- cross-posted to:
- radar
- cross-posted to:
- radar
Z fejsa Krytyki Politycznej.
Premiera książki Macieja Lorenca „Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny”!
Zapraszamy 27 września, w środę, na rozmowę z Maćkiem Lorencem o jego najnowszej książce.
Z autorem „Grzybobrania” porozmawia Zuzanna Piechowicz. 27 września, środa, godz. 18.00. Krytyka Polityczna Jasna 10 lok.3 I piętro, Warszawa.
Po dekadach demonizacji i kryminalizacji, psychodeliki przeżywają niezwykły renesans dokonujący się na pograniczu nauki, kultury i biznesu. Najpowszechniej badaną substancją z tej grupy jest psylocybina, która odpowiada za psychoaktywne właściwości grzybów nazywanych „halucynogennymi” albo „magicznymi”. Wyniki coraz liczniejszych eksperymentów wskazują, że może ona pomagać nie tylko w leczeniu szeregu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy uzależnienia, ale również w zgłębianiu zależności między mózgiem i świadomością. Więcej o książce tutaj: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/grzybobranie…
Maciej Lorenc - socjolog, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor książek “Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i “Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny” (2023), tłumacz wielu publikacji o środkach psychoaktywnych. Prowadzi audycję “Psychodelicje” w radiu Newonce. Publikował między innymi na łamach Focus, Tygodnika Powszechnego, Krytyki Politycznej, Znaku, PoradnikZdrowie, National Geographic i “Strefy Psyche” Uniwersytetu SWPS. Zuzanna Piechowicz - z Radiem TOK FM związana od 2008 roku, w tym przez dziesięć lat w charakterze sekretarza redakcji. Prowadzi audycje “Praca od podstaw”, “Dobra terapia” i podcasty “Szkoda czasu na złe seriale” i “Dobra praca”. Jej teksty można przeczytać w “Krytyce Politycznej”, “Gazecie Wyborczej” czy “Newsweeku Psychologii”. Razem z dr. Armenem Mekhakyanem została wyróżniona nagrodą “Złota Synapsa” przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne za promocję zdrowia psychicznego w audycji “Dobra terapia.” Wierzy w edukacyjną moc radia, dlatego słucha, tworzy i uczy innych tworzenia podcastów radiowych na ważne dla nich tematy. Absolwentka szkoły trenerskiej Grupy TROP. Jako trenerka prowadzi warsztaty z profilaktyki zdrowia psychicznego, komunikacji i kreatywności. Prowadziła warsztaty dla uczniów i uczennic, studentów i studentek, działaczy i działaczek organizacji pozarządowych czy dziennikarek i dziennikarzy, a także dla więźniów - w Polsce i za granicą (m.in. w Birmie, Ukrainie, Grecji czy na Węgrzech). Doświadczenia trenerskie i dziennikarskie wykorzystuje współpracując z firmami i trzecim sektorem, m.in. Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy “Polis” (oprócz pracy trenerskiej przez kilka lat członkini zarządu), Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy Fundacją Nowoczesna Polska.