Drony rozpoznawcze należącej do NATO Turcji krążą nad północnosyryjskim kantonem Kobanê w Kurdystanie Zachodnim (Rożawa). Jak wynika z doniesień z ziemi, loty zwiadowcze tureckiej armii koncentrują się na zachodniej części kantonu. Od wielu godzin trwa nieustanny przelot nad obszarami osadniczymi w Kobanê. Ludność jest zaniepokojona. W tureckiej wojnie dronów przeciwko Kurdystanowi obecnie codziennie dochodzi do ataków lotniczych z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Dwa tygodnie temu w wiosce na południowy wschód od Kobanê turecki dron zaatakował cywilny pojazd. Dzień później trzy osoby zostały ranne w Qamişlo w wyniku ataku drona na zewnątrz ośrodka rehabilitacyjnego dla inwalidów wojennych. 19 sierpnia przeprowadzono jednoczesne ataki dronów w Til Temir i Qamişlo, w wyniku których zginęło pięciu członków Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), niektórzy z nich na wysokich stanowiskach. Wśród nich byli dowódca YPJ Sosin Bîrhat i dowódca YPG Rênas Roj.

Wojna dronów jest w równym stopniu skierowana przeciwko ludności kurdyjskiej w sąsiednim Iraku. W czwartek w Shengalu zbombardowano punkt kontrolny lokalnych sił bezpieczeństwa Yazidi Asayish, raniąc jedną osobę. W wyniku nalotu na szpital w sercu terytorium należącego do Jazydów 18 sierpnia zginęło osiem osób. W ostatni piątek tureckie drony zaatakowały obóz dla uchodźców w Maxmur. Oprócz ukierunkowanych ataków lotniczych z użyciem zabójczych dronów, codziennie dochodzi do ataków artyleryjskich na ludność cywilną w Północno-wschodniej Syrii oraz w południowym Kurdystanie.

@xxx
creator
link
113d

Dokładnie te same Bayraktary - 2. To jeden z głównych produktów zbrojeniowych na eksport, kupiła je też Ukraina. W ten sposób rząd polski (oraz inne) dokłada swoją cegiełkę do tureckiej ekspansji terytorialnej, kosztem różnorodności kulturowej i wyznaniowej. Dobrze przetestowane w Libii, Nagorno-Karabakhu, w Północnej Syrii i północnym Iraku.

@rano
link
113d

Ciekawe czy to te same drony co niedawno kupiła Polska:

Poland will buy 24 Bayraktar TB2 drones from the private Baykar company, which has also exported the TB2 model to Ukraine, Qatar and Azerbaijan.

Turkish drones have gained in popularity since the hardware was deployed in Syria, Libya and Azerbaijan during conflicts that were prominently covered around the world.

Duda described Turkey as Warsaw’s “strongest ally” in its region, saying he believes that the two countries can fend off outside threats from within NATO’s framework.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 6 users / month
  • 17 users / 6 months
  • 45 subscribers
  • 133 Posts
  • 54 Comments
  • Modlog