Kraków
!krk
help-circle
rss • WFA
 • 2 miesiące
Dzięki wielkie Antyfaszystowskiemu Krakowowi za zorganizowanie potańcówki, było mega!
10
>52 kapliczki zostaną odrestaurowane w tym roku dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa małopolskiego. Na prace przy zabytkowych obiektach zostanie rozdzielone 550 tys. złotych. Listę kapliczek, które otrzymają dotacje, zatwierdzi w poniedziałek (30 maja 2022) małopolski sejmik.
2Styczeń ZOZZ w Spółdzielni Ogniwo
W styczniu zapraszamy na Smolki 11a na cztery wydarzenia. W czwartek, 13.01 o godz. 18.00 na czerwonej kanapie usiądzie Joanna Ostrowska, autorka książki "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (wyd. Krytyki Politycznej). Joanna Ostrowska, która jako rezydentka literacka przebywa w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. O książce: Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos. W piątek, 14.01 o godz. 18.00 Kolektyw Podżegaczki zaprasza na wykład dr Karoliny Rak "Feminizm muzułmański". Organizatorki zapewniają, że podczas wydarzenia zdekolonizujemy feminizm i posłuchamy o walce feministek muzułmańskich! W piątek, 21.01 o godz. 18.00 będziemy gościć autora głośnej książki "My, trans". Piotr Jacoń w rozmowie z Witem Kanią opowie o pracy nad książką, historiami jej bohaterów i bohaterek oraz o tym, jak we współczesnej Polsce żyje się osobom trans i ich bliskim. O książce: Stale towarzyszy im lęk, samotność, poczucie zagubienia. Cierpią na depresję, a nierzadko podejmują próby samobójcze. Boli ich brak tolerancji i zrozumienia w społeczeństwie. A pragną tak niewiele: żyć normalnie. Oto poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i… księdzem, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka. W sobotę, 22.01 o godz. 19.00 zapraszamy na drugą Noc Debiutantek! Dziewięcioro autorek i autorów spróbuje swoich sił w różnych formach i gatunkach literackich. Wszystko to na żywo i przy udziale publiczności, która będzie mogła zagłosować na ulubiony utwór! Wydarzeniu patronuje Korporacja Ha!art Przypominamy, że wydarzenia w lokalu dostępne są dla osób zaszczepionych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!

cross-postowane z: https://szmer.info/post/14162 >Kraków ma rok na wprowadzenie Strefy Czystego Transportu (SCT). Od wigilii Bożego Narodzenia 2022 ma ona objąć centrum miasta. Niektórzy mieszkańcy obawiają się nowych regulacji, choć urzędnicy obiecują im wsparcie.

Dziś wyjątkowy dla nas post 🥰 bo pierwszy raz zapraszamy Was do naszej grupy! Jeśli masz już za sobą swoje pierwsze kroki w aktywizmie, masz ciekawe pomysły na akcje i wydarzenia antyfaszystowskie, chcesz zmieniać rzeczywistość społeczną w naszym mieście - napisz do nas 💌 Mail: antifakrk@riseup.net Facebook: facebook.com/161krk Odezwiemy się na pewno!

Przez ostatnie dni jesteśmy zajęte innymi problemami, ale to nie zmienia faktu, że jest sprawa lokalna, szalenie dla nas ważna. A jeśli jest ważna dla nas, mamy nadzieję, że dla Was też. Część z Was z pewnością słyszała i odwiedzała kamienicę na Krakowskiej 19, która to jest domem dla wielu inicjatyw społecznych. Od lat tak było, jest i od nas zależy czy tak zostanie. Przede wszystkim mieści się tam Fundacja Kobieca eFKa i Fundacja Dobra Wola, ale też w jej murach odbywają się próby Krakowski Chór Rewolucyjny i zajęcia Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna - Kraków. Wielokrotnie organizowałyśmy tam spotkania, projekcje filmów i nie tylko. To miejsce, które zawsze nas przyjmowało z otwartymi ramionami i z chęcią zapraszało wszelkie grupy, które chcą działać na rzecz zmiany społecznej. Tutaj często, nawet w biegu, spotykałyśmy się na kawę z innymi aktywistkami, na szybkie pogaduchy. Tutaj przychodziłyśmy na treningi, tutaj się poznawałyśmy, tutaj pracowałyśmy. I nie wyobrażamy sobie, że tego miejsca miałoby tak nagle zabraknąć. Niestety, Zarząd Budynków Komunalnych, mimo tego, że jest instytucją miejską, która powinna działać na rzecz krzewienia inicjatyw społecznych i kulturalnych w przestrzeni miejskiej, zdecydowała się robić zupełnie odwrotnie. Przy podwyżce opłat administracyjnych Krakowska 19 nie pociągnie bez naszego wsparcia. Dlatego BARDZO WAS PROSIMY - wrzućcie grosza na zrzutkę i podawajcie dalej. Obiecujemy, że nie pożałujecie, bo Krakowska 19 zawsze dba o tych, którzy dbają o nią ❤️ LINK DO ZRZUTKI: https://zrzutka.pl/xssd57
4

