cross-postowane z: https://szmer.info/post/571

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Europie pojawiło się wiele eksperymentalnych modeli mieszkaniowych. Podejmowane są nowe inicjatywy, które stanowią alternatywę do typowej własności jednostkowej, kwestionujące sztywne podziały na przestrzeń prywatną, publiczną i współdzieloną. Podczas analizowania różnych form zamieszkiwania, przyjrzymy się mieszkaniowym kooperatywom, rynkowi wynajmu, mieszkaniom komunalnym, socjalnym, squotom, ale także tym bardziej tradycyjnym (grodzone osiedla, mikroapartamenty). Zastanowimy się, co współczesne formy zamieszkiwania mówią o domowości, rodzinie, o nas samych. Zapraszamy na transmisje live z wydarzenia w ramach cyklu Blok #4 | dach nad głową , która odbędzie się 25 sierpnia 2020 roku, o godzinie 18:00 na fanpage’u Muzeum Architektury we Wrocławiu.

GOŚCIE:

Agnieszka Labus - absolwentka (2009) Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz doktor nauk technicznych (2013) w dyscyplinie architektura i urbanistyka w specjalności urbanistyka i planowanie przestrzenne w kontekście zmian demograficznych. Jest fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), Adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Ślaskiej. Od 2019 roku pełni także funkcję Zastępcy Dyrektora ds. projektów badawczo-wdrożeniowych w Międzynarodowym Centrum Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Śląskiej. W latach 2017-2019 roku pełniła funkcję Dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii na Politechnice Śląskiej. Ekspertka w zakresie odnowy przestrzeni miejskich w kontekście starzejącego się społeczeństwa.

Jan Śpiewak – działacz społeczny i samorządowy, socjolog, współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (MJN), od 2017 prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Halina Wałkiewicz - przedstawicielka Federacja Anarchistyczna Wrocław , opowie o tym jak własność jest postrzegana przez pryzmat sprawiedliwości społecznej.

Marcin Kropotow - kolektyw Hulajpole Squat Wroclaw podważy “święte prawo własności” zrównując je z grabieżą. Opowie o historii i o dzisiejszych absurdach własności.

MODERACJA:

Michał Duda - historyk sztuki, absolwent Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, kurator i krytyk architektury, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu, autor lub współautor wielu wystaw poświęconych architekturze współczesnej i najnowszej, między innymi cyklu Archi-box, „ “Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”, „Wro2040. Miasto przyszłości”, „Całe morze budowania – Wrocławska architektura 1945-1989”,„Dagarama. Powrót do przyszłości”, publikował między innymi w magazynach „Architektura i Biznes”, “Art&Business”, „Zawód: Architekt”, czy kwartalniku „Autoportret”.