PROGRAM FESTIWALU


PIĄTEK 16.06.2023, od godz. 18.00

🔴 BUNT wystawa zdjęć: Fotograficzna relacja z działań ruchów społecznych - polskich i zagranicznych. Strajki, demonstracje, pikiety, rewolucje dnia codziennego w różnych krajach, na przestrzeni ok. dwudziestu lat i w uważnym obiektywie Adriana Sekury. Zdjęcia wyselekcjonowane z kolekcji liczącej kilka tysięcy fotografii.

🔳 Adrian Sekura: absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania historyk, fotograf i podróżnik. Od kilkunastu lat bada i pisze o zapomnianych wydarzeniach z dziejów miasta Łodzi. Autor m.in. książki Rewolucyjni Mściciele. Śmierć z browningiem w ręku. W ramach swojej pasji podróżniczej odwiedził 25 państw m. in. Iran, Chiny, Tybet, Kenię, Tanzanię, Hong Kong, Armenię. Zdobył również wiele szczytów w tym dwa z korony Ziemi.


🔴 FILM: Śmierć Guillema / La mort de Guillem reż. Carlos Marques-Marcet

🔳 OPIS FILMU: Młody antyfaszystowski działacz Guillem Agulló zostaje zamordowany w kwietniu 1993 roku w Walencji przez grupę neonazistów. Zrozpaczeni rodzice, Guillem i Carme podejmują walkę, by przyczyna śmierci ich syna nie uległa zmanipulowaniu i nie została uznana – jak widzą to media – za wynik zwykłej sprzeczki pomiędzy zwaśnionymi bandami ulicznymi. Pragną oni udowodnić, że stracili syna w wyniku morderstwa na tle politycznym. Jednak na tej drodze ku prawdziwe napotykają na groźby i brudną kampanię medialną. Rodzina będzie musiała nauczyć się opłakiwać śmierć syna, walcząc jednocześnie o jego pamięć, która stopniowo staje się symbolem sprawy, o której nigdy by nie pomyśleli.

Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Guillem Agulló do dziś stanowi w Walencji symbol lokalnego ruchu antyfaszystowskiego i niepodległościowego, a na murach miasta wciąż pojawiają się hasła „Guillem Agulló – nie zapomnimy, nie przebaczymy”.

W filmie wykorzystano oryginalne kroniki i materiały telewizyjne dotyczące wydarzeń wokół śmierci Guillema.

Film fabularny Produkcja: Hiszpania 2020 Język: hiszpański / kataloński Napisy: polskie

🔳 Krzysztof Kołacki (wstęp do filmu): kulturoznawca, absolwent UAM. Wieloletni uczestnik Federacji Anarchistycznej s. Poznań, a także Kolektywu Zemsta. Pisze i mówi o wzajemnych relacjach kina i anarchizmu. Publikował na łamach m.in. “A-TAK. Anarchistyczna Gazeta Uliczna”, rozbrat.org, “Pro Arte”, “Gazeta Malarzy i Poetów”. W jego optyce kultura powinna być zaproszeniem nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim - do działania.

Film zostanie wyświetlony na Rozbracie dzięki uprzejmości SUICAfilms oraz wsparciu ekipy Anarchistycznego Festiwalu Filmowego. Polska premiera Śmierci Guillema odbyła się właśnie podczas czwartej, czyli ubiegłorocznej, edycji AFF.


Podczas wystawy i seansu dostępna będzie nasza wegańska, neapolitańska pizza Mamma Mia Anarchia z pieca opalanego drewnem, której sława zatacza już coraz szersze kręgi.

https://bit.ly/pizza_mma


🔳 Gdzie? Kino letnie na Rozbracie 🔳 Kiedy? Wystawa otwarta od godz. 18.00 Pizzę wydajemy od 19.30 Film startuje o 21.00


SOBOTA 17.06.2023

godz. 14.00

🔴 ANTYKLERYKALIZM – od ludowego buntu do współczesnego sprzeciwu. Spotkanie z Michałem Rauszerem

