10
image

Mam na ogródku działkowym trochę samosiejek i pomyślałem, że przesadzę je w różne miejsca gdzie brakuje drzew. Moją największą obawą było to, że ludzie będą mnie zaczepiać i pytać się co ja robię i czy mam pozwolenie z miasta albo spółdzielni, ale okazuje się, że nikt nie zwraca na mnie uwagi ¯\(ツ)

Orzech włoski na zdjęciu jest zmarniały, zwiędł tak dwa dni po wykopaniu. Teraz jak czytam okazuje się, że orzechy nie lubią przesadzania i w ogóle za wcześnie to zrobiłem, ale w zanadrzu mam jeszcze dwie wiśnie (wciąż w gruncie) oraz dookoła są backupowe bardzo młode sadzonki orzechów, jeszcze z przymocowanym nasionem (nie widać na zdjęciu). Może odżyje na wiosnę.

Wiosną sadziłem krzewy róży oraz czarnego bzu, przeżyły upalne lato, ale rosną znacznie wolniej niż na działce. Okazuje się, że ziemia w mieście składa się głównie z pyłu i gruzu, także trzeba się uzbroić w cierpliwość i ostry szpadel. Do dołków sypię też ziemię ogrodową wzbogaconą o różne dodatki utrzymujące wilgoć (keramzyt, wermikulit, glinka do sadzenia).

Według poradników jesień to najlepszy czas na sadzenie drzewek i krzewów, także może to dobry czas na zaplanowanie czegoś w waszej okolicy.

woland.LDZ
link
44M

Warto je zabezpieczyć przed kosiarkami. Np tekturową tuleją/rurą/tytlem albo nawet dookoła jakieś badylce wbić.

@tomasz
link
34M

A propos, warto zapoznać się z seedbombs

make
link
24M

W miastach jak nie macie skąd brać samosiejek to można przycinać bluszcz, który jest dość powszechny i często przerasta w wawie np. “wchodzi” na ścieżki rowerowe, i puszczać go na ogrodzenia, drzewa, ekrany wygłuszające (co z resztą zwiększa ich skuteczność)

@zbych
link
24M

Jeżeli chodzą psy to warto jakoś zabezpieczyć przed obsikiwaniem.

pfm
link
1
edit-2
4M

@truffles@szmer.info pisze że teraz jest dobry moment, @Mitro@szmer.info też, a w sieci piszą:

Klasyczne sadzenie jesienne:

Klasyczny czas sadzenia, szczególnie zimotrwalych drzew, to czas wegetatywnego odpoczynku. Zaczyna się we wrześniu i kończy pod koniec kwietnia.

Kiedy najlepiej przeprowadzić prace?:

Drzewa liściaste najlepiej przesadzać późną jesienią (od października do końca listopada) oraz wczesną wiosną (od momentu rozmarznięcia ziemi do końca kwietnia). Panuje wtedy umiarkowana temperatura i często pada deszcz. Mniejsze jest też parowanie wody z roślin. Są w fazie spoczynku, w stanie bezlistnym, prawie nie rosną, ale mają aktywne korzenie, co sprzyja przyjęciu się w nowym miejscu.

Odp. w wątku “Kiedy sadzimy i przesadzamy drzewka?”:

Zasadniczo koniec września i października to dobry termin.

Zainspirowany Waszymi wpisami zacząłem również myśleć o posadzeniu czegoś w swojej okolicy i zastanawiam się ile najlepiej poczekać. Póki co liście opadają raczej z powodu suszy niż ze względu na porę roku… Co o tym myślicie?

@Mitro
link
24M

można jeszcze chwilę poczekać, ale warto już sobie wszystko przygotować:)

@truffles
creator
link
14M

No właśnie później doczytałem, że trochę za wcześnie wykopałem tego orzecha (po prostu musiałem uporządkować fragment ogródka). Z pozostałymi sadzonkami zaczekam co najmniej dwa tygodnie myślę, ale na planowanie jak najbardziej jest teraz odpowiedni czas.

Przy okazji, na przełomie września i października jest dobry moment na sadzenie cebulek krokusów w trawnikach. Nie trzeba tego w ogóle podlewać ani nawozić, a na wiosnę przez chwilę ładnie wygląda.

@Mitro
link
1
edit-2
4M

Brawo! Też o tym myślałam kiedyś, a teraz jest dobry moment.

woland.LDZ
link
24M

Ja mam w mieszkaniu parę kasztanowców, dąb i klon. Trochę jeszcze muszą podrosnąć i też gdzieś zostaną posadzone

‘ogrodek’ jest sub-em na wszystkie tematy zwiazane z hodowla, kolekcja przeroznych roslin, grzybow, itp. itd.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 1 user / month
  • 18 users / 6 months
  • 74 subscribers
  • 45 Posts
  • 48 Comments
  • Modlog