• 173 Posts
  • 418 Comments
Joined 3 lata temu
cake
Cake day: sie 11, 2020

help-circle
rss

Bardzo mi się to podoba, cieszę się że nadal stoi.[ENG below] Znamy już datę tegorocznego Autonomous Bookfair Wrocław: 2, 3 września. Będziemy go robić w PROZA - mamy nadzieję choć trochę zdecentralizować centrum miasta. Jeśli chcecie nam w tym pomóc, to zapraszamy do opisu wydarzenia, żeby poznać więcej szczegółów. Postawiłyśmy też zrzutkę, więc jeśli chcecie i możecie się dorzucić, to macie taką możliwość: https://zrzutka.pl/h9rcv3 Dla autonomii! [ENG] We already know the date of this year's Autonomous Bookfair Wroclaw, Poland: September 2nd and 3rd. It will be held in Proza (https://www.facebook.com/klubproza) - we hope to decentralize the city center at least a little. If you want to help us with this, please see the event description for more details. We have also put up a fundraiser, so if you want to and can contribute, you have the opportunity to do so: https://zrzutka.pl/h9rcv3 For autonomy!ciekawe kiedy się ta epopeja 40 letnia skończy:/


a wegańskie dick pic to juz wogóle XD
najlepiej napisać maila o jakie książki chodzi bibliotekarz@wolnabiblioteka.pl


najlepiej napisać maila o jaką książkę chodzi bibliotekarz@wolnabiblioteka.pl


Wolna Biblioteka zbiera fundusze na swoją stałą działalność. Nie spłonął nam lokal, nikt nas nie zaatakował, nie jesteśmy w kryzysie. Chcemy dalej działać i powiększać nasz księgozbiór, spotykać się z wami i tworzyć fajne miejsce, tak jak przez ostatnie 6 lat. Jak chcesz nas wesprzeć to zapraszamy!spoko. w sumie nigdy nie zinteresowalam sie jak to dziala…@MitrotomemesyPrawda o lewicy
link
fedilink
1miesiąc

khekhe sama prawda


Kalisz ma ponad 100 tys. mieszkańców, tak więc staje się największym ośrodkiem z BKM w Polsce. Co otwiera drogę średnim i dużym miastom do pójścia w jego ślady. Do Kalisza dołączył też w tym roku Kętrzyn oraz Radomsko!

Poradnik Lokatorski - premiera., Akcja Lokatorska @ 2023-02-09 19:00:00 | radar.squat.net
cross-posted from: https://szmer.info/post/259381 > MiserArt oraz Akcja Lokatorska zapraszają na oficjalną premierę Poradnika Lokatorskiego. Poradnik Lokatorski został napisany z myślą zarówno o osobach wynajmujących mieszkania od gmin czy właścicieli prywatnych jak i tych, którzy chcieliby stworzyć własną grupę lub organizację lokatorską. Poradnik Lokatorski to ponad 10 lat doświadczeń członkiń i członków wrocławskiego stowarzyszenia Akcja Lokatorska w skondensowanej formie. Zawiera nie tylko suche porady prawne ale praktyczne i sprawdzone informacje o tym jak walczyć o swoje prawa i interesy lokatorskie. Jak radzić sobie z administracją, sądami i przede wszystkim właścicielami mieszkań. Poradnik Lokatorski jest publikacją niezbędną w czasach kryzysu mieszkaniowego i galopujących podwyżek czynszów. Miser Art ul. Cybulskiego 35 A (w podwórku), Wrocław > Data i czas: > czwartek, 9 luty, 2023 - 19:00

Poradnik Lokatorski - premiera., Akcja Lokatorska @ 2023-02-09 19:00:00 | radar.squat.net
MiserArt oraz Akcja Lokatorska zapraszają na oficjalną premierę Poradnika Lokatorskiego. Poradnik Lokatorski został napisany z myślą zarówno o osobach wynajmujących mieszkania od gmin czy właścicieli prywatnych jak i tych, którzy chcieliby stworzyć własną grupę lub organizację lokatorską. Poradnik Lokatorski to ponad 10 lat doświadczeń członkiń i członków wrocławskiego stowarzyszenia Akcja Lokatorska w skondensowanej formie. Zawiera nie tylko suche porady prawne ale praktyczne i sprawdzone informacje o tym jak walczyć o swoje prawa i interesy lokatorskie. Jak radzić sobie z administracją, sądami i przede wszystkim właścicielami mieszkań. Poradnik Lokatorski jest publikacją niezbędną w czasach kryzysu mieszkaniowego i galopujących podwyżek czynszów. Miser Art ul. Cybulskiego 35 A (w podwórku), Wrocław Data i czas: czwartek, 9 luty, 2023 - 19:00

Lista książek fantasty, SF i horror z queerowymi wątkami
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu o queerowej fantastyce. Prowadząca Karolina Fedyk naszykowała nam listę polecajek tekstów, w których znajdziemy wątki queerowe.

