help-circle
rss
W jesiennych wyborach parlamentarnych wystartuje zupełnie nowy twór naszej scenie politycznej – Polska Partia Piratów (PPP). Ugrupowanie póki co liczy na jedynie stu członków, ale stawia sobie ambitne cele.
fedilink

Głowno to miasto, w którym zaczęła się historia marki Citroën.
fedilink

Nie żyje Krzysztof Karoń, publicysta i autor cyklu wykładów Program Wiedzy Społecznej.
fedilink
1

Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów i Żydzi mieli nadzieję, że będą się inaczej zachowywać i nie będzie tak powszechnego szmalcownictwa – mówiła prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
fedilink

Berliner Zeitung straszy odpadami z polskiego atomu w Bałtyku i namaszcza organizację Bałtyckie SOS do blokady projektu.
fedilink

Temat "Temat dnia/Gość PR24", prowadzący: Tadeusz Płużański Komentarz: dr Rafał Brzeski (ekspert ds. służb specjalnych) Data: 21.03.2023 ([https://player.polskieradio.pl](https://player.polskieradio.pl))
fedilink

"Polski rząd śmiało wpisał wykład Morawieckiego w auli Uniwersytetu w Heidelbergu w tradycję ważnych przemówień dotyczących przyszłości Europy" - wskazał niemiecki "Spiegel".
fedilink

"Ważne, aby Polska i Japonia blisko współpracowały nad przełamywaniem przejawów agresywnej polityki" - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem japońskiego rządu Fumio Kishidą. Podkreślił też, że wizyta przywódcy Chin w Moskwie napawa niepokojem i wskazywał, że oś Chiny-Rosja jest niebezpieczna. Premier Kishida został przyjęty także przez prezydenta Andrzeja Dudę. "To były bardzo dobre rozmowy z dobrym skutkiem dla Polski i dla bezpieczeństwa regionalnego" - przekazał prezydencki minister Marcin Przydacz.
fedilink

W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 1,1 proc. Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 8,5 proc. r/r w lutym 2023 r. wobec 8,6 proc. r/r miesiąc wcześniej.
fedilink

Obawiam się, że tytuł "Gazety Wyborczej" był pewną nadinterpretacją tego, co powiedziałem. Prosiłem o zdrowy rozsądek nie z punktu widzenia nauczania Polaków, jak mają tego zdrowego rozsądku używać. Prosiłem o kolektywny zdrowy rozsądek - mówił w piątek prezydent Czech Petr Pavel.
fedilink

Według danych z platformy Media Freedom Rapid Response, zarządzanej przez kilka europejskich organizacji, w Polsce doszło w ub.r. do 21 naruszeń wolności mediów, kilka razy mniej niż w Niemczech, Francji i Włoszech. W niechlubnym rankingu zdecydowanie na czele są Turcja i Ukraina.
fedilink

Na ulicach polskich miast pojawiły się billboardy z podziękowaniami dla Polaków i Polski od mieszkańców Ukrainy. To wspólne działanie inicjatywy społecznej Euromajdan-Warszawa, fundacji „Stand with Ukraine” oraz organizacji „Nowa Ukraina”.
fedilink

Polskie kopalnie zanotowany w 2022 r. zysk netto ponad 9,7 mld zł, wobec straty rzędu 3,2 mld rok wcześniej. Jednocześnie spada zadłużenie polskiego górnictwa.
fedilink

19 medyków i naukowców odpowie przed sądem lekarskim w Poznaniu za kwestionowanie obostrzeń wprowadzanych w czasie pandemii i podważanie działania szczepionek.
fedilink

11,4 miliarda euro, czyli ponad 53 miliardy złotych, wydała Polska na import surowców z Rosji od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - wynika z analizy fińskiego ośrodka Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Na sprowadzenie samej ropy przeznaczono 8,4 miliarda euro, czyli niemal 40 miliardów złotych.
fedilink

Nowa kampania mailowa przekazuje szkodliwe oprogramowanie Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci...
fedilink

Zacznę od tego, że nie jestem fanem demokracji, ale jednocześnie wydaje mi się, że istnieją różne poziomy jej możliwej degeneracji, a jednym z głównych jej problemów jest to, że aby zostać wybranym na jakiekolwiek stanowisko, trzeba się o nie ubiegać. Zawodowy polityk jest więc często (przeważnie) człowiekiem, który od lat młodości nie para się niczym innym, jak tylko budowaniem swojej „kariery politycznej”, wiodąc upokarzający żywot partyjnego podnóżka. Zakładam, że taki życiorys nie sprzyja właściwemu rozwojowi umysłowemu, z jakkolwiek definiowanym rozwojem moralnym na czele. Demokracja jednak nie zakłada, aby każdy członek ludu miał głos, a zatem można pomyśleć o takich rozwiązaniach ustrojowych, które – przynajmniej w części – ograniczą wspomniany czynnik „ubiegania się” o dane stanowisko. Takim rozwiązaniem, zresztą zupełnie nie nowym (stosowali je już starożytni Ateńczycy), jest losowanie. Do pomyślenia jest zatem, aby każdorazowo na potrzeby wyboru np. posła czy prezydenta miasta tworzyć listy osób chętnych do objęcia danego urzędu, a następnie wylosować osobę, która będzie go sprawować przez określoną kadencję. W celu wyeliminowanie możliwości manipulacji (ręcznego wybierania osoby zamiast losowania) należałoby ich listy na przykład z góry opublikować, nadając każdemu kandydatowi numer porządkowy, a także ustalić wzór na podstawie którego zostanie dokonane określenie który z kandydatów obejmie urząd, odnoszący się do przyszłych wydarzeń/stanów rzeczy, na które nie mamy wpływu (np. średnie temperatury z dnia 31 stycznia 2023 r. w 50 miastach świata, wartości ciśnienia atmosferycznego gdzieśtam, etc., zmierzone przez określone urządzenia, których odczyty byłyby cały czas dostępne online). Oczywiście wzór powinien zostać wyrażony w taki sposób, aby – znając możliwy zakres danych wejściowych – nie faworyzował jakiegokolwiek zakresu kandydatów (zakładam, że jest to technicznie do zrobienia). Wyobrażam sobie również możliwość losowania grup osób, które następnie dokonywałyby wyboru spośród swego grona (np. losujemy 30 osób w wyborach prezydenckich, a następnie robimy im coś w rodzaju watykańskiego conclave). Eliminujemy tym samym wielomiliardowe kampanie wyborcze, masowe pranie mózgów obywateli przez wszystkie możliwe strony sceny politycznej, a także masę innych obrzydliwych zjawisk, a jednocześnie założenia systemu (że to „lud” rządzi) pozostają. Zapraszam do dyskusji i ewentualnie podzielenia się informacją, czy coś podobnego gdzieś może obecnie funkcjonuje (poza powoływaniem ławy przysięgłych w USA).
fedilink

  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 2 users / week
  • 2 users / month
  • 5 users / 6 months
  • 1 subscriber
  • 17 Posts
  • 4 Comments
  • Modlog
  • mods: