Nawet w listopadzie Polska może być inna. Klimatu nie zmienimy, ale zmienić można atmosferę. Wyobraźmy sobie, że zamiast marszu szowinistów, obłaskawianych milionowymi dotacjami, organizuje się marsz gościnności. Że Polska nie jest ksenofobicznym i homofobicznym krajem, naznaczonym nieprzepracowaną historią antysemityzmu i mizoginicznymi fantazjami. Że jest krainą otwartą, tolerancyjną i gościnną, a nawet przyzwoitą. Że tu udziela się schronienia potrzebującym, nie skazuje ich na śmierć z głodu, zimna i wyczerpania. Krajem, w którym szanuje się tych, którzy pomagają bliźnim, a nie tych, którzy ich biją i popychają, Krajem wolnym od naznaczania, szczucia i histerii.

Marsz Gościnności to platforma dla artystycznych wizji oraz hołd dla codziennych praktyk międzyludzkiej solidarności. Wydarzenie przyjmie formę rozciągniętego w czasie festiwalu idei, praktyk gościnności oraz marzeń o innej, otwartej i tolerancyjnej Polsce, zorganizowanego pomiędzy 09 i 15 listopada. Festiwal nie ma jednego miejsca, tak jak gościnność nie powinna mieć granic. Będziemy też mieć okazję do spotkania – 11 listopada zapraszamy do dołączenia do Bloku Gościnności, który przejdzie przez Warszawę w ramach antyfaszystowskiego street party – największej w Polsce demonstracji wspólnego, społecznego, publicznego sprzeciwu wobec nienawistnych ksenofobicznych haseł podnoszonych w trakcie marszu niepodległości.

Działamy bez wsparcia finansowego i oddolnie, na zasadzie samoorganizującej się koalicji. Niniejszym zapraszamy Was wszystkie i wszystkich – osoby i grupy, instytucje i firmy, ruchy społeczne i NGOsy, aktywistki i aktywistów, artystki i artystów, edukatorki i edukatorów, silne i słabych, obywatelki i obywateli, memiarzy i youtuberki do udziału w festiwalu wspólnotowej wyobraźni – Marszu Gościnności.

Czekamy na Wasze propozycje działań i wszelkie formy twórczej wypowiedzi nagłaśniającej kryzys humanitarny na granicy, propagujące i praktykujące gościnność, podkreślające ludzki obowiązek niesienia i kultywowania pomocy. Pamiętajcie, że działania w ramach Marszu Gościnności będą także transmitowane online! Zachęcamy zarówno do organizowania wydarzeń – dyskusji, benefitów, wystaw, demonstracji, performansów, spotkań, koncertów – ale także do nadsyłania indywidualnych lub grupowych wypowiedzi w dowolnej formie: wyznania, wiersza, obrazu, zdjęcia, grafiki, mema filmu, posta, instastories, linku czy tweeta. Będziemy je emitować na naszym kanale na Telegramie, który stanie się festiwalową rozgłośnią Waszej aktywności i twórczości.

  • harc
    link
    22 years ago

    Znam część tej ekipy i bardzo polecam!