• 0 Posts
  • 6 Comments
Joined 2M ago
cake
Cake day: Sep 05, 2021

help-circle
rss

Yeah, I sure understand that moderators don’t want to waste time putting out fires, and the devs don’t want to risk their work would be associated with fascists. It’s just that it isn’t at all obvious for a random user who just wants to post.


Don’t know much about the slur filters myself, but it does make me wonder about the type of characters that would fight so hard to allow the use of more slurs.

Some of the complaints are that the filter is too trigger-happy, and that it doesn’t (or didn’t until it was patched) respect languages other than English. Problems with this sort of filtering are known since at least 1996, when AOL banned the entire town of Scunthorpe. It’s one thing to consider this a reasonable price to pay for keeping nazis out, but it’s disingenuous to say that everyone who doesn’t agree must be a nazi themselves.


A, ok, jak dałem “https:/lemmy.ml/c/cokolwiek” to działa, dzięki :)


Wchodzę w “Społeczności”, klikam “Wszystko”, wpisuję w wyszukiwarkę “firefox”, brak wyników, wpisuję “rust”, wyskakuje /c/RABM (chyba dlatego, że “crust” :D). Jak zrobię to samo na lemmy.ml to znajduje odpowiednio lemmy.ml/c/firefox i lemmy.ml/c/rust . To nie tylko te dwie społeczności, podobnie np. /c/Archlinux, /c/libre_software.


Cześć, jestem tu nowy, i nie do końca orientuję się w tym, jak działa Lemmy. Od czego zależy do których społeczności na lemmy.ml można się zalogować spod szmer.info? Próbowałem na (chyba niekontrowersyjne) /c/rust i /c/firefox , ale dostaję błąd “nie udało się znaleźć społeczności”. To z ich strony jest coś zablokowane/nieodblokowane czy o co chodzi?


Tak zupełnie bez związku z prywatnością to polecam Sidebery (lub Tree Style Tab, choć ten mi się wieszał czasami) do układania tabów w drzewo (względem tego, spod którego innego tabu dany tab został otwarty) w pasku bocznym.