Poniedziałek 04.10.2021r. Godz. 18:00 Klub Firlej ul. Grabiszyńska 56 Wrocław/Polska/Europa/Ziemia

Zaprosili nas Zapatyści. My zaprosiliśmy Zapatystów. Zapatystki zaprosiły was. Wy zaprosiłyście Zapatystki.

„Tam, blisko i daleko od naszych ziem i naszych niebios, jednak ktoś jest. Kobieta, mężczyzna, osoba niebinarna, grupa, kolektyw, organizacja, ruch, rdzenna społeczność, dzielnica, ulica, osada, dom, pokój. A w najmniejszym, najbardziej zapomnianym i oddalonym rogu znajduje się osoba, która mówi NIE [PODDAM SIĘ]. Która mówi to cichutko, tak że ledwie ją słychać. Która to wykrzykuje, żyje i umiera z tym słowem na ustach. Buntuje się i stawia opór. Ktoś. Trzeba go szukać. Trzeba ją znaleźć. Trzeba go wysłuchać. Trzeba się o niej dowiedzieć. […]

Spotkanie, dialog, wymiana pomysłów, doświadczeń, analiz i ocen wśród tych z nas, którzy są zaangażowani, od różnych koncepcji i w różnych dziedzinach, w walkę o życie. Następnie, każdy pójdzie dalej we własnym kierunku albo i nie. Ale wiedza o tym, co jest inne, jest również częścią naszej walki i naszego zaangażowania, naszego człowieczeństwa.”

Zapraszamy osoby aktywistyczne, antykapitalistyczne, anarchistyczne, wolnościowe, osoby buntujące się, działające i obserwujące do rozmowy z przedstawicielxami ruchu zapatystowskiego, które przyjechały do Europy w Podróży Dla Życia.

Kim są Zapatystki i Zapatyści wyjaśnia kolektyw Fuegro: W 1994 meksykańscy Indianie i Indianki, zwani Zapatystami (od nazwiska historycznego chłopskiego rewolucjonisty Emiliano Zapaty), powstali zbrojnie przeciw neoliberalnemu wyzyskowi, którego ofiarą padali nie tylko oni sami, ale wszyscy ubodzy i wykluczeni. Zorganizowali się w Zapatystowską Armię Wyzwolenia Narodowego (EZLN), by móc lepiej koordynować swe partyzanckie działania. „Ubieramy kominiarki, by być lepiej widocznymi” – mówią i to zdanie najlepiej opisuje ich walkę. Przechodząc od rewolucyjnej przemocy, przetykanej poezją, do praktycznej realizacji zasad autonomii, pomocy wzajemnej i demokracji bezpośredniej, tworzą i pokazują realne alternatywy dla kapitalizmu i hierarchicznej władzy. Zapatyści wszelkie decyzje podejmują wspólnie, nie ma wśród nich przywódców czy autorytetów – stawiają na współpracę, nie rywalizację.