Wykorzystywany do budowy sieci neuronowych w popularnym środowisku programistycznym JavaScript pakiet node-ipc pobierany jest ponad milion razy w tygodniu i wykorzystywany w jeszcze popularniejszych narzędziach. W zeszłym tygodniu zyskał nowe nie do końca typowe funkcje.

Powodowały one sprawdzenie adresu IP komputera, na którym pakiet jest uruchamiany i jeżeli należał on do puli adresów z Rosji lub Białorusi kasował zawartość dysku. Jak wskazuje szereg mniej lub bardziej histerycznych reakcji na stronie zgłoszeń projektu, odniosło to spodziewany efekt. Wersje oprogramowania podejmujące tak drastyczne kroki zostały jednak w ciągu paru dni usunięte ze stron odpowiedzialnych za ich dystrybucję do użytkowników, obecna “jedynie” utrzymuje jako zależność pakiet “peacenotwar” o następującym opisie;

Ten kod służy jako nie-destruktywny przykład dlaczego ważne jest aby kontrolować wykorzystywane moduły node. Jest też bezprzemocowym protestem przeciw Rosyjskiej agresji, która zagraża obecnie światu. Moduł ten doda wiadomość pokoju na pulpicie użytkowników i zrobi to wyłącznie, jeśli jeszcze nie istnieje taki plik, z uprzejmości.

Autor tego pakietu określa go terminem “protestware”.

Licencja pakietu node-ipc została też zmieniona z MIT na bardzo treściwą “Dont Be a Dick” Public License, której polskie tłumaczenie można znaleźć tutaj.

Dłuższy zdecydowanie niepochwalający akcji opis można znaleźć tutaj (ang).

  • harcOP
    link
    12 years ago

    Sorry, wydawało mi się, że możliwie jasno to opisałem. Jest tak jak piszesz, z tym, że node-ipc działał tak przez circa 2-3 dni, w dwóch już generalnie niedostępnych wersjach. Obecnie przy każdym uruchomieniu odpala peacenotwar.

    • @rysiek
      link
      12 years ago

      O, to ważna informacja. 👀

      • harcOP
        link
        1
        edit-2
        2 years ago

        Wersje oprogramowania podejmujące tak drastyczne kroki zostały jednak w ciągu paru dni usunięte ze stron odpowiedzialnych za ich dystrybucję do użytkowników, obecna “jedynie” utrzymuje jako zależność pakiet “peacenotwar”

        Było w tekście ;)

        • @rysiek
          link
          22 years ago

          No fakt, było. :P