Wracamy do tematu. Na dwa dni przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia radni z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, ostrzegli przed zagrożeniem, jakie maja stanowić „mężczyźni o egzotycznym wyglądzie. Przedstawili szereg postulatów mających na celu zwiększenie ochrony lokalnej społeczności przed imigrantami.

Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Wiceprezydent Adam Ruśniak ustosunkował się do sprawy interwencji wobec „egzotycznie wyglądających mężczyzn” widzianych w Bielsku-Białej, która sprowokowała wystąpienie radnych z Klubu Radnych PiS do władz miasta. Jak relacjonował Komendant Miejski Policji, interwencja miała na celu wylegitymowanie osób poruszających się wzdłuż Drogi Krajowej nr 1.

  • Wykonane czynności służbowe wskazywały, iż są to obcokrajowcy legalnie przebywający na terenie Polski - dodał.

Uczestnicy interwencji zostali pouczeni za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym i następnie zwolnieni.

Równocześnie, Komendant Miejski Policji wskazał na trudności w ewidencjonowaniu incydentów z udziałem cudzoziemców.

  • Policja nie prowadzi osobnej ewidencji interwencji przeprowadzonych z udziałem obcokrajowców. Analiza ich tylko pod tym kątem wiązałaby się z koniecznością ręcznego przeanalizowania kilkudziesięciu tysięcy odnotowanych interwencji - wyjaśnił.

Mimo to, możliwe jest uzyskanie informacji na temat konkretnych zdarzeń po wskazaniu ich daty i miejsca.

W kontekście kontroli legalności pobytu, placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej przeprowadziła w 2023 roku 51 kontroli, z czego 46 zakończyło się stwierdzeniem naruszenia.

  • Kontrolami objętych zostało łącznie 94 cudzoziemców. Najczęściej pojawiającymi się cudzoziemcami byli obywatele Syrii, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy i Turkmenistanu. W roku 2024 liczba kontroli wzrosła do 95, z 85 naruszeniami. Obywatele Kolumbii, Gruzji, Mołdawii, Filipin, Indii, Nepalu i Ukrainy najczęściej byli poddawani tym kontrolom - relacjonuje Ruśniak.

W przypadku cudzoziemców, którzy nie spełniają wymogów wjazdu i pobytu w Polsce, prowadzone były czynności służbowe, które często kończyły się decyzjami administracyjnymi o dobrowolnym lub terminowym wyjeździe z terytorium RP.

  • Występowały również sytuacje, gdzie cudzoziemcy byli, po zatrzymaniu, decyzją Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej umieszczani w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców - poinformowano. Celem tych działań była identyfikacja cudzoziemców oraz ewentualne przekazanie ich do państwa pochodzenia lub państwa, w którym posiadają legalny pobyt.

Adam Ruśniak podkreślił również, że „zwrócono uwagę strażników miejskich na problem nielegalnej migracji”, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w regionie.

  • Pajooonk
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    3 days ago

    Jeśli nie ma podejrzenia że zrobili coś złego, albo nielegalnie przekroczyli granice, to na jakiej podstawie prawnej oni chcą kogokolwiek legitymować?

    No i czy oni mają dostęp do odpowiednich baz danych, żeby sprawdzić czy ktoś lest tutaj legalnie czy nie?

  • DariuszOPM
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    3 days ago

    Z wykroczeniami dotyczącymi parkowania pojazdów nie są (straż miejska) w stanie sobie poradzić, ale “nielegalna” migracja już się z w ich kompetencjach zmieści.