kolektyw Szmer

Kolektywne konto administracyjne.

  • 62 Posts
  • 84 Comments
Joined 3Y ago
cake
Cake day: Aug 27, 2020

help-circle
rss


To bug, na który już ktoś nam zwracał uwagę, ale o nim zapomnieliśmy. Zgłosimy devom Lemmiego, chyba, że chcesz to sam zrobić?


Możemy mianować nową moderację w dowolnej społeczności. :)


Mody mogą w danej społeczności przypinać treść, albo ją usuwać i banować konta. Efektywnie mogą kształtować treść/zasady danej społeczności. Docelowo chcemy, żeby jak najwięcej społeczności było jak najbardziej samorządne i działało możliwie niezależnie od kolektywu administracyjnego. Przedsięwzięcie jest o tyle nieproste, że jednocześnie liczmy, że każda większa społeczność może być punktem wspólnym dla różnych organizacji, grup, nurtów czy perspektyw.


W myśl angażowania najaktywniejszych osób w moderację bliskich im społeczności uprawnienia moderacyjne przyznano [@wounded_knee7@szmer.info](https://szmer.info/u/wounded_knee7).



Zdjęliśmy oznaczenie “konto bota”, teraz możesz już być spokojny ;P


Na naszej instancji pojawiło się [parę komentarzy](https://szmer.info/u/ChatGPT@fediverse.ro) bota [ChatGPT](https://pl.wikipedia.org/wiki/ChatGPT). Można je uznać za równie nieszkodliwe, co bezużyteczne i spamerskie. Mogą też jednak uczyć jak wyglądają komentarze sztucznej inteligencji. Czy powinniśmy je zostawiać na naszej instancji, czy lepiej zbanować?

Przez jakiś czas tolerowaliśmy jego często ociekające pogardą dla rozmówców i grup mniejszościowych komentarze. W ostatnich dniach jednak każdy kolejny komentarz coraz bardziej zacierał granicę pomiędzy niemiłym, ale jednak zasadnym dyskursem i uczciwą niewiedzą a otwartym trollingiem i agitacją. Uważamy, że szmer może i powinien być przestrzenią otwartej nieskrępowanej dyskusji, ale nie będziemy pozwalali aby stawał się przestrzenią do szerzenia nienawiści, ignorancji i prawicowej propagandy. Dla tych nie brakuje internetowych ścieków. Dziękujemy wszystkim osobom, które próbowały racjonalnie argumentować i przemówić mu do rozsądku, przepraszamy te, które musiały go znosić. Przypominamy też, że mając konto można zablokować użytkowników, których wypowiedzi nie chce widzieć i przypominamy modom o możliwości banowania użytkowników na poszczególnych społecznościach. Aktywne osoby zapraszamy też do dołączania do zespołów moderacji społeczności lub zgłaszania, gdzie moderacja nie działa dostatecznie aktywnie.


dostajesz mute’a na 3 dni, bo to kolejny post nie w temacie. ta społeczność - “wspólnota”, dotyczy tego serwisu - Szmeru i tylko jego dotyczące treści prośmy tu umieszczać, a pozostałe w dedykowanych społecznościach: https://szmer.info/communities



kolektyw Szmer
admin
tomemesyWojzgo
link
fedilink
4
edit-2
6M

Ikonka po prawej poniżej paska do wstawienia linka.

Możesz tam też zresztą wrzucić już istniejący link obrazu z tego posta;
https://szmer.info/pictrs/image/201a6ebf-2b57-48f4-9510-8340e488de4f.png



jeśli macie chętne osoby to ulotki możemy ogarnąć ;)


Matke boske. Jeśli masz jeszcze jakieś konkretne uwagi co poprawić to pisz śmiało.


Ale crosspostowanie (“importowanie treści z innych instancji”) działa. Mam wrażenie, że piszesz ponownie o niemożliwości dodania samego postu z poziomu innych instancji?



Albo nie rozumiemy, albo można… Działa dla lemmiego i niektórych innych platform Fedi.


No przecież tak pisz- jest napisane! 🤪



cross-postowane z: https://szmer.info/post/145295 > Dzięki wsparciu tytana pracy serwerowej mamy zaktualizowany serwis i wprowadzone wiele poprawek. Od wczoraj wieczorem :D > > Aktualna wersja wykorzystywanego przez nas oprogramowania "[Lemmy](https://join-lemmy.org/instances)" to 0.16.7. Przede wszystkim już wygląda na to, że będzie dużo stabilniej, niż w ostatnich miesiącach. Skończył się też problem z niewyszukującymi się społecznościami co na pewno ucieszy wszystkie osoby, które publikują i crosspostują do innych społeczności. > > Istotną nową funkcją jest możliwość tworzenia "redagowanych" społeczności, gdzie postować mogą tylko osoby z uprawnieniami moda dla danej społeczności. I tu pytanie do szmerowej społeczności - co sądzicie o zamknięciu domyślnej społeczności - "[wspólnota](https://szmer.info/c/wspolnota)" w ten sposób i wykorzystaniu jej wyłącznie na ważne ogłoszenia czy instrukcje? To domyślna społeczność do której zapisywani są wszyscy, obecnie nie ma jednak konkretnych ustaleń co do publikacji. Bardziej otwartej dyskusji może dalej służyć "meta", jednak tej społeczności mogą nie zauważyć osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze szmerem i serwisami "redditopodobnymi". > > Inne zmiany i nowości w kolejności losowej: > > - wszyscy mogą tworzyć "redagowane" społeczności do których publikować mogą tylko osoby z uprawnieniami moderacyjnymi dla danej społeczności > - dalej komentować mogą wszyscy, o ile nie zostali z danej społeczności zbanowani > - poprawki w mechanizmamch banowania na poziomie użytkowniczym i administracyjnym > - obsługa "likeów" z [Mastodona](https://joinmastodon.org/pl) > - poprawiona obsługa RSS > - federacja z [GNU Social](https://gnusocial.network/) > - federacja z najnowszą wersją [Peertube](https://joinpeertube.org/) > - z poziomu konta na szmerze można teraz śledzić kanały peertuba i je komentować > - poprawiona federacja z [Friendicą](https://friendi.ca/), lemmy poprawnie przyjmuje teraz komentarze i hashtagi > - przeglądając federowane społeczności lemmiego w bocznym pasku wyświetlane będą ich opisy i zasady > - dodano nowe style kolorystyczne serwisu [(do wybrania w opcjach)](https://szmer.info/settings)

Dzięki wsparciu tytana pracy serwerowej mamy zaktualizowany serwis i wprowadzone wiele poprawek. Od wczoraj wieczorem :D Aktualna wersja wykorzystywanego przez nas oprogramowania "[Lemmy](https://join-lemmy.org/instances)" to 0.16.7. Przede wszystkim już wygląda na to, że będzie dużo stabilniej, niż w ostatnich miesiącach. Skończył się też problem z niewyszukującymi się społecznościami co na pewno ucieszy wszystkie osoby, które publikują i crosspostują do innych społeczności. Istotną nową funkcją jest możliwość tworzenia "redagowanych" społeczności, gdzie postować mogą tylko osoby z uprawnieniami moda dla danej społeczności. I tu pytanie do szmerowej społeczności - co sądzicie o zamknięciu domyślnej społeczności - "[wspólnota](https://szmer.info/c/wspolnota)" w ten sposób i wykorzystaniu jej wyłącznie na ważne ogłoszenia czy instrukcje? To domyślna społeczność do której zapisywani są wszyscy, obecnie nie ma jednak konkretnych ustaleń co do publikacji. Bardziej otwartej dyskusji może dalej służyć "meta", jednak tej społeczności mogą nie zauważyć osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze szmerem i serwisami "redditopodobnymi". Inne zmiany i nowości w kolejności losowej: - wszyscy mogą tworzyć "redagowane" społeczności do których publikować mogą tylko osoby z uprawnieniami moderacyjnymi dla danej społeczności - dalej komentować mogą wszyscy, o ile nie zostali z danej społeczności zbanowani - poprawki w mechanizmamch banowania na poziomie użytkowniczym i administracyjnym - obsługa "likeów" z [Mastodona](https://joinmastodon.org/pl) - poprawiona obsługa RSS - federacja z [GNU Social](https://gnusocial.network/) - federacja z najnowszą wersją [Peertube](https://joinpeertube.org/) - z poziomu konta na szmerze można teraz śledzić kanały peertuba i je komentować - poprawiona federacja z [Friendicą](https://friendi.ca/), lemmy poprawnie przyjmuje teraz komentarze i hashtagi - przeglądając federowane społeczności lemmiego w bocznym pasku wyświetlane będą ich opisy i zasady - dodano nowe style kolorystyczne serwisu [(do wybrania w opcjach)](https://szmer.info/settings)
19

