• 1 Post
 • 18 Comments
Joined 5M ago
cake
Cake day: Sep 11, 2021

help-circle
rss

ad 1

No ja odniosłem wrażenie, że Singer proponuje takie rozwiązanie, które zachowuje maksymalną wolność. On jest utylitarystą, więc sądzę, że autor preferuje świat wolnych jednostek niż zniewolonych.

Nie rozumiałem tego tekstu, że ci niezaszczepieni, którzy nie zostaną przyjęci do szpitala, są jakoś gorsi. Raczej, że przedstawia się *rozsądną * alternatywę wszystkim osobom niezaszczepionym. A potem te osoby ponoszą świadomie konsekwencje swoich wyborów.

Oczywiście wolałbym, żeby wszyscy byli ratowani, bo:

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą:każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.


Znaczy w ogóle się zgadzam, problem ze szpitalami, przemęczonymi pracownikami szpitali jest wynikiem oszczędzania (niskich nakładów, cięć) przez ostatnie - w Polsce - 30 lat.

Ale i tak jesteśmy zabawkami w rękach Władzy, co pokazało chociażby wymuszanie noszenia masek w parku i lesie w zeszłym roku (poprawka 2 lata temu :) ), co policja pilnowała, a usłużni dziennikarze z schadenfreude relacjonowali.

Ale w szczególe, jak sobie wizualizuję paszporty covidowe, czyli kolejne macki Władzy w życiu zwykłego człowieka, to całe ograniczanie podstawowych wolności do poruszania się, do chodzenia po muzeach czy kinach, aby uniknąć przepełnionych szpitali (a jednocześnie fabryki, zakłady, kopalnie działają dalej), to przyznam się, że w tym czasie, w tych warunkach, podoba mi się rozwiązanie proponowane przez Singera.


Podoba mi się utylitarystyczne rozwiązanie problemu wysyconych szpitali przez niezaszczepione osoby. …


Co jakiś czas czytam jakieś opowieści z krypty o grupach/kolektywach/anarchistach, którzy zachowują sie nie “po anarchistycznemu”.

Np. https://pl.anarchistlibraries.net/library/anonim-od-zysk-nie-na-sprzedaz-nie-znaczy-nie?v=1639230892

Może ten problem Syrena vs Przychodnia jest objawem czegoś innego, nie wiem, jakiegoś takiego samopoświęcania się dla idei łamane przez kultura pańsko-chłopska, a może się kompletnie mylę, bo ja bardziej anarchoindywidualista :)


Moja podpowiedź to używane laptopy tzw. poleasingowe. Cena niska, w stosunku do fabrycznie nowego, czasem są kłopoty z zużytymi bateriami,

Ale Thinkpad X1 3gen nadal mi śmiga, nic się nie luzuje, nawet pasty nie wymieniałem, a kosztował dwa lata temu 1300 zł.A jak chcesz ebooki, po prostu ebooki, oceń według siebie, czy są “legalne” czy “etyczne” :) to:

https://doci.pl/

https://docer.pl/

https://pdf-x.pl/add

https://epdf.pub/en/

https://freedisc.pl/Bo w utopiach z założenia nie ma konfliktu.

Przykładowo, seria Kultura I.M. Banksa opowiada o utopijnych, anarchistycznych światach Kultury. Czytałem po polsku pierwsze tomy, autor, żebz znaleźć konflikt dla bohaterów posyła ich na obrzeża tej cywilizacji.

Oczywiście da się napisać (powieść) utopię, ale czy da się nakręcić film?Ćwierkają wróbelki, że ktoś przygotowuje polskie tłumaczenie tej powieści na CC i do Biblioteki Anarchistycznej.


Pewnie jutro lub pojutrze adminka zaakceptuje plik i pojawi się na stronie :)


Jakoś tak miałem wczoraj noc w stylu Tylera Durdena.

Wziąłem ten plik odt, zamieniłem go w tex, poprawiłem odniesienia, zmieniłem format z US Letter na A5, zrobiłem paginacje, sformatowałem stronę tytułową itd

Czułem się jak Tyler Durden.

Chciałem dzisiaj wrzucić go na anarchistlibrary, z tex bardzo fajnie można stworzyć html, który praktycznie bezboleśnie można tam zaimportować.

Niestety jakaś dobra osoba ubiegła mnie o 24 godziny :D (dokładnie 21 paź 2021 22:03:49 UTC ).