Antyklerykalizm raczej mało kojarzy się w Polsce z warstwami ludowymi. Panuje powszechne przekonanie, że lud w Polsce jest religijny i posłuszny Kościołowi. W wielu przypadkach to prawda. Kiedy jednak po tej religijności „poskrobiemy” to pod powierzchnią ukaże się wiele rzeczy, które przeczą temu popularnemu przekonaniu. Lud najczęściej przejawiał zachowania antyklerykalne, kiedy Kościół za bardzo zbliżał się z władzą. Przykładów ludowego antyklerykalizmu możemy znaleźć wiele, od sporów z księdzem o pańszczyznę, czy dziesięcinę, przez ludowe przyśpiewki i zwyczaje, aż po współczesny Strajk Kobiet.

🔳 dr hab. Michał Rauszer – kulturoznawca i antropolog. Pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach i pisaniu o oporze, buntach, tożsamości kulturowej oraz w badaniach nad pamięcią, szczególnie pamięcią oddolną. Jest autorem Bękartów Pańszczyzny, Siły podporządkowanych oraz Homo Frajer. Nieświadome wymiary kultury. Niedawno ukazała się jego książka: Antyklerykalizm ludowy. Polskie zmagania z Kościołem.

Antyklerykalizm ludowy: https://bractwotrojka.pl/ludowy.antyklerykalizm.rauszer

🔳 Adrian Sekura (prowadzący): absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania historyk, fotograf i podróżnik. Od kilkunastu lat bada i pisze o zapomnianych wydarzeniach z dziejów miasta Łodzi. Autor m.in. książki Rewolucyjni Mściciele. Śmierć z browningiem w ręku. W ramach swojej pasji podróżniczej odwiedził 25 państw m. in. Iran, Chiny, Tybet, Kenię, Tanzanię, Hong Kong, Armenię. Zdobył również wiele szczytów w tym dwa z korony Ziemi.

https://bractwotrojka.pl/rewolucjonisci-msciciele-sekura


godz. 16.00

🔴 ODZYSKUJEMY MIASTO! Spotkanie z Łukaszem Drozdą

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Deweloperzy w Polsce rzadko zajmują się zaspokajaniem rzeczywistych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez bezwzględne realia kapitalizmu i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”? Spotkaniem z Łukaszem Drozdą, autorem m.in. głośnej książki „Dziury w ziemi”, rozpoczynamy cykl spotkań o mieście. Rozmawiać będziemy o palącym obecnie problemie mieszkaniowym, zwłaszcza o patodeweloperce, która jest (anty)bohaterką „Dziur”. Ale chcielibyśmy też, w miarę możliwości, rozszerzyć dyskusję o to, co oznacza dla nas (i dla ciebie) miasto dobre do życia pod względem nie tylko mieszkaniowym, ale też zaspokojenia potrzeb różnych grup, komunikacyjnym, czy zieleni.

🔳 Łukasz Drozda: politolog i urbanista, doktor nauk o polityce publicznej. Adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz wykładowca w School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Badacz z obszaru studiów miejskich zainteresowany szczególnie procesami stanowienia polityki miejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej oraz gentryfikacją. Autor książek: Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej (2015), Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy (2017), Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku (2018), Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni (2019) oraz Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce (2023).

http://bractwotrojka.pl/dziury.w.ziemi.patodeweloperka.w

🔳 Piotr Juskowiak (prowadzenie): doktor kulturoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Jego zainteresowania badawcze obejmują: krytyczną teorię miejską; miejskie studia nad zwierzętami; miejską ekologię polityczną; procesy ekonomicznej restrukturyzacji miast postsocjalistycznych; kulturowe aspekty neoliberalizmu. Autor książki Przestrzenie wspólnoty: Filozofia wspólnotowości w perspektywie badań nad miastem postindustrialnym (2015) i współredaktor antologii Ekologie (2014; razem z Aleksandrą Jach i Agnieszką Kowalczyk).


godz. 18.00

🔴 Zapiski czarnego Polaka – spotkanie z Christianem Koblukiem

Jak wygląda życie Czarnego w Polsce? Dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem? Co znaczy być jednocześnie Europejczykiem i Afrykańczykiem? W jaki sposób kultura i rasizm się przenikają? I wreszcie — czy Polacy mieli wkład w działania antyrasistowskie? W 17 esejach autor odsłania przed czytelnikiem myśli, doświadczenia i wątpliwości czarnego Polaka. Analizuje politykę i popkulturę. Rzuca wyzwanie historiografii. Szuka ścieżek, którymi trzeba podążyć, by osiągnąć równość. Białym wyjaśnia, jakie problemy dotykają Czarnych w Polsce. Czarnych próbuje wesprzeć w poszukiwaniu własnej tożsamości.

