Zespół stresu pourazowego stanowi poważny problem z dziedziny psychiatrii, a sposoby leczenia i łagodzenia jego objawów są zaledwie umiarkowanie efektywne. Spowodowane jest to w dużej mierze tym, że PTSD bardzo często występuje w połączeniu z innymi problemami psychicznymi, takimi jak: trauma wieku dziecięcego, uzależnienie od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, depresja, myśli samobójcze i dysocjacja.

Konieczne jest odnalezienie sposobu leczenia, który będzie przynosił efekty niezależnie od istnienia innych chorób lub zaburzeń. W poszukiwaniu takiego rodzaju terapii przebadano pacjentów z USA 🇺🇸, Izraela 🇮🇱 i Kanady 🇨🇦, pod kątem skuteczności MDMA w walce z zespołem stresu pourazowego i obecnie możemy przedstawić wyniki już trzeciej fazy tego rodzaju badań. 👩‍🔬

Po odstawieniu leków psychiatrycznych podzielono pacjentów na grupę otrzymującą placebo i grupę otrzymującą MDMA, jednocześnie zapewniając im ten sam rodzaj i ilość spotkań terapeutycznych. Wyniki eksperymentu wykazały, że MDMA nie wywołało zdarzeń niepożądanych (nadużywania substancji psychoaktywnych lub prób samobójczych). W porównaniu z placebo, terapia wspomagana MDMA jest wysoko skuteczna u osób z ciężkim zespołem stresu pourazowego, a samo leczenie jest bezpieczne i dobrze tolerowane również przez osoby z chorobami współistniejącymi.

👉 Stwierdzono jednoznacznie, że terapia wspomagana MDMA stanowi potencjalnie przełomową metodę leczenia, która zasługuje na przyspieszoną ocenę kliniczną.

O szczegółach badania możecie poczytać tutaj: https://www.nature.com/articles/s41591-021-01336-3