1. rocznica wybuchu rewolucji w Rożawie (Rożawa – Autonomiczna Administracja Północnej i Wschodniej Syrii, powszechnie nazywana Rożawą, de facto autonomiczny region w północno-wschodniej Syrii, zamieszkały przez kilka milionów ludzi).

19 lipca 2012 mieszkańcy Kobane wzięli los we własne ręce, wypędzili pachołków Asada i rozpoczęli budowę własnego, samorządnego społeczeństwa. Następnego dnia, 20 lipca, to samo zrobili mieszkańcy Afrin, a w następnych miesiącach ich śladami podążali mieszkańcy Cizire. Od wtedy minęło 10 lat.

Rożawa to walka za nas wszystkie.

Przez te dziesięć lat Rożawa była i nadal jest atakowana militarnie, ekonomicznie, ideologicznie, społecznie, dyplomatyczno-politycznie, i psychologicznie. Rożawa i Ruch Wolnościowy w czterech częściach Kurdystanu – pomimo trudnej i skomplikowanej sytuacji i warunków – pokazały przez te dziesięć lat, że są folwarkiem antyfaszyzmu. Tak zwane państwo islamskie zostało pokonane, a granice autonomii broniły się przed wszelkimi próbami naruszeń ze strony regionalnych i międzynarodowych imperialistycznych sił. To dlatego Rożawa jest walką za nas wszystkie, symbolem nadziei, symbolem tego, że nawet w 21 wieku osoby represjonowane mogą wziąć los we własne ręce i pisać własną historię odnoszącego sukcesy oporu i wyzwolenia.

Rożawa to nasza wspólna rewolucja.

Rożawa stała się rewolucją przyszłości dla życia w wolności. W tej socjalistycznej rewolucji 21 wieku jest miejsce dla każdego. Tutaj, w regionie przez stulecia niszczonym przez kolonializm, nacjonalizm i rasizm, Kurdowie i Arabowie, Armeńczycy i Asyryjczycy, muzułmanie i chrześcijanie żyją obok siebie i starają się sami zmieniać swój świat. Rożawa jest naszą wspólną rewolucją, wskazując drogę wyzwolenia kobiet, gospodarki ekologicznej, i samodzielnie budowanej oddolnej demokracji. Rożawa to dowód, że kapitalizm nie jest “końcem historii”, ale że my same możemy pisać dalszą historię i pokonać kapitalizm.

Dziś przypada również rocznica wybuchu anarchistycznej rewolucji w Hiszpanii z 1936r. Choć ani Zapatyści, ani Rewolucja w Rożawie nie są anarchistyczne, to w pełni je popieramy, bo udowadniają, że INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY! Świat oparty na takich zasadach jak wolność, równość i pomoc wzajemna – to, co jest zaprzeczeniem wartości kapitalistycznych. Jest to dla nas nieocenione źródło nadziei i inspiracji. Dziękujemy każdej osobie, która przyczynia się do tego, że wciąż atakowane społeczności bronią się i trwają.

Solidarnie z Rożawą. Podajemy adresy do stron, gdzie zainteresowane osoby będą mogły znaleźć więcej informacji.

  1. https://www.youtube.com/watch?v=hwfD9jZyZgM

  2. https://www.facebook.com/RewolucjaRojavy/

  3. https://www.facebook.com/kurdystan.info/

Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina