Na Podhalu nie ma już przysiółka Cipki. Mieszkańcy mieli dość tej nazwy. “Turyści przyjeżdżali tu tylko dla drwin”

Gazeta Wyborcza Podhale 04.01.2023, 06:11 Bartłomiej Kuraś

MSWiA dokonało historycznej zmiany w nazewnictwie Podhala. Urzędnicy zlikwidowali przysiółek Cipki we wsi Suche koło Poronina i Zębu. Mieszkańcom nazwa coraz bardziej przeszkadzała, choć etnografowie przekonywali, że wywodzi się ona od koronkarstwa.

Zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Przysiółek Cipki we wsi Suche zniknął z urzędowego wykazu miejscowości na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podhale. Nazwa niechciana przez mieszkańców

Sami mieszkańcy tej okolicy od lat toczyli urzędowe boje, by nazwa Cipki nie zatruwała im życia.

Turyści przyjeżdżali tu tylko głównie dla drwin, nocować za bardzo nie chcieli

  • tłumaczy 70-letnia gaździna Aniela z byłego już przysiółka Cipki. - Mnie to tak bardzo nie przeszkadzało, bo jak od maleńkości się tu wychowałam, nikt z miejscowych z nas sobie śpasów (żartów - red.) nie urządzał. Dziadkowie tłumaczyli, że to nazwa historyczna. Ale dla gości to był powód do drwin. Aż przykro się robiło. Zwłaszcza kiedy te mapy internetowe powstały i na nich nasze Cipki rzucały się w oczy, tośmy się już nie mogli opędzić od przykrych komentarzy.

W ubiegłym roku sprawa stanęła na obradach Rady Gminy Poronin.

  • Wyraża się zgodę na wystąpienie z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego o zniesienie nazwy miejscowości „Cipki" w części wsi Suche, Gmina Poronin, powiat tatrzański, województwo małopolskie wpisanej pod numerem identyfikacyjnym 1053263 w Obwieszczeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2019 w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części - odczytała projekt uchwały wójt gminy Poronin Anita Żegleń. W uzasadnieniu dodała: - Zniesiona zostanie nazwa miejscowości „Cipki" położona w części wsi Suche, niechciana przez mieszkańców. Likwidacja nazwy miejscowości nie wpłynie na zamiany dotyczące adresów mieszkańców. Skutków finansowych brak.

Uchwała przeszła jednogłośnie, wywieszono ją na urzędowej tablicy ogłoszeń. Stosowne pismo trafiło z gminy Poronin do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Stołeczni urzędnicy zgodzili się z wnioskiem podhalańskiego samorządu.

Cipkarstwo, czyli koronkarstwo

A skąd w ogóle nazwa przysiółka Cipki w Suchem? Według etnografów najprawdopodobniej pochodzi od pierwszych mieszkańców tej okolicy, którzy mieli trudnić się cipkarstwem - tak dawniej na Podhalu nazywało się koronkarstwo. W literackim języku słowackim to nadal jest określenie koronkowej roboty, a za pośrednictwem strony internetowej www.cipkarskepalicky.sk można kupić hafciarskie akcesoria do wyrobu koronek.

Nazwa “Cipki” nieopodal Poronina na mapach internetowych ciągle widnieje. - Powinna już zniknąć, bo urzędowo od 1 stycznia 2023 r. już nie istnieje. Chyba że zachowa się jako zwyczajowa. Ale na nowych oficjalnych mapach już jej nie będzie - usłyszeliśmy w sekretariacie Wydziału Struktur i Ustroju Samorządu Terytorialnego MSWiA.

W Małopolsce decyzją urzędników w tym roku zniknęły też inne nazwy, m.in.: Krągła Choina, część miasta Mszana Dolna; Bryndzówka, przysiółek wsi Grzechynia; Wilkówka, część miasta Maków Podhalański; Zdarcica, część wsi Tczyca; Podbógdale, część wsi Ciszowice; Pietrasówka, część wsi Prądnik Korzkiewski; Resztówka, część wsi Libusza; Zawadówka, część wsi Dąbrowica; Werberówka, część wsi Laskówka Delastowska; Myszowa, część wsi Brzezówka; Łachutówka, część wsi Wola Szczucińska; Łabuzówka, część wsi Załuże; Koło Szosy, część wsi Wójcina; Szwaby, część wsi Buczków; czy Gawęda, część wsi Cikowice.