cross-postowane z: https://szmer.info/post/139579 > Hej, mamy dla was dwie wiadomości: > > Powstało Stowarzyszenie Wspólne Oparcie. Powstało z doświadczeń pomocy wzajemnej osobom pokrzywdzonym przez system i służby mundurowe w Polsce, a także wielu innych działań w nieformalnych kolektywach. Wynikło że potrzebujemy dodatkowego narzędzia umożliwiającego nam pomoc, ściągnięcie odpowiedzialności z jednostek i większe bezpieczeństwo, tym narzędziem jest formalne stowarzyszenie. Stowarzyszenie jest dla nas narzędziem, które chcemy wykorzystać i udostępniać osobom i kolektywom w celu pomocy wzajemnej. > > Tworzymy Wspólne Oparcie bo chcemy być oparciem dla skrzywdzonych osób, wiemy że aby tego dokonać potrzebna jest wspólnota. > > Razem z ogłoszeniem powstania uruchamiamy zbiórkę: > Zbieramy fundusze na rzecz działalności Stowarzyszenia Wspólne Oparcie, by móc realizować nasze cele. W tym momencie zajmujemy się między innymi pomocą Agnes. Osobie przetrwałej gwałt policyjny na Wrocławskim komisariacie. (https://carnations.noblogs.org/dlaczego-mnie-nie-zabil-trwa-postepowanie-dotyczace-gwaltu-na-komisariacie-we-wroclawiu/) > By móc spróbować zapewnić jej odpowiednią pomoc, potrzebujemy wielu środków. Liczymy jednak na to że razem może nam się to udać. Chcemy by Agnes i inne osoby znalazły w nas Oparcie, wierzymy że żeby się to udało, musimy zapewniać te oparcie wspólnie. Bądźcie więc proszę częścią tej wspólnoty. > Każda wpłata się liczy, niezależnie od waszych możliwości finansowych. > Możecie pomóc nam być wspólnym oparciem poprzez: > > serwis zrzutka pl - https://zrzutka.pl/yur499 > > wpłaty poprzez ngo pl (Payu)- https://wspolneoparcie.org/wsparcie-organizacji/ > > za pomocą przelewu tradycyjnego - Numer konta: 75 2530 0008 2041 1073 8230 0001 > W tytule przelewu proszę o wpisanie „Darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia Wspólne Oparcie”. > > Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie: https://wspolneoparcie.org/ > > Prosimy, udostępniajcie i przekazujcie informację dalej. Możecie także wydrukować i rozklejać plakaty promoującę zbiórkę i szerzące słuszny przekaz na mieście tutaj: (https://cloud.wspolneoparcie.org/index.php/s/FwKBLsLoq8ftz43) > Będziemy także wdzięczni za każdą inną formę rozprzestrzeniania zbiórki, historii Agnes, i całą walkę z przemocą systemową! > Dzięki! > > > ![](https://szmer.info/pictrs/image/27dfc7cb-06bd-4771-84dc-6f7d29e9f407.jpeg)





cross-postowane z: https://szmer.info/post/139333 > Z cyklu: kapitalizm może się zawsze przystosować. Ostatnio jeden ekonomista cytowany w Forbesie odkrył że istnieje coś takiego jak własność albo współwłasność pracownicza, i od razu przytacza argument za tym, że może to być świetne narzędzie dla ratowania kapitalizmu, bo w końcu takie firmy, są efektywniejsze (!) od innych. Namawia właścicieli firm takich jak Walmart na przejście na ten model, bo, jak uzasadnia: > > *If Walmart employees had the same kind of ownership that Publix employees do, the Walton family would still be quite wealthy, but the employees at Walmart would be too. Rather than all that wealth—more than the GNP of most countries—going to one family, it would be shared more broadly, leading to stronger communities and more economically secure workforces. We might even see more of the kind of love for the company that Publix customers and employees are famous for.* > > https://www.forbes.com/sites/christophermarquis/2022/08/25/can-employee-ownership-save-capitalism/ > > Oczywiście to tylko rojenia jednego profesorka, chociaż Forbes co jakiś czas podrzuca takie treści, które sugerują, że fajnie byłoby zaadaptować jakieś narzędzia przypisywane klasycznie socjalistom i syndykalistom do rozwiązania problemu kapitalizmu. Na razie wątpliwe żeby to się stało, ale nie o to mi chodzi. > > Chodzi o to, że coś co jest wyróżnikiem (zwłaszcza) socjalizmu i jest zwykle prezentowane w kategoriach realnych alternatyw dla kapitalizmu (bo wywiedzione z marksowskiej koncepcji społecznej własności środków produkcji która jest niby sprzeczna z własnością prywatną), wcale nie musi nim być.  I fakt, że kapitalistyczne profesorki dochodzą do takich a nie innych wniosków, mówi nam dwie rzeczy: > > 1. Kapitalizm jest w stanie przejąć nie tylko każdą narrację, ale również potencjalnie każdy model ekonomiczny, nawet pozornie z nim sprzeczny. To elastyczność, którego żaden z systemów dotąd nie miał.  Gdy własność pracownicza upowszechni się w kapitalizmie, będzie ona oczywiście pozbawiona tego demokratycznego elementu o który walczyli syndykaliści, pozostawi też wyraźną hierarchię zarządzania w taki czy inny sposób, ale przy cwanej implementacji pozostawi pracowników o wiele bardziej zadowolonymi ze swojej pozycji, a więc jeszcze mniej chętnymi do zrzeszania się w związki i walkę o swoje prawa. Dostaną potencjalnie i tak więcej, niż by się spodziewali. > > 2. Być może własność pracownicza środków produkcji nigdy nie była tak naprawdę realną alternatywą wobec tego, co robi z nami cywilizacja przemysłowa. I nie mówię tego jako jakiś anprym, ale jako ktoś kto jest dość przerażony tym, w jakim stopniu uzależniliśmy się od tzw cywilizacyjnego rozwoju, razem z jego negatywnymi skutkami. Engels chciał przekonać ludzi, że wraz z przejściem do socjalizmu niechybnie wzrosną siły produkcyjne człowieka. Kapitalizm wytrącił mu ten argument z ręki, bo sam sprawił, że owe możliwości zwielokrotniły się od połowy XIX wieku. I chociaż twardogłowi socjaliści sarkają, że biedy to wciąż nie skasowało, to twarde dane mówią jasno, że ludzie w dowolnym regionie świata są dziś średnio bogatsi niż sto lat temu. Tak, rosną nierówności, ale głównie dlatego, że bogaci są naprawdę obrzydlwiie bogaci. Misja cywilizacyjna socjalizmu i socjalizmu wolnościowego, czyli podniesienie poziomu produkcji i wyciągnięcie światowych mas z biedy, dokonuje się tak czy owak. Jeśli wprowadzimy własność pracowniczą, na mocno wytartych czerwonych i sztandarach nie zostanie już zbyt wiele. Ankomy i ansyndy dalej będą walczyć o obalenie państwa, ale w sumie to tyle. > > 3. Czy w dzisiejszych czasach potrzebujemy jeszcze "wzrostu sił wytwórczych", wzrostu produkcji? Kiedy tak postawić pytanie, większość odpowie pewnie że nie, a jednak czerwone i czarno-czerwone doktryny wciąż tkwią w dawnych ramach analizy zjawisk. Produkujemy przecież dość, problemem są raczej szybko psujące się urządzenia i oczywiście wciąż słaba dystrybucja zysków i środków tak, by zaradzić globalnym problemom. Produkujemy sumarycznie zbyt dużo, konsumujemy na potęgę (zwłaszcza biedne dotąd regiony które, prawem elementarnej psychologii, będą sobie jeszcze długo odbijać lata niedostatku – widzicie to przecież w Polsce, to co dopiero w Tunezji czy Mongolii). Nawet jeśli przyjąć klasyczny zestaw cnót socjalizmu i tych anarchistów którym do niego blisko, trudno nam uzasadnić konieczność produkowania jeszcze więcej. A to na tym, tak serio, opierała się stara doktryna Engelsa (Marks był bardziej fuckworkowy, dlatego jego osobiste spojrzenie na tę kwestię wymazuje się z czerwonej historii). W modelu własności pracowniczej – czy to pod kapitalizmem czy to pod socjalizmem – wciąż musimy produkować więcej niż w zeszłym roku, wciąż uczestniczymy w jakiś sposób w mechanizmach konkurencji i niezależnie od rodzaju dystrybucji (rynek czy centralne planowanie), produkcja bywa celem samym w sobie. Niezależnie czy idzie o "większy zarobek", czy o "zaspokojenie potrzeb", wszystko wciąż musi rosnąć. Kapitalizm musi rozbudowywać fabrykę, bo dzięki temu robotnicy zarabiają, co przeklada się na większą konsumpcję i zapotrzebowanie na ich własną pracę, ale przecież de facto socjalizm działa podobnie. Centralne planowanie również chce przychylić nieba konsumentowi i robotnikowi zarazem, chce nie tylko zaspokoić potrzeby, ale również zagwarantować pracę, poczucie sensu, dealienację. Nie myśli o granicach wzrostu, nawet za cenę marnowania zasobów i zanieczyszczania środowiska. Ankom i ansynd zakładają milcząco, że skomplikowane powiązania ekonomiczne "jakoś się rozwiążą" na drodze dobrowolnych umów, że rozmaite zakłady produkujące rozmaite rzeczy jakoś się tam dogadają dla dobra wszystkich, a najważniejsze jest raczej to, by były demokratyczne i zdehierarchizowane. Każdy z tych modeli tak naprawdę kończy się rynkiem, jakąś konieczną miarą standardów wymiany rzeczy i usług. W wysoko cywilizowanym społeczeństwie jak nasze autakria nie jest możliwa bez odrzucenia pewnych dobrodziejstw tej cywilizacji, c'nie. > > 4. Anarchizm powinien więc jeszcze bardziej dystansować się od wysokocywilizacyjnych koncepcji jeśli chce pozostać alternatywą. W anarchizmie chodzi o wolność, zniesienie hierarchii i możliwość renegocjacji każdej normy i każdego dogmatu, nie o rozwiązanie wszystkich wielkich problemów świata i uczynienie z nas wszystkich służebników Sprawy. Anarchizm to dla mnie odzyskiwanie życia w takim stopniu, w jakim warunki na to pozwalają. W przeciwieństwie do koncepcji engelsowskich, które są materialistyczne, anarchizm jest imho "ideologiczny", bo nie zakłada ślepo, że byt społeczny kreuje świadomość społeczną i nigdy odwrotnie. Anarchistą jest się imho dlatego, że wierzy się w pewne wartości i wierzy się że ludzie w dużej mierze też kierują się wartościami, nie tylko atawizmem posiadania i zabezpieczania swojego bytu. Że relacja pomiędzy "bazą" a "nadbudową" nie jest de facto dialektyczna, tylko moniczna, że ten podział jest czysto abstrakcyjny, nawet jeśli czasem przydatny do mędrkowania i analiz. Że człowiek jest istotą wielowymiarową i wyznacznik dobrego życia nie jest taki sam dla każdego. > > Więc sorry, ale nie chce mi się umierać na ołtarzach własności pracowniczej ani tym podobnych dogmatów, bo one nie są według mnie tożsame z tym, o co walczę. > > > PS. Jebać pracę.