cross-postowane z: https://szmer.info/post/13248 > cross-postowane z: https://szmer.info/post/13247 > > > HALO, MORDECZKI! OSTATNI DZIEŃ ZRZUTKI NA APE! > > > > Nigdy nie sądzili_łyśmy, że poświęcimy tyle postów na proszenie o pieniądze, ale najwyraźniej tak działa ten słynny wolny rynek. Dziękujemy Wam za wszystkie dotychczasowe wpłaty, a zapominalskim przypominamy - dziś ostatni dzień na wsparcie finansowe największej oddolnej placówki edukacyjnej w Polsce. > > > > Nie pobieramy i nie zamierzamy pobierać opłat od naszych uczniów i uczennic. Nie robimy tego, bo dostęp do edukacji nigdy nie powinien być towarem, a grubość portfela nie powinna mieć na niego żadnego wpływu. Prywatne szkoły, które mogą pozwolić sobie na ciekawe zajęcia, postępowe podejście i granie na nosie Czarnkowi i jego bandzie nie mają problemów z opłaceniem rachunków za prąd i ogrzewanie. Nie mają ich dlatego, że koszt nauki w tych placówkach to często pół wypłaty dla mniej zamożnych. Pomóżcie nam dalej prowadzić zajęcia za darmo i wesprzyjcie prawdziwie demokratyczną edukację zamiast tej, która już od początku tworzy ekonomiczne sufity nie do przebicia. > > > > Jesteście super, dziękujemy Wam z całych serc.

„Dziady” znów na celowniku władzy
cross-postowane z: https://szmer.info/post/13062 > 54 lata od wydarzeń z końca 1967 roku i 120 lat po prapremierze w aranżacji Wyspiańskiego „Dziady” znów są solą w oku rządzących. Nowa aranżacja spełnia jednak podstawowe zadanie sztuki, jakim jest wzbudzanie twórczych emocji, a krytykująca ją kuratorka Nowak po raz kolejny staje na pozycjach katolickiej, reakcyjnej wspakultury.

Pikieta antyfaszystowska: Stop Łukaszence! Stop nienawistnej dezinformacji prawicy!
Granica Polski i Białorusi stała się miejscem wielkiej tragedii, w której biorą udział ludzie z bardzo daleka. Są oni wykorzystywani przez białoruskie służby do prób siłowego przejścia przez granicę. Ci ludzie, uciekający od zagrożenia, które czyhało na nich w ich ojczyznach, zostali wykorzystani w politycznej gierce Aleksandra Łukaszenki, którego oprychy bronią palną i psami szczują uciekinierów z Bliskiego Wschodu, zmuszając ich do koczowania przy płocie na granicy i do rzucania się na zasieki, obiecując im przy tym kłamliwie bezpieczeństwo i dotarcie do państw Europy Zachodniej. Niestety, polska prawica służy w zabawie Łukaszenki, przedstawiając ludzi na granicy jako napastników i osoby, których należy się bać. W najbliższą sobotę narodowcy zbierają się na rynku w Krakowie, aby nadal siać strach i straszyć Polaków i Polki swoimi przekonaniami. Nie zgadzamy się na to! Ani na działalność Łukaszenki, zamykającego ludzi w policyjnym kotle między dwoma państwami, ani na obecność skrajnej prawicy na krakowskim rynku! Zapraszamy na kontrdemonstrację do wydarzenia nacjonalistów, które ma odbyć się pod wieżą krakowskiego ratusza. Sprzeciwmy się spirali nienawiści wobec ludzi na granicy, rozsiewanej przez prawicę!