Po co pieniądze? można zbierać kasztany - są zajebiste, szybko rosną i nie są bardzo wymagające. Jeszcze lepsza jest brzoza - pod każdą brzozą znajdą się siewki, które można przekopywać w inne miejsca - brzoza w zasadzie nie potrzebuje niczego - rośnie na piaskach, balkonach, dachach, na betonie. Brzoza jest szczurem miastXD polecam!


“Może i Greta Thunberg jest bezczelną smarkulą ze Szwecji, która zamiast chodzić grzecznie do szkoły, poucza cały świat.” ja pierdole- ona ma 20 lat!


"…choć nowe mieszkania znikają z oferty bardzo szybko, to nie zawsze ostatecznie ktoś w lokalu mieszka. Niemal połowa obecnie sprzedawanych mieszkań jest kupowana inwestycyjnie. Nie do rzadkości należą sytuację, gdy mieszkanie stoi puste, ponieważ stanowi pasywny dochód inwestora. " Oznacza to, że mamy puste mieszkania pod którymi umierają ludzie z zimna na ulicy. To jest uczciwość? To jest kradzież. Własność prywatna jest uzasadniona tylko w sytuacji gdy właściciel mieszka w swoim mieszkaniu. Gdy je wynajmuje to tylko kradnie pieniądze zarobione przez najemcę (najemca musi pracować wtedy na siebie i na właściciela! to dla mnie niepojęte). Własność to kradzież. Moim zdaniem. Ale czekam na kontrargumenty:)


Wersja wydrukowana także jest oczywiście darmowa!


Akcja Lokatorska zaprasza grupy lokatorskie z całej Polski do rozprowadzania Poradnika Lokatorskiego. Poradnik jest darmowy, wersja pdf. jest na stronie stowarzyszenia: https://lokatorzy.wroclaw.pl/. Grupy, które chciałyby otrzymać wydrukowane egzemplarze prosimy o kontakt mailowy: akcjalokatorska@gmail.com ![](https://szmer.info/pictrs/image/e093b640-ed2d-4c93-af68-c5bc591bab94.jpeg)
8
we wro? mają dwa sklepy i salkę ćwiczeń ale nie są to centra społeczności - więc jak dla mnie się nie liczy;)


nawet nie ma się jak zemścić bo naziole nie mają swoich lokali XD
ktoś mi to ostatnio przypomniał:)

“Ziemia, która się nie poddaje i nie rozpacza” – Wolna Biblioteka
"Ziemia, która się nie poddaje i nie rozpacza" to wydana przez nas książka z opowieścią, którą przedstawili nam Zapatyści i Zapatystki podczas pobytu u nas w 2021 roku oraz zbiór tłumaczeń ich odezw politycznych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na kolejną podróż Zapatystów i Zapatystek. Od dzisiaj do niedzieli można składać zamówienia z wysyłką w poniedziałek- wtedy na pewno dotrą przed świętami. Zamówienia prosimy kierować mailowo: bibliotekarz@wolnabiblioteka.pl. Do każdego zamówienia należy doliczyć koszt wysyłki: 15zł. Zestaw 1: książka Zestaw 2: książka + kawa mielona ze spółdzielni zapatystowskiej (Kiptik lub Rebeldia) 250g Zestaw 3: książka + kawa mielona (Durito lub Libertad) 500g Zestaw 4: książka + koszulka Zestaw 5: książka + książka Rudolfa Rockera "Anarchosyndykalizm" Więcej info: bibliotekarz@wolnabiblioteka.pl "Byliśmy tutaj i czekaliśmy: kobiety i mężczyźni, a także kilka osób niebinarnych. Czekałyśmy, oczywiście, na rewolucję, ponieważ nazywamy się anarchistkami, a to co anarchistki robią najlepiej, to czekają na odpowiedni moment. W tym oczekiwaniu, przerywanym drobnymi, ale ważnymi wydarzeniami dowiedzieliśmy się, że ktoś nazwał naszą geografię „slumil k’ajxemk’op” – „ziemią rebelii”. Część z nas była zdziwiona, a część nie uwierzyła, by ta nazwa miała jakiekolwiek znaczenie. Nazwa ta nie dotyczyła naszego kraju (z którym zresztą wcale się nie identyfikujemy), lecz Europy – całego kontynentu. Nie tylko nazwali naszą ziemię, ale postanowili do nas przyjechać. Wydawało się to niemożliwe, nie byłyśmy nawet pewne czy oni istnieją naprawdę. Jeśli jednak by nie istnieli to - koniec końców - i tak nic nie tracimy. W odczuciu wielu osób Zapatyści są legendą. Zapatystki to wojowniczki. Pokonali rząd kraju zwanego Meksykiem i utworzyli swoje własne, niezależne, terytorium. Ta książka jest śladem, który chcemy zachować po ich wizycie." ![](https://szmer.info/pictrs/image/94550669-af3f-4de0-8894-4c8a7348c7f4.jpeg)

Targi artystyczne w Postoju, OCSK Postój @ 2022-12-17 13:00:00 | radar.squat.net WROCŁAW
Nowa, anarchistyczna miejscóweczka na mapie Wrocławia<3 "Zapraszamy na artystyczne targi gdzie będzie można zakupić wytwory lokalnych artystek i osób tworzących wszelakie cuda. By odpocząć od kapitalistycznego gwaru i z kubkiem gorącej herbaty i ciastem przejść się po stoiskach, wymienić uśmiechy, kupić koszulkę z ręcznie odbitym linorytem, a może torbę, która została uszyta od podstaw- nie wspierając przy tym degradujących środowisko marek odzieżowych. targi rozpoczynamy o godzinie 13 a zakończą się o godzinie 19 Na miejscu będzie kawa, herbata oraz ciepły posiłek do zakupienia na barze. WSTĘP WOLNY Do zobaczenia!"

