• 225 Posts
  • 686 Comments
Joined 2 lata temu
cake
Cake day: lip 26, 2020

help-circle
rss

W pewnym momencie tłumaczenie wspomina o polskim języku, ale ten gośc mówi o “polskim dialekcie”.

To ważna różnica. “Dialekty” na ogół nie definiują samodzielnych podmiotów politycznych. W mózgu tego misia Polska to nadal część Rosji, a Polacy to najwyżej jakieś plemię, które należy włączyć do macierzy.


“Trackuje” to nie jest polski “word”. Rozmawiamy sobie “here” w jakimś “language” i znacznie “easier” jest jak ustalimy, że przynajmniej w ramach jednego “title” używamy konsekwentnie jednego “language” zamiast losowo “switching” między słowami z różnych “languages”.

“Śledzi” jest polskim tłumaczeniem “track”. “Trackuje” jest paskudną i zbędną kalką z angielskiego. Są sytuacje, w których brak polskich odpowiedników oznacza, że nie ma wyjścia i trzeba z kalki skorzystać (ostatnio nadziałem się na “fact-checking” i no nie ma jak tego na PL przetłumaczyć), ale akurat w tym przypadku słowo “śledzi” istnieje.


“Śledzi”. Tik tok śledzi użytkowników.


The word they’re looking for is “persons” or “citizens”, not “clients”.Sikorski nigdy nie był ministrem spraw wewnętrznych.

Był natomiast ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony narodowej. Więc tym gorzej.cross-posted from: https://szmer.info/post/150171 > Zupełnie jakby budowa ruchu na stale ogłupianych i nakręcanych ludziach mogła mieć jakieś negatywne efekty...


Oh absolutely. But it’s refreshing to see people in Germany finally recognize it, and consistently keep recognizing it over several months.


Context: https://spectrum-os.org/


cross-posted from: https://szmer.info/post/149799 > > In the latest illustration of our marvelous new decentralized, resilient blockchain future, one single Solana node apparently was able to take down the entire Solana network. Solana outages are nothing new, and tend to end (as this one did) with Solana issuing instructions to the people who run their validators, asking them all to turn them off and on again. > > > > A validator operator reported that "It appears a misconfigured node caused an unrecoverable partition in the network." It's a bit startling that, in a supposedly decentralized network, one single node can bring the entire network offline.

> In the latest illustration of our marvelous new decentralized, resilient blockchain future, one single Solana node apparently was able to take down the entire Solana network. Solana outages are nothing new, and tend to end (as this one did) with Solana issuing instructions to the people who run their validators, asking them all to turn them off and on again. > > A validator operator reported that "It appears a misconfigured node caused an unrecoverable partition in the network." It's a bit startling that, in a supposedly decentralized network, one single node can bring the entire network offline.

phew

Good. Lemmy does one thing and does it well, and there’s plenty of wiki software out there already.


Tak. Pisałem o nim w Oku jakiś czas temu: https://oko.press/tor-przeciw-cenzurze-internetu-w-rosji/