Listopad w Ogniwie - część 2!
Poniedziałek, 15 listopada 2021, godzina 19.00 Przyszłość będzie techniczna Grupa Robocza / Minimum Viable Utopia przedstawia najnowszy projekt tłumaczeniowy. Premiera polskiego tłumaczenia eseju Zacha Mandeville’a *Przyszłość będzie techniczna*. https://przyszlosc-bedzie-techniczna.mvu.pl Wydarzenie będzie podzielone na dwie części: 19:00 - Kuba Kulesza: Emancypacyjny wymiar technologii cyfrowych (PL) We wstępie do wieczoru, Kuba opowie nam o co w tym wszystkim chodzi. Przyjrzymy się bliżej społecznemu charakterowi technologii cyfrowych, porozmawiamy o solarpunku, utopiach i końcu świata. Przede wszystkim jednak nakreślimy wizję i projekt nowego internetu, który razem możemy zbudować. 20:00 - Zach Mandeville: The future will be technical (ENG) Prosto z Nowej Zelandii połączy się z nami Zach, który opowie o tym jak urzeczywistnia się solarpunkowa wizja lepszej przyszłości. Porozmawiamy o tym jak powstają niezależne projekty cyfrowe budowane przez społeczność. Środa, 17 listopada 2021, godzina 18.00 Moda na książki. Skąd się biorą trendy? Obserwacja rynku wydawniczego pokazuje, że i tej dziedziny kultury nie omijają sezonowe mody i środowiskowe trendy. Przełom lat pandemicznych upłynął pod znakiem „ludowych historii Polski”, kłopotliwa literatura sensacyjna „w cieniu Auschwitz” od kilku sezonów króluje na półkach wielu księgarń, z kolei reportaż to gotowy przepis na sukces. O źródłach i cyklu życia trendów wydawniczych rozmawiać będą Olga Wróbel (Kurzojady) i Jan Bińczycki (Tłusty Druk) Dyskusję poprowadzi Anna Gulińska (Spółdzielnia Ogniwo) Spotkanie „Moda na książki. Skąd się biorą trendy?” w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” jest finansowane ze środków Miasta Krakowa. Piątek, 19 listopada 2021, godzina 18.00 Ładne rzeczy. Trendy w literaturze dziecięcej. Od kilku lat na rynku literatury dziecięcej pojawia się coraz więcej książek poświęconych „dorosłym tematom”: rodzinie, emocjom, a nawet klimatowi czy polityce. Polskie wydawnictwa dbają zarówno o treść, jak i formę i wracają do najlepszych tradycji ilustratorskich. Kto sprawił, że książki dla najmłodszych znów cieszą oko, a pod ciekawą szatą graficzną skrywają się mądre i wartościowe treści? O małej (r)ewolucji w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, o trendach wydawniczych i o tym, co warto czytać i oglądać wspólnie z potomkami porozmawiają Ada Augustyniak (adaaugustyniak.pl/) i Tatiana Audycka-Szatrawska (IG/dodruk_poprosze) Dyskusję poprowadzi Karolina Rostkowska (IG/obrazkoczytanki). Spotkanie „Moda na książki. Skąd się biorą trendy?” w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” jest finansowane ze środków Miasta Krakowa. Sobota, 20 listopada 2021, godzina 18.00 Nomadyczna Europa – spotkanie z Łukaszem Mollem W "Nomadycznej Europie" Łukasz Moll przekonuje, że kryzys granic Europy należy do samej jej istoty i zamiast widzieć w nim jedynie przekleństwo, można go potraktować jako źródło żywotności idei europejskiej. W dobie głębokich i zróżnicowanych przeobrażeń granic Europy, gdy załamują się one na krańcach terytorium, zostają wyeksportowane na zewnątrz, wpisywane są w ciała i tożsamości migrantów i są przez nich na nowo wydeptywane, książka śledzi kontury wielu wyłaniających się Europ na raz. Wspólnie porozmawiamy o tym jak uwolnić Europę od obsesji kreślenia wykluczających granic i ujarzmiania jej Innych. Spotkanie poprowadzi Barbara Grobler i Jakub Baran.

Listopad w Ogniwie
Długi weekend w Ogniwie będzie przebiegał pod hasłem mieszkalnictwo, fantastyka, antyklerykalizm. 11.11. o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Mateuszem Gierszonem, autorem książki "Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie mieszkaniowym" (Oficyna Trojka, 2021), które poprowadzi Jan Krakowian. 12.11. o godz. 18.00 Grupa Wydawnicza Alpaka zaprasza do wspólnego świętowania premiery darmowej antologii RZECZ NIEPOSPOLITA. W gronie redaktorsko-autorskim porozmawiamy o procesie powstania książki, inspiracjach, niezwykłościach, traumach i zadziwieniach związanych z literaturą i Polską. Let's face it - jest o czym rozmawiać. A przy okazji zachęcamy do zajrzenia na naszą fantastyczną półkę! 13.11. o godz. 18.00 Joanna Hańderek porozmawia z Robertem Samborskim, autorem książki "Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium". W swojej książce Samborski odsłania obłudę najstarszej instytucji religijnej. Z jego wstrząsających wspomnień dowiecie się nie tylko, jak wygląda pedagogika wg Jana Pawła II w praktyce, ale też jak dobierani i kształtowani są przyszli pasterze. Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli. Do zobaczenia w Ogniwie!

[krk] Niedziela podwyższonego ryzyka. Przemarsz kibiców Cracovii i manifestacja na Rynku. Policja w stanie gotowości
W niedzielne popołudnie w związku z derbami Wisły z Cracovią tysiąc kibiców "Pasów" przemaszerowało na stadion "Białej Gwiazdy". Umówili się na Rynku Głównym o godz. 16. W tym samym czasie i miejscu rozpoczęła się manifestacja "Ani jednej więcej! Marsz dla Izy", dotycząca prawa aborcyjnego w Polsce. Do bezpośredniego spotkania obu grup jednak nie doszło. Kibice Cracovii gromadzili się przy pomniku Adama Mickiewicza, a protest trwał z drugiej strony pod Ratuszem. Jedni drugim nie przeszkadzali. Wokół i na Rynku było mnóstwo policjantów i wozów policyjnych, w tym armatka wodna.

dawna stolica p*laków

 • 0 users online
 • 1 user / day
 • 1 user / week
 • 2 users / month
 • 6 users / 6 months
 • 44 subscribers
 • 47 Posts
 • 30 Comments
 • Modlog