Sejm RP przyjął ustawę wprowadzającą możliwość wykupu byłych mieszkań zakładowych przez gminy z 95% bonifikatą z budżetu centralnego. Jest to rozwiązanie, które realnie zwiększa szanse zabezpieczenia warunków mieszkaniowych wszystkich pokrzywdzonych przez nielegalną prywatyzacje. Akcja Lokatorska od wielu lat domaga się sprawiedliwości dla lokatorów i lokatorek byłych mieszkań zakładowych. Przyjęta ustawa jest pierwszą, wprawdzie bardzo późną, zdecydowaną próbą systemowego rozwiązania tej sprawy. Dlatego lokatorzy i lokatorki przyszli dzisiaj do Urzędu Miasta złożyć do prezydenta Sutryka petycje w sprawie wykupu nielegalnie sprywatyzowanych mieszkań zakładowych. Przy okazji odwiedziliśmy posiedzenie Rady Miejskiej aby zainteresować naszą sprawą radnych i radne Wrocławia.

Pierwsze wydruki Poradnika Lokatorskiego! – Wolna Biblioteka
Razem ze stowarzyszeniem Akcja Lokatorska właśnie wydaliśmy Poradnik Lokatorski!🥰 Pierwsze egzemplarze już wyszły z drukarni i niebawem będziemy je rozsyłać za darmo do grup aktywistycznych w całym kraju! Poradnik będzie można także wypożyczyć u nas w bibliotece. Bardzo się cieszymy, bo to nasza druga książka, której wydaniem się zajęliśmy (pierwsza to “Anarchosyndykalizm” Rudolpha Rockera). A już niebawem kolejna niespodzianka…:) ![](https://szmer.info/pictrs/image/a9e0850e-5553-4f39-80d1-5d66747b4541.jpeg)

“Zapiski Czarnego Polaka” – spotkanie autorskie z Christianem Koblukiem – Wolna Biblioteka, Wrocław
Kolejne spotkanie autorskie w Wolnej Bibliotece: 20.12.2022 godz. 18:00 Ul. Księcia Witolda 78, Wrocław Jak wygląda życie Czarnego w Polsce? Co znaczy być jednocześnie Europejczykiem i Afrykańczykiem? Dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem? W jaki sposób kultura i rasizm się przenikają? I wreszcie — czy Polacy mieli wkład w działania antyrasistowskie? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Christian Kobluk — publicysta i specjalista ds. praw uchodźców. W siedemnastu esejach odsłania przed czytelnikiem myśli, doświadczenia i wątpliwości czarnego Polaka. Analizuje politykę i popkulturę. Rzuca wyzwanie historiografii. Szuka ścieżek, którymi trzeba podążyć, by osiągnąć równość. Jak pisze autor w Podsumowaniu, Zapiski czarnego Polaka mają skłaniać do przemyśleń. Białym wyjaśniają, jakie problemy dotykają Czarnych w Polsce. Czarnych mają wesprzeć w poszukiwaniu własnej tożsamości. „Dla wielu moich współobywateli, dla Wielkiego Innego jestem polskojęzycznym, ale jednak Czarnuchem. Przez długi czas nie potrafiłem się z tym zmierzyć. Moja tożsamość bowiem nie czekała na mnie, jak na Polaków, Francuzów, Niemców czy Hiszpanów. Musiałem, wciąż muszę tworzyć ją na nowo, od zera. Nie jestem Czarnuchem — jestem Czarnym, jestem Polakiem, jestem Europejczykiem, jestem Afrykańczykiem. I wiem, że moje zmagania z własną tożsamością dopiero się zaczęły”. Wolna Biblioteka zaprasza na spotkanie z Christianem Koblukiem, autorem zbioru esejów “Zapiski Czarnego Polaka”. Christian o sobie pisze w ten sposób: “Jestem publicystą i specjalistą ds. praw uchodźców. Współpracuję z posłem Tomaszem Aniśko i Partią Zielonych, jestem również członkiem rady programowej ds. edukacji tej partii. Mimo wszystko pozostaję bezpartyjny i nie należę do żadnej organizacji pozarządowej. Zajmuję się filozofią, socjologią i popkulturą”. Rozmowę poprowadzi Laura Kwoczała – aktywistka, która zawodowo zajmuje się monitorowaniem koniecznych zmian w zakresie polityki migracyjnej Polski oraz działaniami interwencyjnymi w zakresie praw uchodźczych.

Konkurs na najlepszą osobę czytelniczą! – Wolna Biblioteka
Konkursik - zapraszamy:)