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/138679 > https://eu.patagonia.com/pl/en/home/ > > Tłumaczenie: Szymon Bujalski > > Foto: Campbell Brewer. > > „ZIEMIA JEST TERAZ NASZYM JEDYNYM UDZIAŁOWCEM”. MILIARDER ODDAJE FIRMĘ PATAGONIA, BY POMÓC RATOWAĆ PLANETĘ > > ➡ „Naprawdę mnie to wkurzyło. Nie mam w banku miliarda dolarów. Nie jeżdżę Lexusami” - wspomina Yvon Chouinard moment, gdy lata temu dowiedział się, że znalazł się na liście miliarderów Forbesa. Bardzo nietypowe, ale w tym przypadku chyba naprawdę wiarygodne. > > Chouinard to wielki miłośnik wspinaczki i twórca Patagonii - jednej z najbardziej znanych marek produkujących odzież i sprzęt outdorowy. Już po założeniu firmy przez lata mieszkał w samochodzie i jadł zniszczone puszki karmy dla kotów, które kupował po 5 centów za sztukę. „Nawet dzisiaj nosi postrzępione, stare ubrania, jeździ poobijanym Subaru i dzieli swój czas między skromne domy w Ventura i Jackson. Chouinard nie ma komputera ani telefonu komórkowego” - opisuje go New York Times. > > > ➡ Od teraz 83-letni Chouinard j jego rodzina nie jest też właścicielem Patagonii. Warta ok. 3 miliardów dolarów firma została oddana dwóm podmiotom. 2% i jedyne prawo decydowania o jej dalszym losie przekazano funduszowi powierniczemu Patagonia Purpose Trust, a 98% - organizacji charytatywnej Holdfast Collective. Wszystkie zyski, które nie zostaną ponownie zainwestowane w firmę, będą przekazane właśnie tej organizacji. I zostaną wydane na działania wspierające ochronę klimatu, środowiska oraz bioróżnorodności. Według Chouinarda, w zależności od sytuacji na rynku, będzie to ok. 100 milionów dolarów rocznie. > > W skrócie: Patagonia nie będzie już powiększać majątku jej właścicieli. Będzie wspierać walkę z kryzysem klimatycznym. > „Ziemia jest teraz naszym jednym udziałowcem” - podkreśla Chouinard w wydanym oświadczeniu. „Zamiast wydobywać wartość z natury i przekształcać ją w bogactwo dla inwestorów, wykorzystamy bogactwo, które tworzy Patagonia, aby chronić źródło wszelkiego bogactwa" - dodaje. > > > ➡ Chouinard i jego rodzina będą teraz kierować funduszem powierniczym i organizacją charytatywną. Twórca Patagonii tłumaczy, że zdecydował się na taki krok, gdyż chce być pewny, że walka z kryzysem klimatycznym i wartości firmy zostaną zachowane. Dlatego też nie zdecydował się na sprzedaż Patagonii komuś innemu (bo takiej pewności by wówczas nie miał) ani wejście na giełdę (bo według niego presja zapewnienia krótkoterminowych zysków akcjonariuszom szkodzi długofalowej odpowiedzialności). > > „W ogóle nie szanuję giełdy. Kiedy jesteś na giełdzie, tracisz kontrolę nad firmą i musisz maksymalizować zyski dla akcjonariusza, a potem stajesz się jedną z nieodpowiedzialnych firm” - tłumaczy Chouinard w New York Times. > > > ➡ Patagonia od dawna działa z myślą o środowisku. Już od 1985 r. co roku przekazuje 1% zysków dla organizacji chroniących przyrodę. Z kolei od 1996 r. korzysta jedynie z bawełny z upraw organicznych. To także jedna z pierwszych firm, która otrzymała certyfikat B Corp przyznawany przedsiębiorstwom najbardziej zaangażowanym w ochronę środowiska i zrównoważony biznes. Dziś certyfikat taki posiada zaledwie 6 tys. firm na całym świecie. > > Patagonia wspiera też produkcję filmów dokumentalnych i tworzenie książek poświęconych ochronie klimatu i środowiska. Angażuje się nawet w procesy sądowe z tym związane i regularnie wytyka innym biznesom oraz politykom wspieranie kryzysu klimatycznego. > > Sama firma chce zaś do 2025 r. osiągnąć neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Podczas jednego z Czarnych Piątków wykupiła zaś reklamę w New York Times, na którym widać kurtkę z podpisem: „don't buy this jacket" („nie kupuj tej kurtki”). Patagonia tłumaczyła, że powinno się ograniczać zakupy do minimum i kupować rzeczy tylko naprawdę potrzebne, a ciuchom należy dawać drugie życie. Dlatego też sama mocno angażuje się w tzw. gospodarkę cyrkularną — posiada własną markę ubrań z drugiej ręki i rozwija upcykling. > > > ➡ Jako wieloletni miłośnik chodzenia po górach wspiera pasywną, naturalną formę wspinaczki, w której kolejni alpiniści nie zostawiają po sobie setek dziur w skałach bądź powbijanych haków. > > Swoim pracownikom Patagonia zapewnia wolne popołudnia w… dobre dni dla surfingu (siedzibą firmy jest Kalifornia). > > Po tym, jak tego lata Sąd Najwyższy w USA unieważnił federalne prawo do aborcji, ogłosiła zaś politykę ratowania robotników aresztowanych podczas protestów.

