W Polsce zarejestrowanych jest ponad 128 tys. myśliwych, to mniej więcej tyle, ilu wszystkich mieszkańców Opola, Tychów czy Płocka.
Żeby zostać myśliwym bądź dianą (bo tak nazywa się kobiety-myśliwe, których jest w Polsce około 4 tys.), trzeba należeć do Polskiego Związku Łowieckiego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem rozporządzenia, który umożliwi tej grupie dostęp do nowej broni krótkiej: pistoletów i rewolwerów. O tym, jakiego rodzaju konsekwencje może to mieć dla myśliwych i zwierząt, oraz o tym, jak wygląda w Polsce polowanie, opowiemy w najnowszym odcinku.
W tym odcinku rozmawiamy z:
Adamem Kuczyńskim – radcą prawnym zajmującym się ochroną praw człowieka i środowiska,
Pawłem Lisiakiem – Łowczym Krajowym Polskiego Związku Łowieckiego (czyli jego przewodniczącym),
Krzysztofem Wychowałkiem – współzałożycielem i dyrektorem Ośrodka Działań Ekologicznych Źrodła, zajmującego się m.in. zakazem polowań.
cross-postowane z: https://szmer.info/post/113636
> >TikTok to popularny wśród najmłodszych portal społecznościowy. Jego formuła jest taka, że wrzuca się na nim krótkie, maksymalnie 3-minutowe filmiki. Choć można znaleźć w nich proste porady, to największą popularnością cieszą się kontrowersyjne treści. Dla osób dorosłych być może nie są one niebezpieczne. Jednak dla dzieci i młodzieży, dopiero wykształcającej swe wzorce zachowania, osobowości i tożsamości, istnieje realna obawa. Między innymi dlatego, że na TikToku często spotykane są treści uzależniające behawioralnie, agresywne, seksualizujące, wprawiające w kompleksy. A także przykuwające uwagę w taki sposób, że nim się połapiemy, stracimy godzinę czy dwie dosłownie na niczym. Czy wobec tego TikTok ogłupia? O problemach dotyczących TikToka rozmawiam w podkaście „Teoretico” z Sylwią Czubkowską, prowadzącą Magazyn Spider’s Web i dziennikarką śledczą, która napisała reportaż „Chińczycy trzymają nas mocno”, o kolonizowaniu Europy Środkowej przez Chińczyków.
cross-postowane z: https://szmer.info/post/113638
> W historii Pomorza wiek XI jest okresem niezwykle burzliwym: władcy Polski próbowali sobie podporządkować ziemie leżące przy brzegu Bałtyku, jednak nigdy bez trwałego sukcesu. Pomorzanie powrócili do wiary swoich przodków, a pod koniec stulecia zastosowali taktykę walki partyzanckiej.
> Ten podcast to nasza próba (ponownego) zapoznania z własnym ciałem. Chcemy badać połączenia ciało-umysł, dyskutować o tym jak pracujemy i odpoczywamy, jak wprawiamy ciało w ruch. Interesuje nas jego polityczność: w przestrzeni prywatnej i publicznej. Będziemy gadać między sobą i z zaproszonymi gośćmi – nic tak nie rozwija jak mnogość perspektyw i doświadczeń. A ciało można badać i obserwować z tak wielu stron! Mamy mikro nadzieję, że może jeszcze nie jest za późno, żeby odzyskać nasze ciała dla nas. Ale żeby móc je kochać, musimy je najpierw dostrzec i zrozumieć. Grafika: Iga Kucharska