“Co nam chcą wybaczyć? Że nie umarliśmy z głodu? Że nie zamilkliśmy w naszej nędzy? Że nie zaakceptowaliśmy pokornie olbrzymiego ciężaru historii pogardy i zaniedbania? […] Że zademonstrowaliśmy reszcie kraju i całemu światu, że godność ludzka wciąż żyje i to w jego najbardziej zubożałych mieszkańcach? Że przed rozpoczęciem dobrze i sumiennie się przygotowaliśmy? […] Że walczymy o wolność, demokrację i sprawiedliwość? Że nie uczestniczyliśmy u boku panów we wcześniejszych walkach? Że nie poddaliśmy się? Że nie sprzedaliśmy się? Że nie zdradziliśmy?

[…]

Kto ma prosić o wybaczenie i kto go może udzielić?

2 lata temu zapatystowska delegacja dopłynęła do ziem Europy, w ramach “Podróży Dla Życia”. Gdy kilka miesięcy później delegacje jeździły po Europię, i my przywitaliśmy ich u siebie i godzinami, przy płonącym ognisku, wymienialiśmy się doświadczeniami – choć głównie słuchaliśmy.

Inny świat jest możliwy. Udowadniają to zarówno niewielkie grupy, które żyją bez hierarchii, praktykując pomoc wzajemną, jak i te większe, które wciąż inspirują.

Zapatystki to wojowniczki, które pokonały rząd państwa Meksyk i utworzyły własne, niezależne terytorium w stanie Chiapas. Ale dlaczego akurat Zapatystki? Termin ‘Zapatystki’ wywodzi się od nazwiska historycznego lidera powstania chłopskiego, które wybuchło w Meksyku na początku XX wieku, Emiliana Zapaty. EZLN kontynuując walkę o własne wyzwolenie to właśnie jego obrała za swojego patrona

Kiedy ktoś pyta nas o to, czy rewolucja społeczna jest możliwa, nie musimy odsyłać do historii – w tamtym roku opisałyśmy Rojavę, dziś przybliżymy Wam Rewolucję Zapatystowską, która trwa w tej chwili.

Zapatystki są rdzennymi mieszkankami Ameryki, które 500 lat temu europejscy kolonizatorzy zaczęli podporządkowywać sobie. Po wiekach niewoli i brutalności, w 1994r. zorganizowały powstanie rozpoczynające nowy okres, trwający do dziś.

Niezależność od państwa, własne zasady, demokracja bezpośrednia, równość, solidarność. Odrzucenie egoizmu, wzajemny szacunek, siostrzeństwo, odwoływalność delegatów.

Jak dziś możemy pomóc Zapatystkom?

– udostępniaj informacje o ich walce,

– informuj inne osoby, zorganizuj choćby symboliczną akcję wsparcia (wlepka, plakat, baner),

– kupuj kawę od Zapatystek (i innych spółdzielni buntu w Ameryce Środkowej i Południowej),

– działaj! Wprowadzaj w życie swoje idee, twórz kooperatywy, grupy, miejsca, wydarzenia…

Na flagach:

EZLN – Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego

STLUMIL K’AJ HEMKOP – Ziemia Rebelii

Viva la autonomia Zapatista – Niech żyje autonomia Zapatystów

Książki po polsku o Zapatystkach:

– 2022r. “Ziemia, która się nie poddaje i nie rozpacza” https://wolnabiblioteka.pl/…/ziemia-ktora-sie-nie…/

– 2014r. “Inny Meksyk. Opowieści Zapatystów” https://bractwotrojka.pl/…/Inny-Meksyk.-Opowiesci…/381

– 2000r. “Zapata Vive! Chiapas” https://wolnabiblioteka.pl/katalog/?searchby=keyword…

Wiele pozycji o Zapatyskach jest dostępnych w sieci, za darmo, pod adresem https://pl.anarchistlibraries.net/special/index

Do posłuchania: – Inny Meksyk. Opowieści zapatystów #Pierwsza deklaracja z Dżungli Lakadońskiej https://www.youtube.com/watch?v=8nM1077fNyw – Inny Meksyk. Opowieści zapatystów #Co chcą nam wybaczyć https://www.youtube.com/watch?v=z8bx1ERG2To – Co się dzieje z ruchem zapatystów (Dział Zagraniczny Podcast#079) https://www.youtube.com/watch?v=oF3y55IIyqQ