Bez mięsa
!bez_miesa
help-circle
rss

>European Vegan Summit to wegańsko-ekologiczny think-tank – wydarzenie organizowane przez Green REV Institute. Przez cztery dni (15-18 września) na jednej wirtualnej scenie spotykają się aktywiści, polityczki, twarze mediów, biznesu i nauki, organizacji pozarządowych z całego świata. Będą rozmawiać o diecie roślinnej i zagadnieniach z nią związanych. Redaktorka Szajn, Karola, została zaproszona, żeby być jedną z prelegentek EVS, ale zanim posłuchacie jej i innych osób na spotkaniach eksperckich, przeczytajcie wywiad z organizatorkami.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/145975 > Internetowe badanie na młodych dorosłych z Australii, trochę clickbait, bo to i tak znacznie lepiej niż starsze pokolenia, ale jednak; > > >Osoby uczestniczące zapytano o główne przyczyny zmiany klimatu. Znakomita większość, 85 procent, wskazało węgiel, paliwa kopalne i inne niezrównoważone formy energii jako główny problem. Następne w kolejności były wylesianie i utrata bioróżnorodności (59%), plastik, zaśmiecanie i marnowanie pożywienia (58%) konsumpcja i wybory stylu życia takie jak dobra i usługi (55%), transport (54%) i wielki przemysł (53%) oraz globalny wzrost populacji (45%). > > > >Mimo, że blisko dwie trzecie wskazały wylesianie jako główny czynnik zmiany klimatu, tylko jedna trzecia (38%) wierzyła, że hodowla i agrokultura (w tym konsumpcja mięsa i niezrównoważone praktyki chowu zwierząt) to główny czynnik. > > > >ONZ szacuje, że produkcja rolna globalnie jest odpowiedzialna za niemalże 90% wylesiania. Inne źródła szacują, że 3/4 wylesiania powodowane jest przez rolnictwo, z większością produkcji skupionej na wołowinie, oleju palmowym, soi* i przemyśle drzewnym. > > *absolutna większość soi wykorzystywana jest na paszę dla zwierząt
>Wielkie badanie wpływu środowiskowego 57,000 produktów żywnościowych z Wielkiej Brytanii i Irlandii podkresliło jak bardzo roślinne alternatywy do mięsa są lepsze dla planety. > >Podczas gdy produkty takie jak wege parówki czy burgery zawierają wiele składników i dalej wymagają produkcji, opakowań i transportu, w porównaniu z mięsem miały od 1/5 do mniej niż 1/10 negatyengo wpływu na środowisko podobnych produktów mięsnych, stwierdzili badacze.

>Światowa produkcja mięsa cały czas rośnie. Szacuje się, że do 2029 roku zwiększy się o kolejne 40 milionów ton, osiągając poziom 366 milionów ton rocznie.

Natychmiastowa rezygnacja z mięsa zredukuje emisje CO2 o 2/3
cross-postowane z: https://szmer.info/post/15092 > Produkcja mięsa jest największym emitentem gazów cieplarniach. Niedawno opublikowano analizę, z której wynika że natychmiastowe przejście całego świata na weganizm pozwoliłoby zredukować emisje CO2 o 68%. I teraz pytanie jak się ma do tego polityka Unii Europejskiej, która dużo mówi o ochronie klimatu i narzuca podatki na węgiel i ropę i chce byśmy marznęli w nieogrzewanych mieszkaniach by ratować klimat, a jednocześnie aż 20% wydatków budżetu UE stanowią dopłaty do produkcji mięsa. Dzięki tym dopłatom zreszta mięso jest dziś w UE tańsze niż produkty wegańskie. To jest afera tysiąclecia!

Chciałbym znaleźć kogoś, kto pomógłby stworzyć skuteczną i niekonfrontacyjną / niestygmatyzującą narrację (w formie prezentacji, nagrania lub instalacji przestrzennej), zachęcającą do rezygnacji z jedzenia mięsa. Kontekst jest taki, że podczas kilkudniowego spotkania na temat kryzysu klimatycznego (już prawie mam zgodę) tak 15-30 prawie przypadkowych osób będzie możliwość indywidualnego wybrania i zamówienia posiłków z mięsem lub bez. Chciałbym, żeby przekaz był następujący: *szanujemy Twoją wolność wyboru, ale ze względu na (i tu wchodzi narracja) zachęcamy Cię, żebyś chociaż ten raz zrezygnowałx ze zjedzenia mięsa*. Celem jest tu otwarcie przestrzeni do rozmowy, edukacji i perswazji, zamiast (co jest technicznie możliwe i nawet łatwiejsze) np. administracyjnego zadekretowania, że jest catering wege, a jak ktoś potrzebuje mięsa, to się może w domu najeść. Czy znajdzie się tu ktoś, kto zechce pomóc w takim podejściu do tematu?
3

Zdaniem prof. Iana Givensa, dyrektora Instytutu Żywności, Żywienia i Zdrowia na Uniwersytecie w Reading, dziewczęta w wieku od 11 do 18 lat, które spożywają niewiele nabiału i czerwonego mięsa lub nie spożywają ich wcale, są narażone na niedobory mikroelementów mogące prowadzić później do problemów zdrowotnych. Połowa nastolatek przyjmuje mniej niż minimalny zalecany poziom żelaza i magnezu, a jedna czwarta – zbyt mało jodu, wapnia i cynku. Wegetarianizm jest najpopularniejszą dietą bezmięsną w Wielkiej Brytanii – stosuje ją ok. 3,3 mln Brytyjczyków. Następne są peskatarianizm (2,4 mln) i weganizm (1,6 mln).

cross-postowane z: https://szmer.info/post/14355 > Sproszkowane białko jaj to powszechnie stosowany składnik spożywczy (globalne spożycie protein białkowych wyniosło w 2020 roku ok. 1,6 mln ton i ciągle rośnie), więc do sprostania globalnemu zapotrzebowaniu potrzeba mnóstwa kur, a co za tym idzie dużo miejsca, dużo pożywienia i dużo wody, nie wspominając już nawet o odpadach do zagospodarowania. > >

Darmowy portal NFZ z dietami do wyboru w zależności od zapotrzebowań kalorycznych
cross-postowane z: https://szmer.info/post/13936 > Repost z r/Polska (aut.: aguirre1pol): > > Ok, jako że za oknem pizga i wieje, dla odmiany postanowiłem zapostować coś pozytywnego. > > Sprawdzając dziś swój certyfikat covidowy, natknąłem się w appce mojeIKP na zakładkę „Profilaktyka”, a w niej „moje plany żywieniowe”. > > Po krótkiej rejestracji i podaniu danych typu płeć, wzrost, waga i tryb życia, otrzymujemy dostęp do szeregu planów żywieniowych posegregowanych według liczby kalorii. Co więcej, appka sama wylicza na podstawie BMI, ile tych kalorii powinniśmy potrzebować, choć oczywiście patrzyłbym z przymrużeniem oka na dokładność tych informacji. > > Mamy do wyboru plany „zwykłe”, wege, dla cukrzyków, a nawet na poprawę samopoczucia w depresji. Poza listą posiłków z przepisami na cały miesiąc, aplikacja tworzy też dla nas listę zakupów; posiłki można też sobie wymieniać wedle upodobania. > > Minus? Na pierwszy rzut oka przynajmniej niektóre posiłki wydają się dość czasochłonne i wymagają składników, których raczej na co dzień nie ma się w lodówce; np. plan 2500kc na depresję proponuje na 1 dzień bowl z owocami tropikalnymi, pieczonego dorsza, koktajl migdałowy, ryż na słodko z tofu i kanapki z awokado i tuńczykiem… Może powinni dodać jeszcze funkcję podliczania ceny zakupów z uwzględnieniem inflacji :v > > Ale cieszę się, że taki portal jest dostępny za darmo i przygotowany przez w miarę godne zaufania źródło, bo zawsze jest to jakiś punkt wyjścia dla kogoś, kogo nie stać na katering. Mam nadzieję, że Wam też się przyda. > > > > > https://www.reddit.com/r/Polska/comments/rkpqeo/til_darmowy_portal_nfz_z_dietami_do_wyboru_w/


>Nowy raport fundacji Compassion Polska, opublikowany z okazji Światowego Dnia Ośmiornicy, ujawnia osiem powodów, dla których należy natychmiast zatrzymać próby rozwoju hodowli ośmiornic.

>1 października, w Światowy Dzień Wegetarianizmu, aktywistki Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! stanęły przed jedną z polskich ubojni z licznikiem w rękach. Przekładając kolejne cyfry odliczały liczbę zabijanych w Polsce zwierząt. Według danych GUS z 2020 r. rocznie w Polsce ginie 1 298 520 256 zwierząt lądowych. „Warto się zastanowić czy niepohamowany apetyt ludzki na mięso i produkty odzwierzęce daje nam z etycznego punktu widzenia prawo do masowej eksploatacji zwierząt na niewyobrażalną wręcz skalę?”, pytają aktywiści z Fundacji Viva!

Ograniczanie i rezygnacja z mięsa i innych produktów odzwierzęcych.

Dla dobra zwierząt, zdrowia własnego, dla klimatu.

Propaganda, przepisy, pierdoły.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 1 user / month
  • 8 users / 6 months
  • 95 subscribers
  • 52 Posts
  • 38 Comments
  • Modlog