Na dole tekstu są pytania i odpowiedzi dotyczące Tora i Snowflake, może przydatne.Sygnalista: Jak się przejmuje konta na Twitterze? Proste – dzięki niechlujstwu pracowników Twittera.
cross-posted from: https://szmer.info/post/145418 > > Po przeczytaniu upublicznionych dokumentów trudno nawet krótko podsumować wszystkie kwestie tam wymienione. > > > [W] pierwszym odruchu chcemy machnąć ręką i stwierdzić: „przecież wszyscy tak robią”. Co nam to mówi o stanie przemysłu IT? > > > Bezpieczeństwo informacji najwyraźniej nie jest wystarczającym priorytetem w ogromnych firmach technologicznych. Dopóki wszyscy traktujemy to jako normę i wzruszamy ramionami, nic się nie zmieni. > > > A chyba powinno. Jeśli globalna platforma społecznościowa dopuszcza się tak kardynalnych zaniedbań, to jak wygląda sytuacja u podmiotów zbierających o nas intymne dane za pomocą podłączonych do internetu kamer, zamków do drzwi, dziecięcych lalek, czy… sex-zabawek? > > ----- > > Kilka "kwiatków" z dokumentów od Mudge'a (sporo z nich było już w [tekście Zaufanej Trzeciej Strony](https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wielka-afera-alarmujacy-raport-o-bezpieczenstwie-twittera/) jakiś czas temu): > > > „z ponad 500 000 serwerów w serwerowniach Twittera, ~60% z nich ma nieaktualne systemy operacyjnie. (…) Wiele z tych nieaktualnych systemów operacyjnych nie jest już wspierana przez ich wydawcę.” > > > wyłączenie nawet niewielkiej liczby serwerowni Twittera jednocześnie może spowodować globalną awarię, której naprawienie mogłoby zająć całe miesiące. Inżynierowie Twittera nie są też do końca pewni, czy byliby w stanie w ogóle ponownie uruchomić serwery. > > > „Twitter nie posiada środowisk testowych” (...) zmiany wprowadzane są więc bezpośrednio na serwerach produkcyjnych, z dostępem do prawdziwych danych. > > > „każdy inżynier pracujący w Twitterze, mieszkający w dowolnym kraju, ma obecnie bezpośredni dostęp do systemów produkcyjnych”. Zgodnie z informacjami zawartymi w upublicznionych dokumentach, to obecnie około pięciu tysięcy ludzi. > > > Około 30% laptopów używanych w firmie nie ma włączonych automatycznych aktualizacji bezpieczeństwa. > > > Dramatycznie brakować ma członkiń i członków zespołu władających innymi językami: „Jedna z pytanych osób powiedziała, że mocno polegają na Google Translate”. Zwłaszcza członkiń: „zespoły SI nie są wystarczająco różnorodne, zwłaszcza pod względem płci”; brakuje również osób o zróżnicowanym doświadczeniu, oraz możliwości zrozumienia lokalnego kontekstu w stopniu wystarczającym do oceny publikowanych na platformie treści. > > > „Kierownictwo Twittera wiedziało, że przyjęcie chińskich pieniędzy oznaczało ryzyko stworzenia zagrożenia dla użytkowników w Chinach (…) Kierownictwo firmy rozumiało, że oznaczało to poważny dylemat etyczny. Pan Zatko został poinformowany, że na tym etapie Twitter zbyt mocno polegał na tym źródle przychodów by móc zrobić cokolwiek innego, niż próbować go zwiększyć.”

Sygnalista: Jak się przejmuje konta na Twitterze? Proste – dzięki niechlujstwu pracowników Twittera.
> Po przeczytaniu upublicznionych dokumentów trudno nawet krótko podsumować wszystkie kwestie tam wymienione. > [W] pierwszym odruchu chcemy machnąć ręką i stwierdzić: „przecież wszyscy tak robią”. Co nam to mówi o stanie przemysłu IT? > Bezpieczeństwo informacji najwyraźniej nie jest wystarczającym priorytetem w ogromnych firmach technologicznych. Dopóki wszyscy traktujemy to jako normę i wzruszamy ramionami, nic się nie zmieni. > A chyba powinno. Jeśli globalna platforma społecznościowa dopuszcza się tak kardynalnych zaniedbań, to jak wygląda sytuacja u podmiotów zbierających o nas intymne dane za pomocą podłączonych do internetu kamer, zamków do drzwi, dziecięcych lalek, czy… sex-zabawek? ----- Kilka "kwiatków" z dokumentów od Mudge'a (sporo z nich było już w [tekście Zaufanej Trzeciej Strony](https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wielka-afera-alarmujacy-raport-o-bezpieczenstwie-twittera/) jakiś czas temu): > „z ponad 500 000 serwerów w serwerowniach Twittera, ~60% z nich ma nieaktualne systemy operacyjnie. (…) Wiele z tych nieaktualnych systemów operacyjnych nie jest już wspierana przez ich wydawcę.” > wyłączenie nawet niewielkiej liczby serwerowni Twittera jednocześnie może spowodować globalną awarię, której naprawienie mogłoby zająć całe miesiące. Inżynierowie Twittera nie są też do końca pewni, czy byliby w stanie w ogóle ponownie uruchomić serwery. > „Twitter nie posiada środowisk testowych” (...) zmiany wprowadzane są więc bezpośrednio na serwerach produkcyjnych, z dostępem do prawdziwych danych. > „każdy inżynier pracujący w Twitterze, mieszkający w dowolnym kraju, ma obecnie bezpośredni dostęp do systemów produkcyjnych”. Zgodnie z informacjami zawartymi w upublicznionych dokumentach, to obecnie około pięciu tysięcy ludzi. > Około 30% laptopów używanych w firmie nie ma włączonych automatycznych aktualizacji bezpieczeństwa. > Dramatycznie brakować ma członkiń i członków zespołu władających innymi językami: „Jedna z pytanych osób powiedziała, że mocno polegają na Google Translate”. Zwłaszcza członkiń: „zespoły SI nie są wystarczająco różnorodne, zwłaszcza pod względem płci”; brakuje również osób o zróżnicowanym doświadczeniu, oraz możliwości zrozumienia lokalnego kontekstu w stopniu wystarczającym do oceny publikowanych na platformie treści. > „Kierownictwo Twittera wiedziało, że przyjęcie chińskich pieniędzy oznaczało ryzyko stworzenia zagrożenia dla użytkowników w Chinach (…) Kierownictwo firmy rozumiało, że oznaczało to poważny dylemat etyczny. Pan Zatko został poinformowany, że na tym etapie Twitter zbyt mocno polegał na tym źródle przychodów by móc zrobić cokolwiek innego, niż próbować go zwiększyć.”