🔳 Christian Kobluk – eseista i specjalista ds. praw uchodźców. Autor “Zapisków czarnego Polaka”, publikował m.in. w Kontakcie, Ecosprinterze i Nowym Obywatelu. Zajmuje się tematami rasizmu, uchodźstwa i wątków politycznych w kulturze i sztuce.

https://bractwotrojka.pl/zapiski.czarnego.polaka.kobluk

🔳 Monika Bobako (prowadzenie): doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na UAM. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM. Autorka książki “Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania”, redaktorka tomu Teologie emancypacyjne. Interesuje się kwestiami z obszaru antropologii politycznej, filozofii religii, teorii feministycznej, zagadnieniem rasy i rasizmu oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w krajach Maghrebu.


  • @dj1936OPM
    link
    11 year ago

    🔳 Gdzie? Wszystkie spotkania odbędą się na Rozbracie, w salce przy dużej koncertowni.

    🔴 Kiermasz książek


    🔴 Pizza Mamma Mia Anarchia


    🔴 Koncert akustyczny 🔳 Wystąpi Szu, czyli wolnościowe piosenki autorskie (i nie tylko).


    🔴 FILM: Start Wearing Purple Müge Süer, Hendrik Kintscher

    🔳 OPIS FILMU: Wybierając nadzieję zamiast rozpaczy, berlińczycy łączą siły, by odzyskać swoje domy od dużych inwestorów.

    Usytuowany w środku inspirującego i odświeżającego ruchu, który może odwrócić sytuację na całym świecie, Start Wearing Purple to nie tylko reportaż i dokument, ale też wezwanie.

    Ten film dokumentalny śledzi losy pięciu berlińczyków z różnych środowisk, krajów i różnych historii. Znajdują się oni wśród prawie dwóch tysięcy podobnie oddanych ludzi, którzy wspólnie walczą w jednej sprawie.

    Chociaż ich osobiste motywacje są różne, wszyscy wierzą, że mogą przekonać Berlin, że jedynym sposobem na przywrócenie odpowiednich cen najmu jest wyeliminowanie z ich miasta firm, które posiadają dużą część berlińskich mieszkań.

    Stawka jest wysoka, ruch silny. Ale mając niewiele, muszą pokonać przytłaczającą opozycję lobby nieruchomości i polityków gotowych sprzedać miasto, które nazywają domem.

    Film dokumentalny Produkcja: Niemcy, 2022 Język: niemiecki/angielski Napisy: polskie Czas trwania: 74 min


    🔴 AFTER 🔳 Dj Nikodem Tym razem postawił sobie za cel przemierzanie dźwiękowej sfery pomiędzy niskimi dubstepowymi tonami a sałatką z poszatkowanych brejków, co mu z tego wyjdzie? Sam nie wie, ale chętnie się tego dnia dowie. ➕ PoPisy poetyckie


    🔳 Gdzie? Kiermasz na dużej koncertowni Reszta: kino letnie na Rozbracie 🔳 Kiedy? Kiermasz od godz. 13.00 Start pizzy 18.00 Koncert 20.30 Film 21.00 After około 23.00


    🔴 Wystawy


    🔳 ЯНЭК Wystawa plakatów komiksowych


    🔳Archiwa walki

    Wystawa (często unikatowych) zbiorów poznańskiego archiwum anarchistycznego: wywrotowe plakaty, wlepki, pocztówki, ulotki czy gazetki pokazujące przekrój aktywności ruchu anarchistycznego (nie tylko polskiego) na przestrzeni wielu lat i na tle ważnych społeczno-politycznych i ekologicznych wydarzeń.