Cóź, zostawiam plik pdf tutaj na 24h.


Świetna robota ! Gratuluję!

A może wrzucilibyście to też na anarchobibliotekę?

https://pl.anarchistlibraries.net/special/index

Parę rzeczy tam wrzuciłem, więc mogę pomóc :)


Ojej, od czego by tu zacząć :)

Jako miejsce do inspiracji https://www.anarchysf.com/index.html :)

Także https://blog.pmpress.org/2019/08/15/anarchist-science-fiction-essential-novels/

Oczywiście także jako inspiracje: https://portside.org/2017-11-18/50-sci-fi-fantasy-works-every-socialist-should-read

Co do osobistych poleceń:

 • Ursula Le Guin - Wydziedziczeni, na 100 %, w ogóle Cykl Hain jest świetny, antyautorytarny, antykapitalistyczny,

Wątek LGBT jest częścią historii w innej jej powieści tego cyklu, Lewa Ręka Ciemności.

 • Walkaway Cory Doctorow - osoby odchodzą z defaultowej rzeczywistości i tworzą lepszy świat, ciekawe dyskusje, interesujące postaci, w ogóle Doctorow jest nietłumaczonym na polski pisarzem, który wykorzystuje elementy obecnego świata i rozkręca je w przyszłość (np. uwielbia drukarki 3D).

Jego tom opowiadań z 2019 wisi na https://pl.anarchistlibraries.net/library/cory-doctorow-jacek-hummel-radykalne a niektóre powieści publikuje na swojej stronie jako Creative Commons.

 • seria Culture Iaina M. Banksa - space opera, Kultura jest przykładem świata anarchistycznego, wszyscy mają wszystko,

No ale przede wszystkim i na 100% każdemu seria Fall Revolution - Jesienna Rewolucja Kena MacLeoda i tu do wyboru:

https://libcom.org/library/cassini-division-ken-macleod

lub

https://pl.anarchistlibraries.net/category/author/ken-macleod

Kolejność jest następująca:

 1. Gwiezdna Frakcja - akcja dzieje się w zbałkanizowanym Londynie
 2. Kamienny Kanał - fabuła opisuje min Nowy Mars - anarchokapitalistyczne społeczeństwo

a potem niekoniecznie w kolejności:

 • Oddział Cassini - pierwsza wersja przyszłości po Kamiennym Kanale, w społeczeństwie anarchokomunistycznym czerpiącym mocno ze Stirnera
 • Droga do Gwiazd - druga wersja przyszłości po Kamiennym Kanale, m.in. w społeczeństwie anarchoprymitywistów, czy neobarbarzyńców.

David Graeber, Direct Action

Charles Stross, Dark State


Czy to nie przykład Buntu wobec Systemu na zasadach Systemu? Ciekawe, że gdyby kler kazał przez rok przychodzić na msze, to ile osób by się zgodziło?

Ciekawostka z prawa krk: Każda osoba, która publicznie stwierdzi, że nie wierzy w: boga osobowego, który jest jedyny, wszechmocny, wszystkowiedzący i doskonale dobry, trójcę świętą, chrzest jako czyn zmywający grzech pierworodny, grzech pierworodny, boskość Jezusa, istnienie historyczne Jezusa, wniebowstąpienie Maryi, istnienie historyczne Marii jako matki Jezusa, nieomylność papieża ex cathedra w sprawach wiary i w innych sprawach, transubstancjację podczas konsekracji, paruzję Jezusa, sąd boga osobowego nad człowiekiem, piekło, niebo lub czyściec, dostaje gratis bez kłopotu, jako default, ekskomunikę (1364 Kanon KRK).


Warto :)


Dla mnie tekst był ciekawy, ponieważ autor elegancko pokazał, że ,polexit jest nie na rękę PIS’’ oraz, czy raczej przede wszystkim, że pozostałe grupy polityczne - elity polityczne - będą grały w grę UE-AntyUE czyli kolejną odsłonę PO-PIS, choć:

 • na granicy wielkiego europejskiego kraju ludzie umierają z zimna, bo ,panie wojna, wojna panie’’
 • codziennie budżet tegoż państwa płaci (lub nie dostanie takich środków z UE) jakieś 2,2 mln złotych
 • brak jest pomysłu na dekarbonizację w społeczeństwie polskim (moja preferencja - minielektrownie jądrowe, w stylu stosów atomowych Lema)

itd itp