Kanał zamknięty, przeznaczony typowo na ważne ogłoszenia to dobry pomysł. Tylko wtedy zamieniłabym nazwę z wspólnota na coś w stylu " ważne ogłoszenia", bo wspólnota kojarzy się z integracją, miejscem na bycie z innymi, a nie powiadomieniami o aktualizacji

A moze po prostu uzyc do tego celu https://szmer.info/c/meta? A Wspolnote zostawic bardziej otwarta?


Ooooooh. I happen to have a Fairphone 4 around! Need to try that.


How is using GitHub to host stuff “self-hosting”, exactly?Sure, but letting people hijack the label like that is diluting the movement. We need strong narratives and strong community around Solarpunk, and we won’t get them if we allow people to just solarpunk-wash their random grievances (as valid as they may perhaps be in general terms).


Przewodnik po lizaniu butów tyranów dla wrażliwego dziecka
3


cross-posted from: https://szmer.info/post/138077 > > In the early hours of September 15, Ethereum completed "The Merge – the long-awaited transition from its original proof-of-work consensus mechanism to proof-of-stake. > > > > Later that day, SEC Chairman Gary Gensler pointed to the staking mechanism as a signal that an asset might be a security as determined by the [Howey test](https://en.wikipedia.org/wiki/SEC_v._W._J._Howey_Co.). > > 🍿
fedilink

> In the early hours of September 15, Ethereum completed "The Merge – the long-awaited transition from its original proof-of-work consensus mechanism to proof-of-stake. > > Later that day, SEC Chairman Gary Gensler pointed to the staking mechanism as a signal that an asset might be a security as determined by the [Howey test](https://en.wikipedia.org/wiki/SEC_v._W._J._Howey_Co.). 🍿
fedilink

- Picie wody nie jest prawem człowieka - Zamknij się, Nestlé Kontekst: https://yewtu.be/watch?v=afhMMcAHlKw
3

Fighting Disinformation: We’re Solving The Wrong Problems
> While it is possible to define misinformation and disinformation, any such definition necessarily relies on things that are not easy (or possible) to quickly verify: a news item’s relation to truth, and its authors’ or distributors’ intent. > > This is especially valid within any domain that deals with complex knowledge that is highly nuanced, especially when stakes are high and emotions heat up. Public debate around COVID-19 is a chilling example. Regardless of how much “own research” anyone has done, for those without an advanced medical and scientific background it eventually boiled down to the question of “who do you trust”. Some trusted medical professionals, some didn’t (and still don’t). > > (...) > > Disinformation peddlers are not just trying to push specific narratives. The broader aim is to discredit the very idea that there can at all exist any reliable, trustworthy information source. After all, if nothing is trustworthy, the disinformation peddlers themselves are as trustworthy as it gets. The target is trust itself. > > (...) > > I believe that we are looking for solutions to the wrong aspects of the problem. Instead of trying to legislate misinformation and disinformation away, we should be looking closely at how is it possible that it spreads so fast (and who benefits from this). We should be finding ways to fix the media funding crisis; and we should be making sure that future generations receive the mental tools that would allow them to cut through biases, hoaxes, rhetorical tricks, and logical fallacies weaponized to wage information wars.
fedilink


- Panie Prezydencie, Kreml został wyzwolony! - Krym! Powiedziałem: Krym!
7
Kremlin wyzwolony


Jest wojna.
cross-posted from: https://szmer.info/post/132980 > Bardzo trudno jest prowadzić wojnę, jeśli nie wierzy się w to, że ona się toczy także przeciwko nam. I to jest podstawowa różnica między Rosją, a niektórymi państwami Unii Europejskiej. Rosja wie o tym, że toczy wojnę z Ukrainą i z Zachodem. Tymczasem część polityków oraz społeczeństw w Europie nie zdaje sobie sprawy z tego, że jesteśmy w stanie wojny. Wydaje im się, że możemy wybrać: angażować się lub nie, pomagać lub nie pomagać, że nasza rola polega na dobrowolnym wspieraniu Ukrainy. Ale to bardzo błędne przekonanie. Rosja toczy wojnę wobec nas wszystkich, musimy na nią odpowiedzieć.

cross-posted from: https://szmer.info/post/130715 Microsoft Teams — jakość™. 🤣

Microsoft Teams remains dangerous crap. 🤣
fedilink