    🔳 Kacper Zaorski-Sikora w swoich interwencjach w przestrzeni miejskiej (jako Bałuty Pany i Panie) zwraca uwagę na nieoczywiste piękno Łodzi, a szczególnie Bałut z którymi czuje się związany, wchodzi w dialog ze społecznością, której jest częścią. Mówi bez ogródek o kondycji współczesnego człowieka, o jego zmaganiach z rzeczywistością przy jednoczesnym poszukiwaniu duchowości i piękna. Zwraca uwagę na urok szybko znikającej przestrzeni w której tworzy - przepełnionych historią łódzkich murów i drewnianych domów czekających na wyburzenie. Do swoich napisów oraz instalacji wykorzystuje ściany zniszczone, często pokryte już wcześniej innymi napisami, korzysta z formy podobnej do napisów kibicowskich (zależy mu na zmianie treści, przy zachowaniu formy). Początkowo napisy powstawały głównie na ścianach, na których twórca zamalowywał uprzednio hasła rasistowskie. Aktualnie wybiera przede wszystkim miejsca budujące odpowiedni kontekst dla interwencji. Artyście zależy, aby jego działania wtapiały się w tkankę miejską, nie będąc czymś obcym, sztucznie w nią wpisanym. Tematy, które porusza to chociażby kwestia empatii, poczucia wspólnoty, tolerancji, nadmiernego konsumpcjonizmu, rozważania nad otaczającą go rzeczywistością. Swoimi działaniami stara się zatrzymać na chwilę przechodnia, często rozbawić jednocześnie postawić fundamentalne dla siebie pytania, podzielić własnymi refleksjami.

    https://www.instagram.com/baluty_pany_i_panie/ https://www.facebook.com/KacperZaorskiSikoramalarstwo


    🔳Gdzie? ЯНЭК i Bałuty Pany i Panie: Rozbrat, Klub Kulawy Muł Archiwa walki: Rozbrat, scena na dużej koncertowni 🔳 Kiedy? Start wszystkich wystaw to godz. 13.00


    NIEDZIELA 18.06.2023

    godz. 16.00 🔴 Plakaciary zapraszają na kolejne warsztaty z robienia plakatu! Wpadajcie jeśli macie ochotę wymalować hasła, zjeść wege ciacho albo po prostu miło pobyć. Na miejscu mamy pędzle, kartki, farbę i muzykę więc wystarczy, że przyniesiecie swoje ręce i pomysły!

    https://instagram.com/plakaciary?igshid=MzRlODBiNWFlZA== https://www.facebook.com/plakaciary

    godz. 18.00

    🔴 KONCERT kapeli Blazed Yard!

    Mamy o czym dumać i dyskutować po festiwalowych spotkaniach, wystawach i filmach. Teraz więc czas na odpoczynek w otoczeniu zieleni Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka i dźwięków fundowanych przez zespół Blazed Yard. ☘️

    🔳 Blazed Yard, to zespół tworzony przez grupę młodych, poznańskich artystów, którzy w swojej muzyce łączą brzmienia alternatywne, rockowe i punkowe. Od ponad roku grają koncerty w Poznaniu i okolicach. Wydali dwa single i zbliżają się do wypuszczenia debiutanckiej płyty.

    🔳 SZCZEGÓŁY: https://www.facebook.com/events/764738941781352

    🔳Gdzie? Plakaciary: Rozbrat, Klub Kulawy Muł Koncert: WOMB: https://www.facebook.com/groups/225314532696573 🔳 Kiedy? Plakaciary: godz. 16.00 Koncert: 18.00


    🔴 Podczas festiwalu, oprócz naszej znakomitej pizzy, zjesz też wegańskie ciasta i zakosztujesz (bezpłatnie) jedynej w swoim rodzaju kawy zapatystowskiej!

    🔳 https://bractwotrojka.pl/kawa.od.zapatystow


    🔴 Na koncerty i wszystkie pozostałe wydarzenia WSTĘP WOLNY