3ważne, 2021-09-01

Powstaje Fundacja im. Clary Immerwahr! By wspierać kobiety. Clara Immerwahr – jedna z pierwszych kobiet na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsza, która obroniła doktorat na tej uczelni. Postać tragiczna, która by zaprotestować przeciw nieetycznym eksperymentom, odebrała sobie życie. Dziś Fundacja Uniwersytecka im. Clary Immerwahr chce, upamiętniając pierwszą kobietę doktor na Uniwersytecie, przede wszystkim wzmacniać pozycję kobiet w nauce.
https://uni.wroc.pl/powstaje-fundacja-im-clary-immerwahr-by-wspierac-kobiety/

Czym było “polskie bicie”? “Nie dało się dobrze pracować i nie być karanym”. „Rozmaite nasze kompleksy, lęki czy nieufność wobec wszelkiej władzy, niezrozumienie dla dobra wspólnego - to wszystko dziedzictwo systemu, w którym codziennie starasz się uniknąć bicia. Jeśli moi czy pańscy przodkowie nie należeli do trzech procent szlachty, to jesteśmy potomkami ludzi, którzy byli nieustannie narażeni na tortury”.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27507039,czym-bylo-polskie-bicie-nie-dalo-sie-dobrze-pracowac-i-nie.html

Założycielka Sci-Hub, Aleksandra Ełbakjan – altruistka czy kryminalistka? Sci-Hub jest serwisem internetowym gromadzącym w bazie publikacje naukowe i umożliwiającym dostęp do ich pełnej treści z ominięciem kosztów nałożonych przez wydawnictwa. Drogą tą możliwe jest dotarcie do milionów artykułów, dzięki przełamaniu różnych zabezpieczeń. Projekt jest kontrowersyjny i etycznie nieoczywisty. Wpisuje się w nurt otwartego dostępu do treści naukowych, ułatwiając, a nawet niekiedy umożliwiając pracę badaczom z wielu zakątków Ziemi.
https://biotechnologia.pl/technologie/zalozycielka-sci-hub-aleksandra-elbakjan-altruistka-czy-kryminalistka,20045?month=7&year=2021

Bydgoszcz. Zgodnie z zapowiedziami 84 Ratowników Medycznych świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych dla Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy złożyło wczoraj wypowiedzenia.
https://www.facebook.com/100057587494043/posts/296827368913511/

Tegoroczne bocianie sejmiki później niż zwykle. W czasie, gdy nasi parlamentarzyści mają wakacje, bociany się spotykają, łączą w większe grupy nazywane sejmikami. W tym roku bocianie spotkanie przed odlotem do Afryki odbywają się nieco później niż zwykle.
https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/tegoroczne-bocianie-sejmiki-pozniej-niz-zwykle

Jak indyjski maharadża ratował polskie dzieci. Jam Sahib i ośrodek uchodźczy w Balachadi. Obóz w Balachadi był jednym z kilku ośrodków uchodźczych w Indiach przeznaczonych dla cywili ewakuowanych z ZSRR z armią gen. Andersa. Jego wyjątkowość wynikała z przeznaczenia tylko dla dzieci, a za jego utworzeniem stał gest jednego człowieka – maharadży Jama Sahiba Digvijaysinhji.
https://hrabiatytus.pl/2021/08/25/jak-indyjski-maharadza-ratowal-polskie-dzieci-jam-sahib-i-osrodek-uchodzczy-w-balachadi/

Protest pracowników marketu Kaufland. „Nie można tak nami orać. My już nie mamy siły”. Godziny się przedłużyły od godziny 6:00 do 23:00, więc w tygodniu już jest dodatkowych 12 godzin. Tą samą załogą, my już nie mamy siły. Dajcie nam żyć, prezesie daj nam żyć – mówiła podczas protestu Jolanta Żołnierczyk, pracownik żywieckiego marketu Kaufland.
https://tarnogorski.info/protest-pracownikow-marketu-kaufland-nie-mozna-tak-nami-orac-my-juz-nie-mamy-sily/

Piosenka na dziś:
Mahidevran Rock Band - Mahidevran - Holy sun