaczom wrota zamku zaklejać? I jest!! Na prawdę! Poprzez korony drzew widzi radosny tłum, tańczą wokół ognia i wianki wiją, z łuku do dronów strzelają, a i Voland i Małgorzata na uboczu siedzą!!! Ah! Czyli ten inny świat jest, tu, tuż obok, na leśnej polanie, od dawna był tu i na mnie czekał??

harc
mod
link
4
edit-2
1M

Odnośnie promocji;

 • trochę promocji miało miejsce, wyszła jedna ulotka, która okazała się za trudna.
 • było trochę spotkań i agitki wewnątrz sieci społecznościowych, z mieszanymi efektami.
 • w najnowszym ATAK-u jest notatka, ale jeszcze nie miałem go w dłoniach.
 • w (luźnych) planach jest więcej (wlepki!), mamy na to nawet jakiś budżet, dzięki wsparciu od ACAB Festu(!)
 • promocję można aktywnie współtworzyć - konceptualnie, materiałami i klikaniem, można by założyć do tego dedykowaną społeczność zresztą, bo w sumie wszystko mogłoby być chyba transparentne, a obecnie w dużej mierze toczy się w oparciu o nasz publiczny kanał na matrixie i zamknięty kanał na signalu

Bezpieczeństwo vs demokracja;

 • myślę, że niedługo wrócimy do bus factor na poziomie 4; ostatnia migracja to chwilowo zmniejszyła, ale jestem paranoikiem, więc mocno biorę to pod uwagę
 • są to zaufane osoby, rozsiane geograficznie i pod względem jurysdykcji, co powinno gwarantować raczej wysoką stabilność projektu pod tym kątem
 • jestem dość upartą osobą, a projekty medialne są moim zdaniem kluczowe dla możliwości istnienia jakiegokolwiek realnego ruchu postępowego. Wyobrażam sobie, że mógłbym zawiesić działalność, ale nie pozwoliłbym na upadek projektu z tego powodu. W działania na tym polu jestem zaangażowany od blisko 20 lat, raczej teraz nie odpuszczę.
 • jak już podała @make, finansowanie prowadzimy obecnie na https://pl.liberapay.com/szmer.info/ oraz z osobistych datków. Dzięki pewnemu, na własne życzenie anonimowemu, ale bardzo szczodremu darczyńcy projekt wychodzi jak na razie na zero, co uznaję za wielkie osiągnięcie. Każdy kolejny datek, to kolejne miesiące hostingu, których nie musimy opłacać z własnej kieszeni, materiały promocyjne etc. Finansowanie społecznościowe uznajemy za jedyną słuszną drogę, nie będzie tu reklam (chociaż o pewnych nietypowych modelach można by pomyśleć), grantów raczej też nie.
 • osobnym wymiarem demokratyzacji, o którym nie zapominamy jest stworzenie publiczne dostępnej polityki redakcyjnej i transparentnego procesu administracji (jej log jest już publiczny). Inspiruję się tu Indymediami, z których jakoś tam się wywodzę ja i moje myślenie o tym, jak powinny działać prawdziwie wiarygodne media (oraz agregatory mediów, takie jak Szmer). Prace nad tym stoją, bo jak widać, zawsze są pilniejsze kwestie techniczne, lub inne aktywistyczne, a też jak na razie, nie było żadnych przypadków, które budziły by kontrowersje. Chwilowo więc utrzymuje się status quo oparte na wspieranej konsultacjami ze społecznością moderacji naszej szmeranej ‘bandy czworga’. Zresztą, poza mną, nie pokrywającej się z wcześniej wspomnianą 4ką sysadmińską, co jest kolejnym krokiem w kierunku stabilności serwisu i przestrzeni społecznej. W razie gdyby coś mnie trafiło, obie są w stanie się ze sobą skomunikować. (tak, nie żartowałem z paranoicznym podejściem).

No i co najważniejsze - wzajemnie dziękuję(/emy), to miejsce nie miało by sensu bez tworzącej je społeczności!

make
link
41M

Są dwa projekty ulotek. Mamy zrzutę https://pl.liberapay.com/szmer.info/

ether
creator
link
21M

A są ogólnie dostępne te projekty ulotek? Można je gdzieś znaleźć?

harc
mod
link
2
edit-2
1M

Na szmerze xD

Chociaż faktycznie nie ma tam źródeł, ale też warto by stworzyć nowe i lepsze.

ether
creator
link
219d

Fajna grafika queerowa i super pomysły na tym wątku! Jest już trochę kandydatów na wlepki, zwłaszcza Wykop reddita, chodź na szmer.info! mi się podoba!!

Jak będę mieć dłuższą chwilę czasu (co nie jest powiedziane), to spróbuje coś graficznie sklecić, ale mam szczerą nadzieję, że jakaś bardziej kompetentna osoba to ogarnie wcześniej :)

A czy szmer ma maskotkę? Bo jednak jakieś miłe zwierzątko zawsze łapie za serducho i graficznie zwraca uwagę bardziej niż litery…

Sorry, jeśli poruszam tematy które były obgadane.

ether
creator
link
410d

Podrzucam propozycję punktu wyjścia dla szmerka, dizajn nie mój a ściągnięty ze ściany (mur z cegłówek mam na myśli), nie było info o licencji obok ani o autorstwie, więc o ile wiem, jest public domain. Ja nie będę mieć czasu teraz go dopracowywać, a i trochę dalszej weny mi brak. Może komuś posłuży i tego szmerka jakoś zmodyfikuje? Chybaby fajnie było jakby był z ogonem do góry… Taka propozycja bez narzucania, jak chcecie co innego to git.

kolektyw Szmer
admin
link
310d

Render do png;

@marysia
link
310d

szmerek śliczny!!! zwierzątko na pewno przyciągnie same wartościowe użytkowniczki. weźmy go!

@Mitro
link
21M

Czy na liberapay można też robić jednorazowe zrzutki?

harc
mod
link
11M

Tak, w ten sposób działa ta platforma, chociaż może to nie być oczywiste. Zresztą ten jeden przelew jest niby rozbijany na cotygodniowe wsparcie, ale faktycznie od razu przelewany.

@rysiek
link
31M

Infrastrukturalny bus factor jest na poziomie 2-2.5. W sensie, nie jest tragicznie, mogłoby być lepiej.

Co do opierania działań: szmer się federuje, więc dobrym pytaniem jest - co się stanie ze społecznościami, gdy ich instancja macierzysta pójdzie w zanurzenie? Niewykluczone, że społecności dalej śmigają, poprzez inne instancje. To warto sprawdzić, bo zmienia całą matematykę wokół opierania działań właśnie (nie opierasz wtedy na szmerze, a na federowanym lemmym).

harc
mod
link
21M

W jakimś stopniu odpowiada na to dokumentacja, której jeszcze nie miałem czasu przetłumaczyć; https://join-lemmy.org/docs/en/federation/overview.html tl;dr to co zostanie sfederowane do innych instancji, powinno się zachować na innych instancjach (;]).

@Mitro
link
31M

Dzięki za te pytania, sama się nad tym zastamawialam.

metaszmery
!meta

  społeczność dotycząca samej platformy

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 2 users / week
  • 15 users / month
  • 19 users / 6 months
  • 73 subscribers
  • 26 Posts
  • 184 Comments
  • Modlog