W nadchodzącym tygodniu włączamy się w międzynarodowe akcje przeciwko przemocy policyjnej. Nie bez powodu – 15 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Brutalności Policji!

17 marca zapraszamy Was na taneczną imprezę „Dance Against the Police”. W programie znajdziecie:

  • pokaz filmu i dyskusję
  • atrakcję niespodziankę związaną z projektem artystycznym „Nigdy nie będziesz szła sama”
  • distro ACK Warszwa / …?
  • taniec, taniec, taniec!

Wydarzenie jest benefitem na osoby represjonowane na granicy polsko-białoruskiej.

O co chodzi?

Przemoc policyjna to problem globalny. Według danych zebranych przez różne organizacje*, każdego roku tysiące ludzi pada ofiarą przemocy ze strony policjantów. W wielu przypadkach dochodzi do zabójstw, a ofiarami są często osoby z mniejszości etnicznych lub społecznych. Najbardziej rażące przykłady przemocy policyjnej pochodzą z krajów, w których sytuacja społeczna i polityczna jest skomplikowana. Na przykład, w Brazylii w 2020 roku zginęło ponad 6 tysięcy ludzi w wyniku interwencji policji. W Stanach Zjednoczonych, według danych FBI, w 2019 roku policjanci zabili ponad tysiąc osób, a przeważająca większość ofiar stanowiły osoby o nie-białym kolorze skóry i osoby z mniejszości etnicznych. Co więcej, nie wszystkie przypadki brutalności ze strony policji są dokumentowane lub raportowane. Często ofiary boją się zgłaszać przemoc ze strony funkcjonariuszy, a w niektórych krajach media i organizacje broniące praw człowieka są represjonowane za publikowanie informacji na ten temat. W Polsce także nie brakuje przykładów nadużyć i przemocy. Według raportu Komisji Europejskiej na temat sytuacji w dziedzinie praw człowieka w Polsce z 2020 roku, nadużycia ze strony policji, takie jak przemoc fizyczna, stosowanie nieuzasadnionych środków przymusu lub brak reakcji na przypadki przemoc policji wciąż są istotnym problemem. Raport ten podkreślił również, że w Polsce nadal istnieją problemy ze skutecznością w ściganiu policjantów, którzy dopuścili się przemocy. Według danych samej Komendy Głównej Policji, w 2020 roku policjanci użyli siły w ponad 15 tysiącach przypadków – możemy więc tylko domyślać się jaka jest jej rzeczywista skala. Nie zapominamy też osobach zamordowanych przez polską policję, które tylko w nielicznych przypadkach mogą liczyć na medialne próby pociągnięcia funkcjonariuszy do odpowiedzialności.

Dołączcie do nas podczas „Dance Against Police” i bądźcie częścią globalnego sprzeciwu wobec przemocy policyjnej. Wydarzenie jest benefitem na osoby represjonowane na granicy polsko-białoruskiej ponieważ nie zapominamy, i nigdy nie zapomnimy o skali przemocy stosowanej tak przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej czy Wojska Polskiego.

Gdy przemoc służb staje się normą, jedyną odpowiedzią może być nasza solidarność!