W styczniu zapraszamy na Smolki 11a na cztery wydarzenia.

W czwartek, 13.01 o godz. 18.00 na czerwonej kanapie usiądzie Joanna Ostrowska, autorka książki “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (wyd. Krytyki Politycznej). Joanna Ostrowska, która jako rezydentka literacka przebywa w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

O książce: Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.

W piątek, 14.01 o godz. 18.00 Kolektyw Podżegaczki zaprasza na wykład dr Karoliny Rak “Feminizm muzułmański”. Organizatorki zapewniają, że podczas wydarzenia zdekolonizujemy feminizm i posłuchamy o walce feministek muzułmańskich!

W piątek, 21.01 o godz. 18.00 będziemy gościć autora głośnej książki “My, trans”. Piotr Jacoń w rozmowie z Witem Kanią opowie o pracy nad książką, historiami jej bohaterów i bohaterek oraz o tym, jak we współczesnej Polsce żyje się osobom trans i ich bliskim.

O książce: Stale towarzyszy im lęk, samotność, poczucie zagubienia. Cierpią na depresję, a nierzadko podejmują próby samobójcze. Boli ich brak tolerancji i zrozumienia w społeczeństwie. A pragną tak niewiele: żyć normalnie. Oto poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i… księdzem, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka.

W sobotę, 22.01 o godz. 19.00 zapraszamy na drugą Noc Debiutantek! Dziewięcioro autorek i autorów spróbuje swoich sił w różnych formach i gatunkach literackich. Wszystko to na żywo i przy udziale publiczności, która będzie mogła zagłosować na ulubiony utwór! Wydarzeniu patronuje Korporacja Ha!art

Przypominamy, że wydarzenia w lokalu dostępne są dla osób zaszczepionych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!

  • crusom
    link
    22 years ago

    Ale świetne spotkania! Tak trzymajcie!