Informacyjne; 3 społeczności usunięte z powodu braku chociaż 1 posta
Usunięte zostały 3 społeczności w których przez dłuższy czas nie pojawiły się chociaż pierwszy post. Jeśli osoby, które je stworzyły wyrażą wolę większego zaangażowania jesteśmy w stanie je przywrócić (albo można stworzyć nowe) i dostały o tym bezpośrednio informacje. Widzicie potrzebę jakichś innych porządków?


Nowy raport USA. Nie mają wątpliwości. "[zbrodnie wojenne Rosjan] To nie jest anomalia"
cross-postowane z: https://szmer.info/post/138022 >Uciekający z obwodu kijowskiego i charkowskiego Rosjanie nie mogli zabrać ze sobą dowodów zbrodni wojennych. Masowe pochówki i tortury cywilów nie są anomalią - wynika z najnowszej analizy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). “Okupanci zachowywali się w ten sposób nie tylko w Buczy” - czytamy w raporcie. > >Świat po raz kolejny obiegły dramatyczne zdjęcia masowych grobów, które odnaleziono w wyzwolonym przez siły ukraińskie mieście Izium. Władze Ukrainy poinformowały w czwartek o odkryciu 450 grobów w obwodzie charkowskim. Szef administracji tego obwodu Ołeh Syniehubow oświadczył w piątek, że ciała wydobyte z grobów noszą ślady tortur. Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec powiedział, że w obwodzie charkowskim ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/138023 >Propaganda Kremla robi wszystko, aby skonfliktować ze sobą Ukraińców i Polaków. Rosyjska państwowa agencja Ria Novosti cytuje w sobotę wypowiedź byłego ukraińskiego polityka, który po wybuchu wojny opowiedział się po stronie armii Władimira Putina. - W ramach reparacji prezydent Andrzej Duda chce otrzymać od Rosji zgodę na aneksję obwodu lwowskiego - stwierdził kłamliwie we wpisie na Telegramie Illa Kywa.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/138023 >Propaganda Kremla robi wszystko, aby skonfliktować ze sobą Ukraińców i Polaków. Rosyjska państwowa agencja Ria Novosti cytuje w sobotę wypowiedź byłego ukraińskiego polityka, który po wybuchu wojny opowiedział się po stronie armii Władimira Putina. - W ramach reparacji prezydent Andrzej Duda chce otrzymać od Rosji zgodę na aneksję obwodu lwowskiego - stwierdził kłamliwie we wpisie na Telegramie Illa Kywa.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/136814 > https://pastebin.com/g4D5GaeG


>Ukraińska społeczność LGBTQI+ próbuje organizować parady od 2012 roku – wtedy organizatorzy wydarzenia je odwołali, bo bali się o swoje bezpieczeństwo. Dziś walczy nie tylko o swoje prawa, ale też na froncie