Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych zaprasza na spotkanie z Barbarą Brzezicką, tłumaczką książki „Pochwała ryzyka”, autorstwa Anne Dufourmantelle.

Ryzyko – wydawałoby się, że to kategoria oddana już w pełni maklerom giełdowym, towarzystwom ubezpieczeniowym, specjalistom od terroryzmu czy naukowcom badającym zagładę świata. Książka Anne Dufourmantelle, francuskiej filozofki i psychoanalityczki, pokazuje jednak w jaki sposób pochwała ryzyka w naszym życiu, myśleniu, działaniu i miłości, może otworzyć nas na radykalną wolność życia podążającego za swymi pragnieniami i wezwaniami.

W rwanych myślach, „mikro-filozofiach”, Dufourmantelle pobudza naszą własną refleksję o ryzyku i polityce. Porozmawiamy więc również o wywrotowym potencjale tej lektury: o samostanowieniu i podążaniu za niezgodą, o uwikłaniu w zależności, o odwadze i otwartości na nieznaną zmianę, na niewiedzę, na nieprzespaną noc, na rewolucję. Anne Dufourmantelle – francuska filozofka i psychoanalityczka. Rodowita paryżanka. Absolwentka Brown University oraz Sorbony. Utonęła w 2017 roku, ratując dwójkę topiących się dzieci, zaledwie 3 lata po wydaniu „Pochwały ryzyka”.

Barbara Brzezicka – romanistka, filozofka, tłumaczka i w miarę możliwości lewicowa aktywistka. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie działa też w OZZ Inicjatywa Pracownicza. Napisała książkę o tłumaczeniu filozofii, a teraz planuje kolejną – o pojęciu swobody.

Spotkanie poprowadzi Filip Brzeźniak – filozof, aktywista, w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN przygotowuje pracę doktorską poświęconą związkom melancholii, materializmu i myśli radykalnej.

Widzimy się 2 lutego (piątek) 2024, o g. 18:00 w Spółdzielni Ogniwo (ul. Smolki 11a).